No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kurinecký les pamätá zrútenie vojenského bombardéra

21. júla 2011 | |  | |

Nedeľné popoludnie v ospalej Rimavskej Sobote prerušil rozruch. Svet sa zmietal v druhej svetovej vojne a každý, hoci najmenší impulz rozvíril vo vzduchu strach a neistotu. Nad Kurineckým lesom sa v tom čase už šírili aj kúdoly dymu, výbuchy naháňali hrôzu a nikto ani len netušil, čo sa stalo pár kilometrov za mestom. Zvedavosť sem ešte v ten deň prilákala mnohých malých i veľkých, ktorým sa naskytol pohľad na horiace trosky lietadla medzi stromami.  Odchádzali však s otázkami, ktoré ani po rokoch nemali byť zodpovedané.  Pád lietadla najskôr zakrýval hustý dym, neskôr hmla, ktorú okolo prípadu vytvárali úrady... Len pár malých nezbedných „šťastlivcov“ si z miesta s chlapčenskou radosťou ukoristilo balíček čokolády, po ktorej potom nespali dva dni.

Bolo takmer rovnaké ospalé nedeľné popoludnie, keď sa nedávno v tráve medzi stromami, pod lúčmi ešte zubatého jarného slnka ukázal kúsok plechu. Starý, zhrdzavený, s neurčitou minulosťou, vyvolávajúci dohady. Bol aj on súčasťou vojenského bombardéra, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zrútil práve medzi stromy lesa na Kurinci? To už dnes asi sotvakto s určitosťou potvrdí, isté však je, že miesto neďaleko Rimavskej Soboty pamätá udalosť, o ktorej len máloktorý z prichádzajúcich návštevníkov ožívajúcej rekreačnej oblasti tuší čosi viac.

"Bolo to veľké lietadlo. Dva motory mu zostrelili v Miskolci a dva dopadli sem," ukazuje na miesto dopadu dnes 64-ročný Ondrej Fejes z Gemerčeka. Podľa neho ešte aj teraz  na niektorých stromoch vidno smer dopadu lietadla. „Boli polámané na približne sto metroch,“ spomína Fejes.

"Dym bolo vidieť zo širokého okolia a vzbudil medzi obyvateľstvom veľký záujem. Až po príchode na inkriminované miesto som zistil, že oheň pochádza zo zrúteného amerického bombardéra typu Liberátor. Maďarskí žandári obsadili celý priestor a chránili ho pred zvedavcami, ktorí odnášali z trosiek lietadla všetko, čo sa dalo. Posádka pravdepodobne stroj pred pádom núdzovo opustila, pretože vo vraku neboli žiadne mŕtvoly. Miesto zrútenia vyzeralo ako bojisko, všade boli trosky lietadla a polámané stromy," takto zapísal spomienky vtedy 15-ročného očitého svedka historik Mário Horenitzky.  Ten dospel k záveru, že úrady v Rimavskej Sobote, ktoré v tom čase patrili k Maďarsku, sa snažili celú udalosť "ututlať". Podľa Horenitzkeho ani dnes nie je možné s určitosťou povedať, či bol 20. augusta 1944 bombardér zostrelený alebo sa zrútil pre technickú poruchu.

Vtedajšie noviny Gömör informovali po týždni ako o dovtedy najdlhšom leteckom poplachu, ktorý bol v nedeľu dopoludnia hlavnou skúškou nového systému leteckej obrany. "Po skončení poplachu vzbudila veľkú senzáciu správa o spadnutom a napoly vyhorenom, pravdepodobne poškodenom obrovskom štvormotorovom anglosaskom bombardéri. V nedeľu popoludní, ako aj po ďalšie dni si trosky obzeralo mnoho ľudí," píše sa stručne v Gömör z 27. augusta 1944. Posádku stroja teroru, ktorá miesto svojho činu opustila na padákoch, zajali údajne už na ďalší deň v susednej župe.

„Potom sme sa dopočuli, že jednotka letcov vyskočila naďaleko Lučenca,“ hovorí Ladislav C., ktorý ako 17-ročný chlapec bol na mieste medzi prvými. „Bolo to štvormotorové lietadlo zapichnuté do zeme. Les horel a bolo počuť nábojnice. Mŕtvoly sme v okolí nevideli,“ vracia sa v spomienkach pán Ladislav, ktorý už ďalej osudy pilotov nesledoval. Ako poznamenal, lietadlo dopadlo na kopci, kedy tam ešte nebola vytvorená vodná nádrž. Rimavskosoboťan Štefan Újj, ktorý mal vtedy 11 rokov, si pamätá, že dopoludnia bolo počuť protivzdušný poplach. Lietadlá leteli od juhozápadu vo veľkej výške. „Pred dvanástou sme v celom meste počuli veľký hukot. Na miesto sme išli ako malí chlapci.  Boli tam už požiarnici, ktorí všetko hasili a upozorňovali, že je tam strelivo,“ spomína.

Názory na pôvod lietadla sa líšia, niektorí sú presvedčení o zrútení amerického bombardéra typu Liberátor B-24, iní hovoria o anglosaskom lietadle. Podľa zistení zanietenca na lietadlá Petra Kovácsa z Banskej Bystrice, by nemalo ísť o americké lietadlo. Ako zistil v americkom národnom aviaticko archeologickom ústave, žiadne lietadlo z tohto obdobia (20. august) nemajú nahlásené ako zmiznuté, poškodené či zostrelené. To hrá do karát tvrdeniam, že išlo zrejme o lietadlo britskej letky Royal Air Force (RAF). Bombardér štartoval z Talianska a robil pravdepodobne nálety na Szeged a Szolnok. Peter z vlastného záujmu po pôvode lietadla pátra aj naďalej. Možno po rokoch sa jemu, alebo inému zvedavcovi podarí vyskladať úplnú mozaiku príbehu spadnutého lietadla.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross