No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátor J. Šimko je presvedčený, že priemyselný park nebude zívať prázdnotou

Minulý týždeň na zasadnutí mestského zastupiteľstva mestskí poslanci rozhodovali o odpredaji pozemkov, na ktorých má štát postaviť priemyselný park. Pri tejto príležitosti s prejavom vystúpil primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. Zverejňujeme ho v plnom a nezmenenom znení.

Dnešný deň, 23. február 2021, sa zapíše do histórie mesta Rimavská Sobota. V dnešný deň bude uzavretá a podpísaná jednak kúpnopredajná zmluva medzi mestom a MH Invest s.r.o. o kúpe 85 hektárového pozemku v severozápadnej časti mesta na vybudovanie priemyselného parku, ako aj memorandum o spolupráci pri realizácii výstavby priemyselného parku Rimavská Sobota medzi mestom Rimavská Sobota a Ministerstvom hospodárstva SR.

Článok pokračuje pod reklamou



Som skutočne rád, že ministerstvo hospodárstva na čele s pánom ministrom Richardom Sulíkom ako aj Vláda SR pristúpila k takémuto kroku, že realizáciu a výstavbu priemyselného parku uskutoční práve v našom meste i regióne, na juhu Banskobystrického kraja, kde zaznamenávame najväčšiu mieru nezamestnanosti v rámci celej Slovenskej republiky. A tu si dovolím poznamenať, že miera nezamestnanosti v našom okrese ku koncu mesiaca január 2021 dosiahla 20,49 percent.

Práve z týchto dôvodov vysoko oceňujem rozhodnutie vlády SR, ale v prvom rade pána podpredsedu vlády SR a pána ministra hospodárstva Richarda Sulíka, že výstavbu tohto štátneho priemyselného parku nasmerovali práve do nášho ťažko skúšaného regiónu.

Verte, nebola to ľahká úloha. Keď sa zamýšľam nad množstvom rokovaní, nad množstvom vyhotovených materiálov, štúdií, náčrtov, rozhodnutí, či zo strany vedenia mesta, v prvom rade odboru výstavby a rozvoja mesta na čele s Ing. Murárikovou ako aj poslancov mestského zastupiteľstva. Je na miesta sa tu verejne poďakovať aj pánovi Ing. Karolovi Kovácsovi, projektantovi, ktorý ešte koncom mesiaca júl 2020 sa smskami kontaktoval na pána ministra Sulíka ohľadne výstavby priemyselného parku.

Áno, musím tu verejne priznať, že práve na podnet pána projektanta Kovácsa sme sa i my vo vedení mesta zaoberali a prejednávali otázku a možnosť výstavby priemyselného parku v Rimavskej Sobote. A práve preto na zasadnutí vedenia mesta bola uložená úloha vedúcej odboru výstavby a rozvoja mesta pani Ing. Murárikovej, aby spoločne s pánom Kovácsom vypracovali štúdiu i ponuku mesta Rimavská Sobota na priemyselný park pre Ministerstvo hospodárstva SR.

Po vypracovaní ponuky som tento materiál osobne odovzdal pánovi podpredsedovi vlády SR a pánovi ministrovi hospodárstva Sulíkovi priamo v Národnej rade SR. A tu chcem poukázať a poďakovať sa za okamžitú reakciu pána ministra Sulíka, ktorý hneď na druhý deň vyslal svojich pracovníkov z MH Invest s.r.o. ako aj pracovníkov SARIO na rokovanie na náš Mestský úrad Rimavská Sobota, kedy sa v podstate oficiálne začali rokovania ohľadne ponuky na výstavbu priemyselného parku v Rimavskej Sobote.

Vážený pán predseda NR SR, vážený pán podpredseda vlády SR, som presvedčený, vzhľadom na vysokú mieru nezamestnanosti – 20,49 percent, že si uvedomujete, že vaše rozhodnutie, rozhodnutie vlády SR, bolo správne. Veď región Gemer Malohont zaznamenáva v rámci celej Slovenskej republiky už dlhšiu dobu najvyššiu mieru nezamestnanosti. Už niekoľko rokov obsadzujeme tzv. neslávne prvé miesto v miere nezamestnanosti na Slovensku.

Článok pokračuje pod reklamou



Verte, pred desaťročiami to bola situácia celkom iná. Mali sme tu priemysel, fabriky, továrne, rozvíjajúce poľnohospodárstvo, kde si ľudia našli svoje zamestnanie a živobytie. Spomeniem len pár: pivovar, cukrovar, Riso, Závody ťažkého strojárenstva – ZŤS Rimavská Sobota, OPP, STS, OSP, tabakovú továreň – len v samotnom meste Rimavská Sobota. Na severe v Hnúšti i Tisovci to boli Slovenské lučebné závody – SLZ Hnúšťa, vápenka Tisovec, CSM Tisovec. Tí, ktorí sledujete politiku v rámci okresu Rimavská Sobota, viete veľmi dobre, že vzhľadom na embargo uvalené na Ruskú federáciu pred štyrmi rokmi práve v CSM Tisovec bolo prepustených viac ako 400 zamestnancov. Z 530 ľudí tam ostalo 120. Mohol by som menovať aj ďalšie menšie fabriky.

Samozrejme, nesmieme tu zabudnúť na našich poľnohospodárov, na množstvo jednotných roľníckych družstiev, kde pracovali tisíce našich občanov. Dnes je to, bohužiaľ, všetko preč. Ľudia odchádzajú za prácou za hranice nášho mesta i okresu, niektorí aj do zahraničia – do Českej republiky, Rakúska, ale aj do Anglicka.

Práve preto si vážim rozhodnutie v prvom rade pána podpredsedu vlády SR a ministra hospodárstva pána Sulíka, ale aj celej vlády SR, že tento štátny priemyselný park nasmerovali práve do nášho menej rozvinutého regiónu, do Rimavskej Soboty. Je tu ale namieste poďakovať sa za spoluprácu a pomoc aj predsedovi NR SR pánovi Kollárovi, ktorý od prvopočiatku podporoval tento náš návrh a bol nápomocný pri realizácii tohto projektu a váhou svojej osobnosti i váhou svojich ministrov podporil schválenie uznesenia vlády SR, ktorí hlasovali jednoznačne za.

Prajem tomu spoločnému dielu veľa úspechov, aby sme o krátku dobu mohli štátny priemyselný park využívať našimi občanmi. Vyjadrujem presvedčenie, že tu prítomní ústavní činitelia sú zárukou toho, že náš rimavskosobotský priemyselný park bude slúžiť svojmu účelu, vytvorí podmienky pre pracovné príležitosti a nebude zívať prázdnotou ako mnohé iné na Slovensku v minulosti postavené.

Zdroj: Rimava.sk

Doplnené o 20:25 hod.

Opakujeme, uvedený text bol prejavom J. Šimka - redakcia sa nemusí stotožňovať s jeho obsahom.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross