No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli drahej voňavke prišla žena gazdu takmer o svoje oko

26. mája 2024 |  | 
Fotografia lekárne v Tornali je ilustračná, zdroj Hungaricana

V istý deň roku 1924 sa na budove súdu v Rimavskej Sobote otvárajú vchodové dvere. Do vnútra vstupuje elegantne oblečená mladá žena, ktorá okolo seba šíri príjemný závan drahej voňavky. A práve zásluhou kozmetického prípravku sa dnes ocitla v budove súdu a budú sa na ňu upierať všetky pohľady v súdnej sieni.

V Tornali žil gazda Ján Szögedi, ktorý hospodáril na políčkach s nie veľkou rozlohou. Krstné meno jeho manželky sa nezachovalo, a tak ju pre dej príbehu pomenujme trebárs Jankou. Janka, ako je vyššie napísané, bola mladá a pekná. Snažila sa obliekať ako meštianka a primerane k tomu stavu chcela aj voňať. Príjem jej manžela nebol nijako horibilný, lenže ona už nechcela používať voňavú mydlovú vodu, túžila po skutočnom parfume.

Článok pokračuje pod reklamou


Drogéristický tovar sa v tých časoch predával spravidla v lekárňach, a tak jej kroky viedli do lekárne Emila Lischauera v Tornali. Keď Janka vstúpila dovnútra, za pultom stál samotný majiteľ. Ten sa k prichádzajúcej Janke milo prihovoril a spýtal sa jej, čo by si priala. Pred zrakom užasnutej ženy sa na pulte začali objavovať pravé francúzske voňavky v elegantných fľaštičkách. Horšie však bolo, že čím boli fľaštičky krajšie, tým boli aj drahšie. Janka mala tiež možnosť k fľaštičkám privoňať. Rozličné vône sa jej veľmi páčili, ale toľko peniažkov u seba nemala. A také drahé voňavky si vlastne ani nemohla dovoliť.

Lekárnik Lischauer jej preto ponúkol lacnejšie voňavky, ale ani jedna z nich sa Janke nezapáčila. V lekárni bola už celú štvrťhodinu a stále sa nerozhodla. Napokon sa pokúsila zjednávať cenu francúzskej voňavky, ktorá sa jej páčila najviac. Lekárnik na jej hru pristúpil. Cenu spustil tak, že z predaja voňavky by nemal žiaden zisk. Janka ale chcela, aby jej spustil ešte dve koruny, čo on odmietol. Janka to preto skúšala ďalšiu štvrťhodinu. Lischauera počínanie zákazníčky začalo rozčuľovať. Janka sa vtedy rozhodla, že z lekárne odíde. Otočila sa chrbtom a smerovala ku dverám. Vtedy na ňu Lischaeur zavolal: „Tu máte tú svoju voňavku!“. Keď sa Janka otočila, lekárnik zlostne hodil fľaštičku na pult. Krehké sklo sa rozletelo a vnútrajšok lekárne rozvoňala rozprsknutá voňavka. Janka zjačala a chytila sa tváre. Jeden sklenený úlomok sa jej zapichol priamo do oka.

Keď prišla domov, manžel ju okamžite dopravil do nemocnice v Rimavskej Sobote. Ešte toho istého dňa podstúpila úspešnú operáciu oka a po dvadsaťdňovej hospitalizácii a úplnom vyliečení, bola z nemocnice prepustená domov. Keďže práve v tom období vrcholili letné práce na poliach a ona nemohla v tom čase svojmu manželovi pomáhať, musel si zatiaľ najať pomocnú silu.

Janka Szögedi zažalovala Emila Lischauera na súde za ublíženie na zdraví a žiadala finančnú kompenzáciu ako bolestné a tiež za to, že si jej manžel musel namiesto nej najať pomocnú pracovnú silu. Súd v Rimavskej Sobote sa zaoberal len ublížením na zdraví a Emila Lischaeura odsúdil na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní jedného mesiaca. Ešte v budove súdu Lischaeur ponúkol Szögediovej ako bolestné a kompenzáciu sumu vo výške 6.000 korún. Došlo k dohode, ktorú akceptoval tiež súd a lekárnikovi zmenil rozsudok. Odsúdil ho na podmienečný finančný trest vo výške 500 korún, ktoré bude musieť zaplatiť, pokiaľ sa v skúšobnej dobe dvoch rokov dopustí nejakého ďalšieho protiprávneho konania.

Celý incident sa takto mohol skončiť a 6.000 korún zmenilo majiteľa. Lenže neuplynul ani príliš dlhý čas a na Jankinom operovanom oku sa objavil zákal. Bola presvedčená o tom, že je to následok zranenia, ktoré utrpela. Lekárnika Lischaeura zažalovala na súde vyššej inštancie v Košiciach a žiadala od lekárnika 30.000 korún za zhoršené videnie.

Súd v Košiciach požiadal znalcov o vypracovanie znaleckého posudku a v tom stálo, že predchádzajúce zranenie oka a následný operačný zákrok nemá žiaden súvis s chorobou oka, ktorá Janku postihla. Jej žaloba bola na tomto základe v plnom rozsahu zamietnutá.

Nuž v ďalšej budúcnosti si Janka Szögedi určite dávala pri svojich nákupoch väčší pozor a Emil Lischaeur prisahal, že už žiadnu fľaštičku voňavky nebude hádzať na predajný pult.

Autor: Vladimír Gondáš

Zdroje: Uj Nemzedék zo dňa 24.2.1926  Aradi Friss Ujság zo dňa 2.3.1926


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross