No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Diskutovaný bod o futbale stiahli z rokovania, stretnú sa však mimoriadne

Poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote majú za sebou ďalšie rokovanie. Približne 12-bodový program zasadnutia dnes, 11. decembra, zvládlo novozvolené zastupiteľstvo prerokovať za necelé 3 hodiny. Dlhodiskutovaný bod o futbalovej akadémii ale stiahli rokovania. Nakoniec však bude hlavným dôvodom na zvolanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva.

Poslanci mali prevažne na stole voľbu členov či predsedov, ako do mestskej rady tak aj do jednotlivých komisií pri mestskom zastupiteľstve. Taktiež si zo svojich radov volili aj zástupcov do škôl a školských samospráv v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta i zástupcov do orgánov spoločnosti Stefe. Zatiaľ čo v prípade členov mestskej rady a zástupcov do spoločnosti Stefe sa poslanci jednohlasne dohodli, v prípade členov komisií konečné rozhodnutie nepadlo, zvolili iba predsedov jednotlivých komisií. O členoch by mali rokovať na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve. A kto zasadne do mestskej rady? Zástupcovia občanov odsúhlasili za členov poslanca Róberta Kuvika, Ladislava Rigóa, Romana Vaľa, Jaroslava Bagačku, Tomáša Slivu, Jozefa Tótha a Jaroslava Matzenauera. Do orgánov obchodnej spoločnosti Stefe zvolilo mestské zastupiteľstvo poslankyňa Evu Bornayovú a poslanca Ivana Hazuchu.

Úvod rokovania patril okrem zloženia sľubu poslanca Michala Demetera aj informácii o novovzniknutom poslaneckom klube Odvážme sa zrýchliť.

Na rad sa dostal aj stiahnutý bod z uplynulého rokovania o poverení poslanca funkciou viceprimátora (tento bod stiahol primátor Jozef Šimko, pozn.red.). Primátor za svojho zástupcu navrhol poslanca Ladislava Rigóa, ktorému navrhol mesačný plat 1950 eur. Ako povedal poslanec Roman Vaľo, navrhnutie zástupcu primátora je v kompetencii samotného primátora. „Preto tento návrh rešpektujeme,“ doplnil. Viceprimátorom sa tak stal staro-nový zástupca hlavy mesta Ladislav Rigó.

Hoci rokovanie prebiehalo pokojne, pri bode o návrhu na zriadenie výborov v mestských častiach to miestami pokojné nebolo. Poslanec Tóth navrhol, aby Dúžavská cesta bola samostatným mestským výborom. Preto podal procedurálny návrh, o ktorom podľa rokovacieho poriadku má mestské zastupiteľstvo hlasovať ihneď a prerušiť tak aj diskusiu k danému bodu. Toto sa ale nepozdávalo niektorým poslancom. Ako povedal poslanec Peter Juhász, forma procedurálneho návrhu by sa nemala vyberať štandardne, len aby sa prerušila debata k bodu. Podľa Vaľa by to mal byť len pozmeňujúci návrh. Nakoniec o tomto bode hneď po Tóthovom podaní procedurálneho návrhu hlasovali. Jeho návrh však neprešiel. A ako odznelo na rokovaní, budú sa týmto bodom zaoberať na mimoriadnom zastupiteľstve.

Diskusia bola aj pri ďalších dvoch bodoch. Tým prvým bol Návrh na schválenie Harmonogramu zasadnutí. V budúcom roku poslancov čaká šesť mestských zastupiteľstiev. Podľa poslanca Ivana Hazuchu je to málo. „Dávam na uváženie, či nezvýšime v prvom aj druhom polroku počet zasadnutí,“ podotkol. Naopak, podľa poslanca Tomáša Slivu je počet zastupiteľstiev postačujúci. „Počas roka sa to môže zmeniť pokiaľ to bude potrebné,“ poznamenal. Na margo toho reagoval poslanec Juhász, podľa ktorého zvolať narýchlo zasadnutie môže byť problém, najmä v prípade zamestnaných poslancov. Napriek tomu tento návrh prešiel a poslanci tak majú v kalendári na budúci rok šesť verejných rokovaní.

Na zasadnutí sa ale objavil aj jeden návrh, ktorý poslanci neodsúhlasili. Týkal sa návrhu o poplatku za psa. Podľa predloženého návrhu sa mal tento poplatok za psa zrušiť. „Aby poplatok za psa v rodinnom dome ako aj v mestských častiach a pustatinách bol 0 eur,“ povedal na rokovaní primátor Jozef Šimko. Ako poznamenal Vaľo, z predloženého návrhu sa však nedozvedeli prečo poplatok za psa by mal byť 0 eur. Podľa poslanca Tótha účelom psov je chrániť svojho majiteľa a jeho majetok. „Myslím, že toto je opodstatnené. Podľa mňa 10 euro je pre ľudí veľa. Platia mu veterinára, stravu a ešte aj daň musia platiť“? Podľa Juhásza je pravda niekde uprostred. „To, že má niekto dom neznamená, že psa drží len na dvore. Po večeroch vidieť ľudí svojich psov venčiť na pozemku iných ľudí,“ avizoval. „Nestretol som sa ešte nikde, že by rušili túto daňovú povinnosť. Štát určil, že toto môže byť príjmom pre mesto a tých 6 a10 eur ročne hádam nie sú existenčných pre majiteľov psov. Bol by som veľmi rád keby sa tie vyzbierané peniaze pretavili do niečoho pre psov,“ povedal Hazucha. Tento návrh tak neprešiel a poplatok za psa ostáva v budúcom roku nezmenený. Poslanec Vaľo však na margo tohto bodu navrhol vystavať pre psov venčoviská, ktoré by rovnako mali byť predmetom mimoriadneho rokovania.

V závere verejného zasadnutia poslanci diskutovali o spôsobe náhradného zásobovania vodou a náhradného odvádzania odpadových vôd a o zneškodňovaní obsahu žúmp v častiach mesta, kde nie je možnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu. Výsledkom diskusie bolo, že mesto poskytne dvakrát ročne na požiadanie bezplatnú dopravu obsahu žúmp na čističku odpadových vôd. Pričom obyvateľ - fyzická osoba pri poskytnutí takejto služby zaplatí len za samotné zneškodnenie odpadových vôd paušálnu sumu 25 eur na jeden vývoz. Samotná doprava bude v rukách Technických služieb mesta.

Poslanci svoje verejné rokovanie ukončili interpeláciami a všeobecnou rozpravou.

Jednotlivými témami sa budeme zaoberať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross