No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Okresný úrad chce za kancelárie platiť menej

20. februára 2014 |  | | |

byvaly zupny dom Rimavska SobotaOkresný úrad chce za prenájom kancelárií v historickej budove bývalého župného domu platiť aj v tomto roku menej. Samospráva vlani súhlasila, aby bol nájom do konca roka 2013 znížený o tridsať percent, okresný úrad požaduje ponechanie zníženého nájomného, prípadne ďalšie zlacnenie o dvadsať percent. Rozhodnúť majú v utorok poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva.

Za prenajaté kancelárie, garáže a spoločné priestory platil úrad do februára minulého roka takmer 930 eur mesačne, od samosprávy chcel lacnejší prenájom. Poslanci nesúhlasili s polovičnou sumou, ako obvodný úrad žiadal, schválili však zníženie nájmu o tridsať percent, na sumu približne 650 eur do konca roka 2013. Rovnakú požiadavku má okresný úrad aj tento rok. Odôvodňuje ju tým, že postupne by sa mali pod jednu strechu sústreďovať všetky špecializované úseky miestnej štátnej správy a ministerstvo vnútra hľadá čo najlacnejšie priestory.

V súčasnosti nie je obsadená ani polovica župného domu, po tom, ako sa z budovy odsťahovali viaceré úrady. Náklady za nevyužité priestory znáša Mestská bytová správa. Mesto ju pritom ešte pred desiatimi rokmi zaviazalo, že všetok zinkasovaný nájom má použiť na zveľadenie historického objektu. Boli tak opravené niektoré sociálne zariadenia, okná či zatekajúca strecha nad kanceláriami. Podľa predkladaných materiálov však výnosy zo základného nájomného na župnom dome za posledné tri roky poklesli takmer o desať tisíc eur.

Mestská bytová správa pripúšťa prehodnotenie výšky nájmu, odporúča však maximálne 30-percentné zníženie. Vo svojom stanovisku upozorňuje, že zároveň bude potrebné doriešiť ďalšie financovanie opráv na župnom dome aj znášanie nákladov za neobsadené priestory. Inak sa prehĺbi stratovosť mestskej eseročky, ktorá nebude schopná plniť svoje finančné záväzky voči tretím stranám.

Žiadosťou okresného úradu sa zaoberali aj komisie pri mestskom zastupiteľstve. Komisia pre rozvoj mesta a služby ako aj komisia výstavby neodporúča zníženie nájomného. Finančná komisia odporúča ponechať 30 percentné zlacnenie, tak, ako to bolo v minulom roku.

Klasicistická budova na Námestí M. Tompu v posledných rokoch chátra. Vlani na jeseň preventívne uzavreli chodník popri pravom krídle budovy, kvôli opadávajúcej omietke. Samospráva sa niekoľkokrát uchádzala o financie na opravu. V roku 2007 dostalo mesto grant na rekonštrukciu priečelia. O ďalšie peniaze chcú žiadať aj teraz, poslanci majú v utorok rozhodnúť o prípadnom kofinancovaní, ak by mesto s projektom uspelo. Náklady sú vyčíslené na takmer 2,5 mil. eur, z mestskej kasy by išlo päť percent. Predmetom projektu je pritom kompletná reštaurátorská obnova fasád budovy.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Samospráva bude žiadať peniaze na opravu bývalého župného domu z eurofondov
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát
R. SOBOTA: Pri župnom dome preventívne uzavreli chodník, z budovy opadáva omietka
Peniaze na ďalšiu opravu bývalého župného úradu ministerstvo neposkytlo
Za prenájom priestorov zaplatí obvodný úrad o tridsať percent menej
Z bývalého župného domu sa odsťahoval aj obvodný úrad životného prostredia
Z budovy bývalého župného domu sa odsťahoval úrad dopravy
Chlapci chceli kradnúť na obvodnom úrade, pred políciou sa skryli na povale
Na obvodnom úrade sa zlúčili odbory, o prácu prišlo osem ľudí
Sťahovanie metského úradu do bývalého župného domu je podľa prednostu nereálne
Z budovy bývalého župného domu opadáva omietka a tehly


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross