No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vo vynovenej židovskej synagóge uložia časovú schránku, na vernisáž diela Memento príde aj prezident

perex-synagogaVo vynovenej židovskej synagóge v Lučenci uložia v najbližších dňoch časovú schránku, ktorá má niesť odkaz pre budúce generácie. Pri tejto príležitosti, počas pracovného výjazdu po Slovensku, mesto Lučenec navštívi prezident SR Andrej Kiska. Ako pre Rimava.sk uviedol Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, prezident postupne navštevuje mestá a obce naprieč Slovenskom a v Lučenci otvorí v piatok, 9. septembra, vernisáž diela Memento, ktoré inštalujú v priestoroch synagógy.
„Stretne sa s vedením mesta aj so študentmi Gymnázia Boženy Slančíkovej Timravy. Navštívi tiež obec Halič,“ informoval Lipták.

Podľa hovorkyne mesta Lučenec Michaely Hrnčiarovej má byť prezident na Mestskom úrade, kde sa má stretnúť s obyvateľmi a aj s primátorkou a vedením mesta. Popoludní v sprievode primátorky má prejsť ulicami mesta až ku synagóge. Tu prezident zaháji vernisáž diela Memento od košického výtvarníka Petra Kalmusa a zúčastní sa aj koncertu hudobného zoskupenia Pressburger Klezmer Band, ktoré patrí medzi najuznávanejších interpretov world music.

Mesto Lučenec naposledy navštívil ešte prezident SR Ivan Gašparovič a to v roku 2013, kedy počas Dní mesta slávnostne otvoril chodník osobností Novohradu.
Dielo Memento v sebe zahŕňa štyri tubusy naplnené 70-tisíc kamienkami dotvorené mosadzným drôtom, ktoré symbolizujú obete holokaustu zo Slovenska. Autor na tomto diele pracoval približne 20 rokov a kamienky zbieral v slovenských riekach.

Časová schránka je vytvorená z ručne vyrobeného skla z regionálnej sklárne v Katarínskej Hute. Obsahom novej časovej schránky bude podľa hovorkyne Lučenca hodnoverný obraz života, doby a práce, ktorú dnes žijeme. „Časová schránka bude obsahovať zakladaciu listinu synagógy z roku 1925, ktorú nám zanechali pôvodní investori, zhotovitelia, donátori a architekti stavby. Aktuálne mince, aktuálnu tlač i dátové médium, ktoré bude obsahovať všetky dostupné historické a súčasné informácie o výstavbe, zámeroch, projektoch a obnove synagógy v roku 2015,“ priblížila Hrnčiarová, podľa ktorej samospráva časovú schránku neplánuje odhaliť, ale necháva to na ďalšie generácie.

Synagóga v Lučenci - exteriér

 

Zdroj: Rimava.sk

 

Súvisiace články
Do synagógy sa chystajú uložiť časovú schránku, účasť prisľúbil aj prezident
FOTO/VIDEO: Oživili jednu z najkrajších synagóg na Slovensku, jej akustika vám vyrazí dych
Židovskú synagógu opravenú z eurofondov stihli dokončiť, čaká ju oficiálne otvorenie
LUČENEC: Chátrajúcu synagógu budú rekonštruovať
LUČENEC: Na opravu synagógy si mesto vezme úver, dokončiť ju majú do októbra
Synagóga s nehorľavou strechou je v závere rekonštrukcie, odkryla aj svoje tajomstvá
LUČENEC: Radnicu čaká viac ako dvojmiliónová rekonštrukcia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross