Minulý týždeň sme informovali o pozitívnom náleze u diviaka v okrese Rožňava, išlo o prvý prípad v tejto oblasti. Ochorenie sa rozšírilo do ďalšej lokality, africký mor ošípaných (AMO) potvrdili už aj v okrese Rimavská Sobota.
Nález pochádza z obce Lenka
Pozitívny nález bol potvrdený 27. júla 2020 národným referenčným laboratóriom vo Zvolene. „Ide o prvé potvrdenie výskytu nákazy v tomto okrese,“ uvádza Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s tým, že išlo o diviaka. Ten bol ulovený v katastri obce Lenka, približne 4 kilometre od slovensko-maďarskej hranice. V susednom Maďarsku AMO evidujú už dlhodobo, na Slovensku potvrdili prvý prípad približne pred rokom, odvtedy bolo zatiaľ potvrdených 222 prípadov u diviakov.
Článok pokračuje pod reklamou
Prípadom sa bude ďalej zaoberať Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota, ktorá vydá pre príslušné revíry opatrenia v zmysle platnej európskej a slovenskej legislatívy, ktorých cieľom je zabránenie či spomalenie šírenia nákazy.
„Pokiaľ ide o zavlečenie nákazy, predpokladom jej priameho zavlečenia je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch,“ objasňuje agrorezort. Značný vplyv na prenos ochorenia však môžu mať aj ľudia – ich pohyb v prírode a následné zavlečenie infekcie do domáceho chovu ošípaných. Preto je dôležité si po príchode domov vydezinfikovať obuv.
Agrorezort nevylučuje, že v blízkej dobe môže dôjsť k ďalším nálezom, a to najmä uhynutých diviakov. „Na Slovensku intenzívne prebieha žatva, ktorá môže odhaliť jednak pozostatky uhynutej diviačej zveri, ale zároveň poľnohospodárske práce prispejú k migrácii diviakov, ktoré sa presúvajú do porastov kukurice,“ vysvetľujú odborníci.
Poľovníkom bol nariadený intenzívny lov
Podľa ministerstva pôdohospodárstva sa počet ulovenej diviačej zveri z mesiaca na mesiac zvyšuje. Poľovníci podľa rezortu pristúpili k situácii zodpovedne. „Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov,“ uvádza ministerstvo, podľa ktorého sa vzorky neustále testujú vo zvolenskom veterinárnom laboratóriu.
Agrorezort vyzýva k zodpovednosti
Situácia v okolitých štátoch je podľa ministerstva katastrofálna. Najviac pozitívnych prípadov sa zatiaľ vyskytlo v Maďarsku, evidujú tam približne 2 900 prípadov, v Poľsku ich zaznamenali 2 700. Hrozba je preto reálna a ministerstvo vyzýva k zodpovednosti. „Nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná,“ varujú odborníci.
O tomto infekčnom ochorení a o minulotýždňovom pozitívnom náleze v okrese Rožňava si môžete viac prečítať tu.
Zdroj: Rimava.sk, MPRV SR, Foto: MPRV SR