No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Hrachove sa stretnú folkloristi od R. Soboty a Revúcej, večer bude tancovačka

Sobotňajšie popoludnie a podvečer sa v Hrachove bude niesť v znamení folklóru. Okrem toho, že od 18-tej hodiny si budete môcť pozrieť niekoľko súborov, sólistov a ľudových hudieb z okresov Rimavská Sobota a Revúca sa po 20-tej hodine môže verejnosť zapojiť aj do tanečnej dielne. Podľa Stanislavy Zvarovej z Gemersko-malohontského osvetového strediska sa budú učiť tance z Čierneho Balogu a Telgártu. Lektormi bude Katarína Babčáková a Alfred Lincke, tance z Telgártu bude vyučovať Martina Vargová a Peter Hrabovský. "Tešíme sa na Vás pri Čarovnej studničke tradičnej ľudovej kultúry," avizuje Zvarová.

Folklórny večer je súčasťou projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Program začína v sobotu, 9. novembra, od 16-tej hodiny v Kultúrnom dome v Hrachove.



Súčasťou Folklórneho večera bude aj seminár o obradoch či mágii v predvianočnom období

Folklórny večer je súčasťou projektu Čarovná studnička, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Program začína od 16-tej hodiny v Kultúrnom dome v Hrachove odborným seminárov pre vedúcich, členov folklórnych kolektívov a záujemcov o Tradičnú ľudovú kultúru. Témou bude Kalendárny obradový folklór. Pýtate sa, o čo ide? Ako Zvarová vysvetlila, obradový folklór je kalendárny a rodinný. Podľa jej slov ide o rôzne obrady - Fašiangové pochôdzky, Vynášanie Moreny - Marienky - Hej Hany…., Jánske ohne, Ďakovanie za úrodu - dožinky, Pamiatka zosnulých….zariekania.

Témou budú aj Strídžie dni, ktoré začínali na Katarínu (25.11.) a končili v deň zimného slnovratu, na Tomáša (21.12.). V tomto predvianočnom období sa za obdobie popretkávané zlými čarmi a mágiou považovali dni na Ondreja (30. novembra), Barbory (4. decembra), Mikuláša (6. decembra) či Lucie (13. decembra). V tieto dni mali ženy zakázané priasť, tkať, šiť a párať perie. Žena, ktorá napríklad vošla ráno prvá do cudzieho domu, bola považovaná za strigu. Keď vošiel do domu muž v kožuchu, znamenalo to chorobu. "Sú to zvyky aj z pohanských čias, z predkresťanského obdobia, ale aj zvyky ktoré sú už ovplyvnené kresťanstvom," povedala Zvarová a dodala, že v prípade rodinného obradového folklóru ide o zvyky pri narodení dieťaťa, svadba či úmrtie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross