No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Turistickú sezónu na Fiľakovskom hrade otvára výstava približujúca vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť

8. marca 2022 | |  | 
Fiľakovský hrad.

FIĽAKOVO – Po dvoch mimoriadnych rokoch otvára Fiľakovský hrad svoje brány opäť v marci, tak, ako sme boli tradične zvyknutí. Organizácia spravujúca túto národnú kultúrnu pamiatku sa sústavne snaží zaujímavým, ale zároveň poučným spôsobom priblížiť jednotlivé čriepky našej histórie.

Turistickú sezónu otvorí tentokrát dočasná výstava s názvom „Vývoj kníhtlačiarstva od stredoveku po súčasnosť“, ktorej slávnostná vernisáž sa uskutoční 14. 3. 2022, o 16:30 hod., na piatom poschodí Bebekovej veže hradu. Expozícia zostavená miestnou historickou skupinou Defensores predstaví záujemcom dejiny kníhtlače od 15. po 20. storočie.

Článok pokračuje pod reklamou


„Defensores je občianske združenie, ktoré sa už od roku 2012 venuje oživovaniu histórie prevažne z obdobia 17. storočia, s prioritným zameraním na rekonštrukciu vojenských dejín. V priebehu rokov rozšírili vojenskú tematiku o predvádzanie kulinárskych tradícií, v rámci ktorých pripravujú a ponúkajú rôzne druhy jedál z obdobia stredoveku až novoveku,“ uviedlo Hradné múzeum vo Fiľakove.

Najnovším prírastkom tohto spolku je podľa ich slov práve tlačiarenská dielňa, pomocou ktorej prezentujú viacstoročný vývoj kníhtlače. „Prvé písomné zmienky o tlačiarenských doskách sú dochované približne zo 6. storočia z Číny, odkiaľ pochádzajú prvé tlačené zvitky a knihy,“ dodalo múzeum.

V Európe sa o rozmach sériovej kníhtlače zaslúžil nemecký kovorytec a vynálezca Johannes Gensfleisch (1400 – 1468), známy tiež ako Gutenberg, ktorý vymyslel proces a špeciálne formy na odlievanie kovových písmen, vynašiel tlačiarenský lis či nový druh tlačiarenského atramentu, a zaviedol nové postupy pri samotnej tlači.

„Na výstave, ktorá bude sprístupnená do 6. mája 2022, budú môcť záujemcovia vidieť rozličné nástroje a predmety, používané v procese dobovej kníhtlače, ako napríklad kovové písmená, tzv. litery, používané v tlačiarenských lisoch pre tvorbu textu, zmenšený model lisu, drevené alebo medené doštičky, tzv. stočky, slúžiace na tlač obrázkov a grafík, ďalšie pomôcky ako napríklad rydlá, ale jej súčasťou budú aj dobové originály rukopisov a tlačené knihy,“ priblížilo múzeum s tým, že počas trvania výstavy sa môžu vopred prihlásené skupiny zúčastniť aj prednášky a ukážky tohto dobového remesla na požiadanie.

Od 15. marca očakáva hrad svojich návštevníkov každý deň v týždni, od 10:00 do 18:00 hodiny. Aj na tento rok je pripravených niekoľko zaujímavých výstav, kultúrno-vzdelávacích podujatí a tvorivých dielní, na ktoré sú všetci záujemcovia srdečne vítaní.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross