No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KOLÍKOVÁ VOJNA: Primátor dostal ďalšiu petíciu, o nevyhovujúcej zábrane mali rozhodnúť poslanci

Niekoľko rokov trvajúca kolíková vojna na druhom najväčšom rimavskosobotskom sídlisku, Sídlisku Rimava, sa opäť dostala pred poslancov. Primátor Jozef Šimko ich informoval, že má na stole dve protichodné petície občanov, zastupiteľstvo by preto malo rozhodnúť, ako ďalej.

Prejazd sídliskom v súčasnosti znemožňuje betónový podval, ktorý bráni vozidlám v prejazde pred bytovkou na Hostinského ulici. Obyvatelia okolitých výškových bytoviek tak musia využívať výjazd na Jánošíkovu ulicu, čo komplikuje dopravu. Samospráva zátarasu osadila v lete minulého roka, na základe petície obyvateľov prevažne z bytovky na Hostinského ulici ako aj rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Podľa následného vyjadrenia dopravnej polície je však zábrana nevyhovujúca a mali by tam byť pôvodné farebné koly, ktoré by mali umožniť prejazd záchranným zložkám. Na nesúlad so zákonom na rokovaní poukázal aj hlavný kontrolór Ladislav Šťavina.

Ako na poslednom rokovaní uviedol primátor Jozef Šimko, problém by mali vyriešiť poslanci, pretože dostal ďalšiu petíciu s ešte väčším počtom podpisov (viac ako 360), v ktorej občania chcú pravý opak, odstránenie betónového podvalu. „Prosím rozlúsknime to,“ povedal Šimko a dodal, že už za túto kolíkovú vojnu nechce niesť zodpovednosť. Ako poznamenal, bol by nerád, aby ho občania kvôli tomu napádali. „Vy ste zástupcovia občanov, prosím, zaujmite k tomuto stanovisko a budem rešpektovať rozhodnutie poslaneckého zboru,“ prehlásil primátor na rokovaní a dodal, že rozhodnutie bude musieť akceptovať každý občan. „En bloc celé mesto,“ zdôraznil Šimko.

Názory poslancov boli rôzne, od otvorenia, sprejazdnenia celého sídliska a odľahčenia dopravy padli aj názory, že bezpečnosť ľudského života a chodcov je prvoradá a preto by zátarasa mala ostať na mieste, kým sa dopravná situácia nevyrieši komplexne. Proti tejto myšlienke nebol nikto, za hlasoval poslanec Baláž, Fiľo, Hazucha, Hlinka, Juhászová, Kuvik, Rigó, Sliva, Vaš a Sojka. Zdržali sa traja poslanci Bornayová, Čeman a Végh. Mesto navyše požiada odborníkov o vyriešenie dopravnej situácie a navrhnutie dvoch alternatív.

Prejazd sídliskom je medzi obyvateľmi niekoľkoročným problémom. Na protesty skupiny obyvateľov proti prejazdu vozidiel sídliskom boli osadené železné kolíky, betónová zábrana či prekopaná cesta. Obyvatelia ostatných bytových domov sa však sťažovali, keď kvôli bariéram sa im predĺžila cesta o niekoľko kilometrov. Veľa vodičov – obyvateľov sídliska, si tak skracovalo prejazd z jednej časti sídliska na druhú aj cez trávniky. Podľa väčšiny tamojších obyvateľov však bolo riešenie situácie najbližšie k spokojnosti všetkých zainteresovaných, kedy všetky dotknuté strany súhlasili s posledným riešením – uložiť zábranu pri prvej výškovej bytovke na Malohontskej ulici č. 1. Samospráva však zátarasu uložila na základe ďalších pripomienok obyvateľov Hostinského bytovky inde, na pôvodné miesto železných kolíkov, ktoré boli pred šiestimi rokmi odstránené.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
KOLÍKOVÁ VOJNA: Dočasne uložená zábrana na Sídlisku Rimava je podľa dopravnej polície nevyhovujúca
KOLÍKOVÁ VOJNA: Betónová zábrana znovu znemožňuje prejazd sídliskom Rimava
Stretlo sa vyše sto obyvateľov Sídliska Rimava, chcú cestu pri bytovke
Kolíková vojna: Autá chceli pustiť cez ihrisko, časť obyvateľov ostro protestovala
Kolíková vojna pokračuje, prejazd áut Sídliskom Rimava je opäť zablokovaný
Kolíková vojna na sídlisku Rimava vyriešená, obnovujú prechod medzi bytovkami
Sídlisko Rimava by sa malo napojiť na kruhovú križovatku
O kolíkovej vojne by mali nakoniec rozhodnúť poslanci 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross