No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MITROVANIE 2019: Valaské hody návštevníci odmenili patričným záujmom. Dopadlo nad očakávania

Chutné jedlo, dobrá zábava, ukážky salašníckych prác spojené s trhom regionálnych produktov či aktivitami pre deti. Aj takéto boli valaské hody, ukončenie pastierskej sezómy pod Maginhradom. V obci Veľké Teriakovce zorganizovali Slovenské mitrovanie už po ôsmykrát. Počasie im prialo a ľudia ich odmenili patričným záujmom. Podľa organizátorov prišlo okolo tritisíc ľudí. Program návštevníci ocenili potleskom na viacerých pódiách, kde postupne vystúpilo zhruba 150 folkloristov rôznych vekových kategórií. Ako ďalej spomenula manažérka MAS Malohont Miroslava Vargová, ktorá sa na organizovaní podieľala, v sobotu na mitrovanie prišlo 55 remeselníkov a výrobcov a približne 45 bolo aj súťažiacich vo varení. „Mitrovanie dopadlo nad naše očakávania. Čo sa týka počasia, priebehu programu aj návštevnosti, ktorá prekonala doterajší rekord," povedala pre Rimava.sk Vargová s tým, že stále je podľa jej slov čo zlepšovať. „Sme nesmierne vďační všetkým spoluorganizátorom, sponzorom, účinkujúcim, návštevníkom a zvlášť viac ako 40 dobrovoľníkom z rôznych kútov regiónu Gemer-Malohont, bez ktorých by sme podujatie nedokázali zorganizovať," dodala.



Nechýbali ani najznámejší valasi Maťko a Kubko v nadživotnej veľkosti, ktorí v kostýmoch vydržali celú akciu. Vyvrcholením dňa bol sprievod a odpočet bačov. „Chránia ovce proti chorobám, vlkom, medveďom a zlodejom. Často strážia svoje stáda pod holým nebom - dňom aj nocou. Preto sme sa zišli, aby sme odpočítali výsledky našej práce, vypočuli si príbehy čo sa na salašoch prihodilo, aké radostné či smutné príhody sa prežili," privítal fakľový sprievod Ivan Keľo, ktorý pripomínal niekdajšie mitrovanie spojené s odovzdaním žinčice, poseldného syra zo salaša či vlny - guby. Ukončenie pastierskej sezóny nazývané mitrovanie sa viaže k 26. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. O popoludňajší program sa postarali aj heligonkári, fujaristi, gajdoši ako aj tanečníci z Univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice a Folklórny súbor Stromíš z Vlachova.

Baranie tradičné aj netradičné špeciality pripravovalo viac ako 40 súťažiacich

Súčasťou Slovenského mitrovania boli ukážky prác na salaši, strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. Pri Humne prebiehala súťaž vo varení baraních špecialít z jahňacieho mäsa. Tímy prišli až z Mýta pod Ďumbierom, Košíc či nováčikovia Veles z Revúcej, ktorí pripravili Grécky mix a sú aktívni aj v čistení našich lesov. Zastúpenie mal aj tím Dobrí upíri s baraňou kapustnicou podľa receptu od staršej generácie z Teriakoviec. Nechýbali ani tímy Solenia - Skálnicke tajomstvo od ovečky či dôchodcovia z Hrachova.

Víťazom v tradičných špecialitách sa stal Mikroregión Rimava a Rimavica, ktorí navarili baraní perkelt z maslovými haluškami. „Boli pripravené na medveďom cesnačiku aby to bolo také chutné," prezradil recept ich pokrmu Ján Durmis. Podľa jeho slov je veľmi dôležité, akou varechou je jedlo pripravené, klasickú dubovú varechu neodporúča. „Musí byť slivková alebo jablková," podotkol. Po troch rokoch sa do súťaže zapojil aj tím Abov z Košíc, vrátili sa s novým najmladším členom tímu a baraninou na divoko. Ako pre Rimava.sk priblížil Daniel Olejník, ich baraninu pripravovali ako niekedy, keď toho nemali veľa k dispozícii. „Je to tradičné jedlo z mäsa a zeleniny," priblížil Olejník, ktorý bol s účasťou a podujatím spokojný. „Vrátili sme sa sem s tým, že keď sme tu boli prvýkrát, tu bola výborná účasť aj celková prezentácia. Teraz by som povedal, že je to ešte raz toľko," dodal člen tímu Abov, ktorý získal tretie miesto.

V netradičnej kategórii vyhrala Kokavská ambasáda Zvolen, ktorí sa stretávajú a svoje umenie vylepšujú v garáži. Pripravili medajlónky s olivami. Tradiční sú však hlavne v účasti, keď zatiaľ vynechali iba jeden ročník. „Vždy vymyslíme niečo iné, raz to boli halušky, špíz či baranina s plackami," priblížila pre Rimava.sk Edita Látková zo Zvolena, podľa ktorej majú nápady aj na ďalší rok.

Pozrite si bohatú galériu doplnenú o zábery fotografov Jána Čajka, Štefana Németha či Petra Vranského.

Organizátormi podujatia sú Miestna akčná skupina MALOHONT, Salaš pod Maginhradom Veľké Teriakovce a Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s odborným garantom, ktorým je Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a ďalšími partnermi. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Banskobystrický samosprávny kraj a k podpore podujatia prispela aj viac ako desiatka sponzorov.

Zdroj: Rimava.sk, (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross