No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nad budúcnosťou rimavskosobotského Kina Orbis visí otáznik

22. februára 2012 | |  | |

Koniec premietania nových filmov, filmové kluby či definitívne zatvorenie...aj také sú scenáre z malých kín v jednotlivých slovenských mestách, ktoré sa musia vysporiadať s prichádzajúcou digitalizáciou a nedostatkom financií na jej zavedenie. Nejasný je aj osud kinosály v Rimavskej Sobote. Na novú technológiu potrebuje 150 tisíc eur, takže to, či príbeh digitalizácie skončí pre Kino Orbis „happy endom“ ako z amerických filmov, zatiaľ ostáva otázne.

„Projekt na spolufinancovanie z audiovizuálneho fondu je už dva roky hotový,“ vysvetľuje pre Rimava.sk vedúca kina Eva Zibríková. Ako dodáva, ak by aj fond poskytol peniaze, väčšiu časť by aj tak museli získať z iných zdrojov – od samosprávy či sponzorov. „Podať projekt je to najmenej,“ dopĺňa. Vedúca Kina je odhodlaná „zabojovať“ za to, aby premietanie filmov v Rimavskej Sobote neskončilo. „Bola by to veľká škoda,“ hovorí a pridáva čísla návštevnosti za minulé roky. Len vlani prišlo do kina vyše 14 500 divákov, premietalo sa 375 krát. „Nie je pravda, že ľudia do kina nechodia, prídu dokonca aj takí, čo majú doma najmodernejšie televízory a ozvučenie, tu je však atmosféra o niečom inom,“ myslí si vedúca kina a spomína tiež na školské predstavenia, kedy filmy premietajú pre deti. „Mňa zo sály vynesie tlaková vlna, lebo decká sa tak tešia,“ dodáva s úsmevom Zibríková. Pri vyhliadkach nad budúcnosťou kina však už veľa dôvodov na optimizmus nemá. „Chápem, že financie sú v dnešnej dobe obrovským problémom, no možno sa nám podarí dať dokopy potrebnú sumu aspoň po malých čiastkach,“ hovorí vedúca kina. Vzápätí spomenie najnovšiu správu,  že od združenia prevádzkovateľov kín má prisľúbených 200 nových sedadiel do miestnej kinosály, zadarmo. „Možno prvé svetielko v tuneli,“ poznamenáva Zibríková.

Podľa jej slov, ak by aj digitalizácia nedopadla úspešne, existujú iné možnosti, ako kino zachrániť. „Málokto vie, že naše kino je len medzi niekoľkými na Slovensku, ktoré patria do skupiny Europa Cinemas, keďže máme v ponuke aj veľa filmov z európskej produkcie, snáď aj to by bola jedna z možností, ako ďalej, premietať európske filmy z DVD,“ načrtáva vedúca kina. Ako však vzápätí hovorí, možno je so svojím odhodlaním zachovať v meste premietanie filmov na veľkom plátne sama. „Neviem, možno to až príliš prežívam a ľudia sa na to pozerajú inak, je aj na nich, či vôbec majú o kino záujem,“ dodáva. To zrejme ukáže aj podpisová akcia, ktorá aktuálne prebieha nielen v Rimavskej Sobote, ale aj v iných mestách snažiacich sa o záchranu svojich kín. Spoločne žiadajú ministerstvo kultúry o vyčlenenie peňazí na zakúpenie digitálneho projektora.

Podľa slov riaditeľa Mestského kultúrneho strediska Ľubomíra Šárika digitalizácia nie je len o osude rimavskosobotského kina ale týka sa všetkých malých kamenných kín na Slovensku. „Otázka je, či kino chceme a ak áno, akou cestou,“ hovorí riaditeľ. Ako dodáva, ide skutočne o finančne náročnú záležitosť, podľa neho by si však nemusela vyžadovať jednorázovú investíciu, skôr vidí reálnu šancu na zachovanie kina v postupnom, etapovitom zavedení novej technológie.

„Nejde len  o kvalitu obrazu či zvuku ale hlavne o prístup k novým filmom, ktoré sa už na 35 mm kópiách nebudú distribuovať,“ vysvetľuje riaditeľ a dodáva, že kino by malo s modernou technológiou aj širšie využitie. Aj podľa neho by sa financie dali získať jednak z grantov, so spoluúčasťou samosprávy ale tiež z ďalších zdrojov. „Je k tomu treba spoločné úsilie, ak chceme kino zachovať ako súčasť kultúry v meste,“ hovorí Šárik na záver.

Ako pre Rimava.sk povedal primátor Jozef Šimko, je za zachovanie kina v Rimavskej Sobote a o digitalizácie bude hovoriť s členmi mestskej rady a s poslancami. „Urobíme všetko pre to, aby kino v Rimavskej Sobote fungovalo,“ povedal primátor.

O digitalizácii vedia svoje už aj v susedných okresoch, so zlým aj dobrým koncom. Lučenecká samospráva investovala do špičkovej technológie  na premietanie digitálnej 2D a 3D projekcie s digitálnym zvukom vyše 135 tisíc eur, 38 tisíc poskytol audiovizuálny fond. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa mesta Mária Horňáková, digitalizované kino slávnostne otvorili vlani v júni. Symbolicky, prestrihnutím 35 mm kópie filmu, ktorú postupne vytláča modernejšia technika. V Poltári na ňu peniaze nemajú a pravidelné premietanie tak končí, od budúceho roka zatvoria kino úplne. Podobne je na tom viacero malých kamenných kín na Slovensku. To či Rimavská Sobota bude čoskoro medzi nimi a brány kina ostanú definitívne zavreté, nateraz ostáva nejasné...

Zdroj: Rimava.sk

Digitalizácia kín znamená nahradenie projektorov na 35 mm filmový pás digitálnymi projektormi. Digitálna kópia nepodlieha mechanickému opotrebovaniu. Digitálne technológie v kinosálach umožnia premietať nielen filmy, ale i projekcie športových alebo hudobných udalostí a podobne. Postupne bude prístupných čoraz viac titulov s voliteľnými titulkami v rôznych jazykoch. (film.sk)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross