No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Deň bezpečného internetu má varovať pred nástrahami číhajúcimi na sieti

Druhý mesiac v roku, druhý týždeň v mesiaci, druhý deň v týždni je Deň bezpečného internetu, ktorý tohto roku pripadá na 9. februára.

Pandémia COVID-19 presmerovala aktivity ľudí do internetového priestoru - či už je to dištančná forma vzdelávania detí a študentov, konferenčné videohovory z dôvodu home-office, komunikácia s príbuznými a známymi prostredníctvom sociálnych sietí a rôznych aplikácií, nákupy cez e-shopy alebo len obyčajné surfovanie na internete z nudy. V tomto internetovom priestore však striehne množstvo rôznych hrozieb, na ktoré polícia pravidelne upozorňuje. "Internet totiž vedia využiť aj podvodníci, ktorí sa spoliehajú na nízku mieru kontroly vo virtuálnom prostredí a využívajú sociálne siete, falošné e-maily, inzeráty alebo telefonáty, aby sa dostali k vašim údajom alebo prostredníctvom vášho počítača alebo platobnej karty k peniazom na vašich účtoch," avizuje rimavskosobotská preventistka Lenka Lásová.

Článok pokračuje pod reklamou



Aj pri tejto príležitosti si policajní preventisti zvyknú posvietiť na problematiku bezpečného používania internetu a so žiakmi základných a stredných škôl vedú diskusie o sociálnych sieťach a ohrozeniach vo virtuálnom priestore. Tento rok je to ale kvôli pandémii iné a musia využívať skôr možnosti bezkontaktnej prevencie. Pripravili tak na tento týždeň sériu videí, ktoré budú zverejňovať prostredníctvom facebookových stránok - Polícia Slovenskej republiky alebo Polícia SR – Banskobystrický kraj.

Ako Lásová avizuje, ľudia by mali viac dbať na ochranu svojej identity a svojich úspor na bankových účtoch. Vyzýva preto verejnosť k obozretnosti a upozorňuje, aby ľudia radšej nevyužívali nezabezpečené verejné WiFi-free siete, napríklad v obchodných centrách, internetových kaviarňach alebo hoteloch. "Niekedy však tieto dôležité údaje zverejňujete sami na sociálnych sieťach. Za informácie, ktoré zverejníte, ste zodpovední vy sami !," konštatuje.

Medzi ďalšími odporúčaniami poukázala na to, aby ľudia na sociálnych sieťach nikdy nezverejňovali fotografie svojich osobných dokladov. "Túto chybu robia najmä čerství držitelia občianskych preukazov, vodičských preukazov, alebo cestovných dokladov," podotkla z praxe. Podobne veľké riziko vidí polícia aj v prípadoch, kedy si ľudia zverejnia číslo svojho bankového účtu vrátane prihlasovacích údajov alebo údajov z platobnej karty.

Viac sa dozviete vo videu na stránke polície tu.

Zdroj: Rimava.sk, OR PZ Rimavská Sobota


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross