No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HaZZ: Rozsiahlym požiarom v prírode sa dá zabrániť

16. marca 2012 |  | 

Požiare v prírodnom prostredí – požiare na pastvinách, požiare v lesoch každoročne spôsobujú nenahraditeľné škody na životnom prostredí, a taktiež materiálne a ekonomické škody, preto povinnosťou každého občana našej vlasti je starať sa, zveľaďovať a hospodáriť podľa zásad všeobecne záväzných právnych predpisov, a to v prvom rade chrániť pred požiarmi.

Suché jarné obdobie v požiarníckej terminológii sa nazýva „časom so zvýšeným nebezpečenstvom požiaru“ a to oprávnene, vzhľadom na analýzu požiarovosti, ktorá zaznamenáva v týchto dňoch enormne vysoký nárast vzniku požiarov v prírodnom prostredí. Ohrozenosť lesných kultúr, porastov v tomto časovom intervale ovplyvňujú najmä faktory, a to: klimatické, a hlavne nedisciplinovanosť občanov, ktorí vypaľujú suché trávnaté porasty. Pritom si treba uvedomiť, že  faktor klimatický sa nedá ovplyvniť, ale dá sa včasnou prevenciou redukovať, resp. vylúčiť negatívnu aktivitu občanov a detí, ktorí zapríčiňujú v uvedenom čase vznik požiarov z dôvodu nedbanlivosti, alebo zámerného vypaľovania poľnohospodárskych plôch.

Zákon NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov prísne zakazuje vypaľovať porasty a zakladať oheň na miestach, kde by sa mohol rozšíriť  na okolité poľnohospodárske pozemky, lesné porasty, alebo ohroziť, zachvátiť okolité objekty.

Efektívna protipožiarna represia je založená na skorom pozorovaní a ohlásení vzniku mimoriadnej udalosti na ohlasovňu požiaru. Uvedená skutočnosť je rozhodujúcim faktorom na zabránenie vzniku rozsiahlejších požiarov a tým vzniku veľkých materiálnych škôd a ujmu na faune a flóre v prírodnom prostredí. Predmetná skutočnosť kladie zvýšené nároky na rozhodovanie, pohotovosť a operatívnosť starostov obcí, resp. predstaviteľov obcí a taktiež občanov , no priamo súvisí najmä s vyhlásením požiarneho poplachu v obcí a privolaním pomoci útvarov hasičského a záchranného zboru. Je povinnosťou každého občana v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, o. i. aj vzniku požiaru poskytnúť operatívne, bez zbytočného odkladu osobnú a vecnú pomoc. Touto cestou chcem osloviť členov dobrovoľnej požiarnej ochrany, aby sa aktivizovali a boli nápomocní jednotkám HaZZ pri lokalizačných a likvidačných prácach pri zdolávaní nevítaného živla, a to požiaru.

Vážení rodičia, touto cestou si vás dovoľujem upozorniť na skutočnosť, ktorá je podložená štatistikou požiarovosti v SR. V tomto období na príčinách vzniku požiarov majú značný podiel deti, a práve preto pri výchove svojich najmilších venujte náležitú pozornosť so zameraním na predchádzanie vzniku požiarov.  Mohol by som vám pripomenúť niekoľko prípadov, kde požiar zapríčinil zranenie a usmrtenie detí, čo prinieslo do šťastného rodinného života utrpenie a žiaľ. Materiálna a  ako aj iná hodnota zničená požiarom sa takmer vždy po čase nahradí, obnoví, ale zdravie a stratený život už nie.

Na záver si vás dovoľujem upozorniť, že zanedbanie, porušenie záväzných právnych predpisov prináša so sebou aj trestnoprávnu zodpovednosť. Právnickým osobám a fyzickej osobe-podnikateľovi môže byť uložená sankcia až do výšky 16 596 € a fyzickým osobám v priestupkovom konaní až do výšky 331 €.

Zdroj: pplk. Ing. Víťazoslav Bódi - vedúci oddelenia požiarnej prevencie, OR HaZZ v Rim. Sobote

Súvisiace články
VIDEO: Rimavskosobotských hasičov už zamestnávajú požiare z vypaľovania trávy. Zhorela aj dreváreň a vinohrad
V Nižnom Skálniku zhorela dreváreň pri budove železníc
Ráno v Cakove zhorela dreváreň pri rodinnom dome
Pri vypaľovaní trávy zhoreli vraky áut aj opustená budova


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross