No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TIP NA VÝLET: Pri Nižnom Skálniku nájdete staré bane i kamenné brány

NIŽNÝ SKÁLNIK – Pieskovcové bane medzi Nižným a Vyšným Skálnikom sú verejnosti dobre známe aj vďaka náučnému chodníku Po stopách Maginhradu. Nie každý však vie, že stačí niekoľko stometrová odbočka z tejto turistickej trasy a dostaneme sa k ďalším zaujímavým baniam a skalným útvarom, ktoré sú pozostatkom banskej činnosti.

Ideálnym východiskovým bodom k nim je južná časť obce Nižný Skálnik, kde sa nachádza štvrtá zastávka náučného chodníka s názvom Pieskovcové bane II. Dostať sa k nej dá klasicky po náučnom chodníku od jazera vo Vyšnom Skálniku, zelenou turistickou značkou zo železničnej stanice Nižný Skálnik, alebo sa dá proste prísť do tejto časti dediny autom a zaparkovať tu (je to miesto neďaleko areálu bývalého poľnohospodárskeho družstva).

Následne po zaparkovaní stačí pokračovať poľnou cestou zhruba sto metrov k spomínanej zastávke Pieskovcové bane II. s drevenou sochou a informačnou tabuľou náučného chodníka, ktorý bol oficiálne dokončený na jeseň 2020.

Skalné bralá týčiace sa v lese nad obcami Nižný a Vyšný Skálnik predstavovali pre obyvateľov v minulosti dôležitý zdroj stavebnej suroviny – pieskovca. História pieskovcových baní, ktoré miestni nazývajú aj „Veľké a Malé báne“, siaha až do 14. storočia. Najvýznamnejšiu ťažbu zaznamenali v povrchovom kameňolome približne v druhej polovici 19. storočia,“ dozvedáme sa na tabuli.

Článok pokračuje pod reklamou



Ľahko obrábateľný pieskovec slúžil ako stavebný materiál a postavené sú z neho takmer všetky staršie domy nielen v obidvoch Skálnikoch, ale viacerých okolitých obciach. Postupne síce miznú, ale nie je problém nájsť takéto objekty aj dnes.

Od tabule stačí pokračovať po poľnej ceste smerom do lesa (v čase našej návštevy bola riadne rozmočená, takže sa hodí dobrá turistická obuv). Po niekoľko sto metroch treba odbočiť doľava a po už takmer nebadateľnej ceste, ktorá slúžila na odvoz vyťaženého kameňa, sa dostávame k prvej bani. Na jar a v neskorej jeseni, keď nie je lístie na stromoch, ju vidieť aj priamo z rozhľadne na Maginhrade a ona bola vlastne motívom, prečo sme toto miesto navštívili.

Veľkosťou ide o bežnú baňu, či skôr ťažobnú komoru, aké môžeme v tejto oblasti nájsť, siaha do horniny zhruba 10 až 12 metrov. Pri vchode vidieť, že sa ho v minulosti niekto snažil zamurovať, prácu však rýchlo vzdal. Negatívom sú odpadky v okolí bane (čo je bohužiaľ, pre Slovensko typické) a priamo v jej strede špatia pohľad obhorené zvyšky akejsi postele či gauča.

Pokračujeme ďalej po úbočí smerom do lesa a neďaleko bane nachádzame ešte zaujímavejší skalný útvar – akúsi bránu či krátky tunel, ktorý v skutočnosti vyzerá oveľa monumentálnejšie než sa nám podarilo zachytiť na fotografiách. Aj on slúžil ako zdroj staveného materiálu, na jednom mieste sú doteraz jasne vidieť stopy ťažby a opracovávania pieskovca. V okolí postupne nachádzame ďalšie menšie bane či aspoň pokusy o ich vyhĺbenie.

Chceme sa však pozrieť ešte ďalej a tak pokračujeme popri potoku hlbšie do lesa. Nie je kam zablúdiť, stačí sa držať v jeho údolí. Po ďalších asi 200 či 300 metroch vidíme nad potokom výrazný tektonický zlom či zosuv, v ktorom sa černejú ďalšie otvory. Samozrejme, opäť ide o staré bane, jednu dokonca s dvojitým vchodom.

Cestou nazad nachádzame ešte jednu skalnú bránu, ktorá tiež vznikla v dôsledku ťažobnej činnosti. Na mnohých miestach sa dajú okrem pieskovcov pozorovať aj ďalšie horniny, ktoré sú pozostatkom niekdajšej sopečnej činnosti na tomto území. Podrobný odborný text o nej nájdete na už spomínanom štvrtom, ale aj treťom zastavení náučného chodníka – teda Pieskovcové bane I. a II.

Článok pokračuje pod reklamou



Celkovo ide o nie príliš náročný a vcelku krátky výlet, ktorý ani nezaberie veľa času. Pochopiteľne, keďže jeho trasa nevedie po oficiálnom turistickom chodníku, nevyhnutné je občasné predieranie sa húštinami či prechod ťažšie schodným terénom. Návštevu odporúčame práve teraz počas skorej jari či v neskorej jeseni, keď lokalita nie je zarastená a výhľadu neprekážajú listy stromov.

Stará hospodárska budova z pieskovca v Nižnom Skálniku (Foto Ivana Kováčová)

Kto by mal chuť si výlet trochu predĺžiť, môže po návrate na 4. zastávku chodníka pokračovať na rozhľadňu na Maginhrade, ktorá za pekného počasia ponúka výhľady až na Kráľovu hoľu či do Maďarska.

Za poskytnutie textových podkladov k informačným tabuliam ďakujeme Miestnej akčnej skupine Malohont. Viac o chodníku na Maginhrad sa dočítate v našom staršom článku:

Pod Maginhradom otvoria vyše šesťkilometrový náučný chodník

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Rimava.sk, Ivana Kováčová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross