No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZBOJSKÁ: Pre padajúce kamene požiadali o úplné uzavretie cesty, bez výnimiek

19. decembra 2013 |  | | | |

horsky priechod ZbojskaPre padajúce kamene na horskom priechode Zbojská v okresoch Rimavská Sobota a Brezno, ktorý je v rekonštrukcii, chce Slovenská správa ciest (SSC) uzavrieť cestu úplne a čo najskôr. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila hovorkyňa SSC Zuzana Hromcová. Ako ďalej spomenula, na cestu opäť spadla skala, dnes preto poslali žiadosť o úplnú uzáveru cesty. Hromcová zároveň povedala, že vzhľadom na situáciu už nepripúšťajú inú alternatívu a žiadajú, aby bola cesta uzavretá čo najskôr.
Jedna zo skál skončila včera večer pod autom, ktoré tadiaľ prechádzalo. Ako Rimava.sk informoval Erik Piater z Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici, na mieste preto okolo 20.00 hod. zasahovali hasiči, ktorí za pomoci nafukovacích vankúšov vozidlo zdvihli a vyslobodili. „Únik prevádzkových kvapalín sa nepotvrdil,“ doplnil Piater, podľa ktorého auto odovzdali majiteľovi a ten mohol pokračovať v jazde.

Na návrh samosprávy Tisovca tadiaľ mali jazdiť aspoň vozidlá firiem, ktorým by na to vydal krajský dopravný inšpektorát výnimky. „ Je to tam nebezpečné, od zajtra čakáme na rozhodnutie,“ dodala Hromcová zo SSC.
Na ceste v súčasnosti platí uzávera pre vozidlá nad 3,5 tony a premávka je riadená semaformi. Pracovníci Slovenskej správy ciest tu v lete začali s rekonštrukciou a rozširovaním cesty I. triedy, ktorá patrí medzi najnáročnejšie na Slovensku. Práce však boli v uplynulých týždňoch pozastavené kvôli zosuvu skál a SSC tak žiadala uzáveru cesty. Nestabilné bralo by mali odstrániť pomocou odstrelov. Okolité samosprávy ale s celkovým uzavretím nesúhlasili a žiadali zrekonštruovanie obchádzkovej trasy, približne šesťkilometrového úseku lesnej cesty. Po nedávnom kontrolnom dni však došlo k dohode, podľa ktorej mali autá púšťať aspoň v rannej a popoludňajšej špičke. Na návrh samosprávy Tisovca tadiaľ mali jazdiť aspoň vozidlá firiem, ktorým by na to vydal krajský dopravný inšpektorát výnimky. „ Je to tam nebezpečné, od zajtra čakáme na rozhodnutie,“ dodala Hromcová zo SSC.
Rekonštrukcia cesty by podľa zmluvnej ceny mala stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty. Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutoční združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.

zbojska-horsky-priechod

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
ZBOJSKÁ: Rekonštrukciu horského priechodu chcú obnoviť v januári
ZBOJSKÁ: O úplnom uzatvorení cesty stále rokujú, Tisovec trvá na rekonštrukcii obchádzky
ZBOJSKÁ: Po zosuve pôdy chcú vylúčiť dopravu nad 3,5 tony, robia len nevyhnutné práce
FOTO: Počas rozširovania cesty na Zbojskej pribudú v úseku dva mosty
FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese
Obnova cesty sedlo Zbojská – Tisovec má stáť 16,6 mil. eur
Cez horský priechod Zbojská majú kamióny prejazd zakázaný
Úprava cesty za Tisovcom má byť najzložitejšou akciou v okrese
Od Rimavskej Soboty do Brezna už po ceste I. triedy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross