No active "ca-sidebar-197687" sidebar

IVAN HRIČOVSKÝ: Ovocie je zdravou súčasťou nášho života. Koľko ho zjeme za rok?

Výstava ovocia a zeleniny v Rimavskej Sobote mala rôznych a najmä významných hostí z oblasti poľnohospodárstva. Jedným z nich bol nielen na Slovensku známy odborník na ovocinárstvo a záhradníctvo, profesor Ivan Hričovský. Ten vo svojom príhovore pred piatkovým otvorením výstavy priblížil spotrebu ovocia a iných plodín na Slovensku.

„Ovocie je zdravou súčasťou nášho života. Keď vám poviem skutočnosť ani nie polovicu, čo konzumujeme máme z vlastnej produkcie, väčšinu dovážame. Keď som učil na univerzite v Nitre, bol som vtedy vo Francúzsku a pýtam sa majiteľa ovocného sadu koľkokrát ho striekal, on odpovedal: „Viete musím sa červenať, len 25-krát a päťkrát som nemohol lebo pršalo. Takéto ovocie nám dovážajú do našich miest a my tichúčko otravujeme seba i svoje deti,“ povedal Hričovský. Ako poznamenal, vo veľkých ovocných sadoch na Slovensku sa strieka 10 až 12-krát. Podľa jeho slov oproti zahraničiu je to úžasný pokles a naši záhradkári sú úplnou raritou, že neotravujú svoje rodiny toľkými postrekmi.

Odborník na ovocinárstvo ozrejmil aj žalostnú spotrebu ovocia na Slovensku. Ako ozrejmil, štatisticky jeden Slovák za rok zje 22 kilogramov jabĺk a 4,5 kilogramu hrušiek. So spotrebou broskýň je to ešte nižšie, konzumácia tohto ovocia je na úrovni 3,8 kilogramu a marhúľ na hranici 3,5 kilogramu na osobu a rok. Ešte nižšia spotreba je v prípade čerešní, tých zjeme len 1,5 kilogramu na osobu a rok. „Je to strašne málo,“ doplnil Hričovský.

Vo svojom príhovore spomenul aj balzam pre naše telo i dušu – slivky. „V Maďarsku pripadá 5 kilogramov sliviek na jedného obyvateľa. Slováci zjedia len 2,8 kilogramov za rok a slivovice vypijeme 10,8 litra na osobu a rok,“ avizoval. Pritom podľa jeho slov majú slivky mnoho blahodárnych účinkov na zdravie človeka. „Slivky zlepšujú zrak, sú tiež proti stresu, zabúdaniu. Majú tiež obrovský význam pre chorého človeka, ktorý je odkázaný na lôžko, kvôli peristaltike čriev. Dávajte mu sušené slivky alebo kompót, či slivkový lekvár. Nedávajte im banány. Také banány ako kupujeme by ani opice nežrali,“ priblížil.

Dr.h.c. Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Profesor Hričovský sa dotkol aj aktuálne témy, bakteriálnej škvrnitosti orechov, ktorá ich tento rok napadla. Ako prezradil, proti sčernaniu orechov, ako sa prejavuje táto choroba, je potrebné pozbierať všetky plody. „Najneskoršie v marci v lístí spáliť ich a v máji-júni urobiť dva postreky s mednatý prípravok (kuprikol) a orechy budú opäť zdravé. Na margo toho spomenul aj ich vskutku žalostnú spotrebu na obyvateľa. „Ich spotreba je u nás len 320 gramov na osobu a rok. Mali by sme ich zjesť aspoň tri kilá,“ avizoval s tým, že orechy zvyšujú kvalitu mozgu. Ako ďalej uviedol, lepšou variantou orecha je ten štepený a nie semenáč. „Štepený orech má cenu zlata. Rastie o tretinu menej ako ten semenáč a čo je hlavné, keď máme 90 rokov dožijeme sa úrody v druhom alebo treťom roku. Minule mi napísala jedna pani: „Pán Hričovský, po 17-tich rokoch mi začal rodiť orech, čo mám s ním robiť. A ja som jej odpísal, objímajte ho a bozkávajte, bude vám 150 rokov rodiť. Čakala na to 17 rokov,“ priblížil ovocinár.

A ako sa mu páčila výstava ovocia a zeleniny v Rimavskej Sobote? Ako povedal pre Rimava.sk bola to jedna z najkrajších výstav, ktoré v tomto roku videl na Slovensku. „Táto je vzácna aj tým, že tu boli aj účastníkov z Maďarska, to znamená tá spolupráca s maďarskými záhradkármi sa naďalej udržuje a je to veľmi dobré, pretože tu máte rovnaké klimatické podmienky a môžete si odovzdávať skúsenosti,“ podotkol.

Okrem užitočných rád pre záhradkárov však profesor Hričovský presadzuje aj trend úžitkovo okrasnej záhrady, a to najmä u mladých. „Mladá generácia má tendenciu mať záhrady, ktoré budú mať trávnik, tuje. Však všetko si kúpia, ale pritom si nevedia uvedomiť, že to kupované je ďaleko viac chemizované ako to, čo si môžu dopestovať sami. To znamená, že ten trend okrasnej záhrady ja všade presadzujem, ale presadzujem trend úžitkovo okrasnej záhrady. Aby tam bola aj ružička, ale aj slivka, jablko. Keď dokážeme mladých ľudí presvedčiť, tak vyhrávame pre budúce generácie,“ ozrejmil s tým, tejto úlohy by sa mali chopiť aj školy. Ako doplnil, najlepšia škola je však matka a otec, ktorí dieťa postupne uvádzajú, aby tá záhrada bola pre neho nielen na opaľovanie, ale aj úžitkom pre zdravie.

Výstava ovocia a zeleniny v číslach

Tohtoročná výstava sa však môže pochváliť i úctyhodnými číslami. Ako uviedol pre Rimava.sk František Tóth, jeden z organizátorov a predseda družstva Gemerprodukt Valice, tento rok bolo približne 400 vystavovateľov a vystavených exemplárov bolo nad tisíc. „Tento rok je nezvyčajný tým, že jarné mrazy zobrali značnú časť úrody jednak záhradkárom a jednak veľkovýrobcom. Na Veľkú noc sme mali -5,9 a dvakrát -5,3 stupňa Celzia. Posledné mrazy sme mali 10. mája a to -1,9 stupňa Celzia. Tam kde sú stromky položené nižšie v dolinách, tak tam odišla úroda až na 100 percent. Napriek tomu sa ale podarilo zachrániť časť úrody a tá úroda je o to krajšia,“ ozrejmil a dodal, že s týmto ročníkom je veľmi spokojný. A koľký ročník výstavy sa uskutočnil v Rimavskej Sobote? Podľa Tótha je to ťažké určiť. „Na začiatku sa takéto výstavy konali len ako domáce, len na okresnom výbore v starej budove, potom v Čiernom orlovi a neskôr sa výstava rozrástla a stala sa takouto veľkou udalosťou,“ poznamenal. Výstava však nebola a ani nie je určená len veľkovýroba či veľkoprodukcii. Podľa predsedu družstva každý, kto z okolia alebo Slovenska uzná za vhodné ukázať v Rimavskej Sobote čo vypestoval je vítaný. Ako dodal, nemajú stanovené žiadne hranice na to, kto by mohol alebo nemohol vystavovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross