Počas folklórneho večera, ktorý sa konal v piatok, 20. mája, v Dome kultúry v Rimavskej Sobote, sa uskutočnila aj súťažná regionálna prehliadka tvorivých choreografií. Odborná porota, ktorú tvorili Stanislava Zvarová, Jaroslav Piliarik a. Ján Lipták vyberala víťaznú choreografiu spomedzi dvoch choreografií FS Rimavan z Rimavskej Soboty „Prekáračky z Podpoľania“, „Čardáš z Rožňavského Bystrého“ a z dvoch choreografií FS Háj z Rimavskej Soboty „Čardáš hraj“ z Rejdovej a Gemerskej Polomy a „Žienski“ tanec z Telgártu. V dvojhodinovom programe okrem spomínaných súborov vystúpili aj DFS Lieskovček, sólisti z DFS Mladosť z Klenovca, sólisti Andrej Sýkora a Soňa Moumani a víťazi obvodného kola súťaže Slávik Slovenska 2011, heligonkári Michal Kyzek a František Poprovský, ľudové hudby pod vedením M. Danihela a D. Václava.
V závere programu vyhlásila porota výsledky súťaže a do krajského kola prehliadky tvorivých choreografií odporučila choreografiu Folklórneho súboru Háj – „Čardáš hraj“.
Táto choreografia patrí medzi najnovšie tance súboru. Vznikla v roku 2010 na základe výskumov Národného osvetového centra, Slovenskej akadémie vied a súkromných výskumov manželov Vladimíra a Janky Vnenčákovcov. Choreografia pracuje so spoločnými a rozdielnymi prvkami dvoch gemerských dedín – Rejdovej a Gemerskej Polomy. Tieto dve dediny spolu dlho súperia, jej obyvatelia sa nikdy nemali radi, známe sú ich krčmové pitky a bitky. Tanec je tým jedinečný, že na javisku tancujú svorne obe historicky súperiace dediny. Autorkou choreografie je Marianna Svoreňová, hudobné spracovanie je z dielne Alžbety Lukáčovej. Ide o veľmi pôsobivú choreografiu jej tanečným, speváckym a hudobným spracovaním, na javisku sa v nej objavuje až 24 tanečníkov a 8 speváčok v originálnych krojoch. Tanec mal svoju premiéru na 35. výročí FS Háj a je divácky veľmi úspešný.
Krajská súťaž a prehliadka tvorivých choreografií, na ktorú postupuje aj choreografia Folklórneho súboru Háj – „Čardáš hraj“, sa uskutoční na jeseň v rámci podujatia Bystrická folklórna Haravara v Banskej Bystrici. Jej vyhlasovateľom a odborným garantom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR. Vytvára priestor pre prezentáciu aktívnej tvorby choreografov, ktorej cieľom je uchovávanie, rozvíjanie a šírenie ľudovej kultúry Slovenska. Členovia odborných porôt budú hodnotiť umeleckú kvalitu choreografického spracovania tanečno-pohybového materiálu, vystihnutie regionálneho (príp. lokálneho) charakteru, spôsob, štýl pohybového vyjadrenia myšlienky a zámeru choreografa, súlad tanca s hudbou, primeranosť choreografického zámeru ku schopnostiam interpretov, vhodnosť výberu a spracovania hudobného materiálu, umocnenie choreografie výtvarnými prvkami a režijnú úroveň diela.
Okrem spomínaného úspechu celého kolektívu FS Háj stojí určite za zmienku aj individuálny úspech členky prípravnej zložky Hájik Lenky Ilčíkovej, ktorá sa svojim krásnym hlasom prespievala do celoslovenského kola súťaže Slávik Slovenska 2011.
V týchto dňoch súťažia najmladšie Hájistky na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke detských folklórnych súborov Detský folklórny festival v Likavke s choreografiou „Dievčenské tance z Rejdovej“.
Zdroj: PaedDr. Miriam Szántóová, FOTO: Petra Rapčanová