No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Okrem covidu bojujeme aj s vírusom, ktorý zabíja zvieratá. Rozšíril sa už aj do susedného okresu

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do jedenásteho okresu. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov a Sabinov pribudol okres Revúca.

Situácia je horšia ako minulý rok

„Od júla 2019, kedy sa nákaza na Slovensku objavila, evidujeme už 378 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných,“ uvádza ministerstvo pôdohospodárstva s tým, že 19. novembra 2020 bol potvrdený Národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u dvoch diviakov na území poľovného revíru Gemer v okrese Revúca. Obe zvieratá mali byť ulovené a nevykazovali žiadne zmeny správania. Africký mor ošípaných sa totiž prejavuje napríklad vysokou horúčkou, ktorá môže trvať aj niekoľko dní, malátnosťou, apatickosťou, zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží či dýchacími ťažkosťami.

Článok pokračuje pod reklamou



„V susednom okrese Rožňava bolo zaznamenaných už niekoľko pozitívnych prípadov AMO u diviačej zveri, naposledy na konci mesiaca október. Aj v okrese Rimavská Sobota bol u uloveného diviaka potvrdený AMO ešte v závere mesiaca júl. Výskyt v tejto oblasti bolo možné očakávať,“ konštatuje rezort pôdohospodárstva s tým, že príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, resp. zabezpečiť jej spomalenie.

Jedným z opatrení, ktoré sa pravdepodobne zmení, je, že v oblasti, v ktorej bol potvrdený výskyt AMO, sa diviačia zver nesmie loviť najbližších šesť týždňov.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas tohto roka dostáva na hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. „V okolitých krajinách zaznamenali takmer 10 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku – cez 3 600 a viac ako 3 500 v Poľsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom,“ informuje ministerstvo a ako ďalej dodali, reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia.

Pozor na prechádzky v lese, ochorenie môžete do svojho chovu aj zavliecť

Opatrení na zamedzenie šíreniu vírusového AMO je niekoľko. Okrem bezodkladného hlásenia ochorenia a úhynu ošípaných je taktiež potrebné vlastný chov zabezpečiť tak, aby zvieratá nemohli prísť do kontaktu s diviakmi. Ošípané je potrebné držať v uzatvorených priestoroch a nepoužívať vedľajšie živočíšne produkty z diviačej zveri na kŕmne účely. Ošípané je potrebné premiestňovať len s povolením RVPS. Majiteľ zvierat by mal taktiež zabezpečiť, aby sa diviačia zver nedostala ku krmivu určenému ošípaným.

Dôležité je taktiež dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti, a to aktivovať dezinfekčné brody pri vstupe na farmu, evidovať i kontrolovať pohyb dopravných prostriedkov či osôb. Farmári by nemali zabudnúť ani na prezliekanie zamestnancov i návštevníkov farmy či na dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.

Ochorenie môže byť z infikovaného prostredia zavlečené aj obuvou, preto aj neškodné zbieranie húb či lesných plodov a následné nevydezinfikovanie obuvi môže byť v konečnom dôsledku nebezpečné.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross