No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Študenti študentom priblížia osud mladej Židovky počas druhej svetovej vojny

Aký bol život mladej Židovky počas druhej svetovej vojny? Čo prežívala? Jej myšlienky a pocity, ktoré si v úkryte zapisovala do svojho denníka, približuje putovná výstava Anna Franková – odkaz dejín dnešku. Jej príbeh teraz majú možnosť spoznať aj žiaci škôl v Rimavskej Sobote, ktorých na výstave budú sprevádzať študenti Gymnázia Ivana Kraska. Výstavu Anna Franková – odkaz dejín dnešku, otvorili dnes, 5. apríla, v priestoroch Domu kultúry a potrvá do 28. apríla.

Túto putovnú výstavu už mohli vidieť v mnohých mestách na Slovensku. A po prvýkrát je najbližšie tri týždne prístupná v rimavskosobotskom Dome kultúry, čo teší aj riaditeľku Gymnázia Ivana Krasku, Miriam Szántóovú. Podľa jej slov má výstava i pridanú hodnotu. „Vidím ju v tom, že 12-ti študenti našej školy si počas dvojdňového workshopu s touto tematikou rozšírili svoje vedomosti o druhej svetovej vojne, o všetkých problémoch a termínoch, ktoré s ňou súvisia a počas mesiaca apríl budú sprievodcami tejto výstavy. Verím, že si ju pozrú všetky školy v meste,“ uviedla riaditeľka počas otvorenia výstavy. Ako ďalej poznamenala, žiaci okrem nadobudnutých dejepisných vedomostí zúročia aj komunikačné a prezentačné schopnosti, ktoré budú benefitom do ich vlastného života.

Podľa študentov – sprievodcov im táto výstava prišla práve vhod. „Akurát vtedy sme sa učili o holokauste a tento projekt na to nadväzoval,“ uviedla pre Rimava.sk študentka Maťa. Podľa ďalšej študentky – sprievodkyne Pati sa o problematike holokaustu dozvedeli na tejto výstave viac ako sa učili na hodinách v škole. „Myslím si, že veľa vecí na výstave je zarážajúcich, pretože osudy ľudí, ktorí buď prežili alebo umreli v holokauste, sú strašné,“ povedala Paťa.

Na otvorení výstavy bola aj riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote, Milana Jutková. Ako poznamenala, pre ňu je dôležité to, čo si študenti odnesú z výstavy, nakoľko dokážu byť autentickí ako aj to, čo sa naučili budú vedieť odovzdať ostatným.

Výstava sa koná s finančnou podporou The Conference on Jewish Claims Against Germany, Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016 a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí. Projekt je realizovaný Nadáciou Milana Šimečku. V Rimavskej Sobote sa ho ujalo Gymnázium Ivana Kraska v spolupráci s MsKS. V prípade záujmu o skupinovú prehliadku je potrebné sa obrátiť na Gymnázium Ivana Kraska.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross