Pri 250-ročnej Oskoruši domácej neďaleko Uzovskej Panice, finalistovi v tohtoročnej ankete Strom roka, sa zišli milovníci prírody a aktivisti. V priebehu niekoľkých týždňov sa pričinili o zbieranie hlasov v ankete a šírenie myšlienky upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy. Cieľom tejto ankety nadácie Ekopolis je vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Stretnutie bolo pri Uzovskej Panici 20. októbra, na Medzinárodný deň stromu.
Oslovení ľudia uvítali iniciatívu poukázať na cennosti z regiónu
"Počas ankety sme sa stretli s prekvapivou ochotou ľudí podporiť túto akciu a spojiť sa pre dobrú vec. Takmer každý koho sme sa opýtali, vedel o Oskoruši a rád ju podporil svojím hlasom," povedala pre Rimava.sk Darina Koreňová, ktorá zbierala podpisy v predajni Elektro Mida. Ako ľudia poväčšine tvrdili, v súčasnej prepolitizovanej dobe takúto iniciatívu uvítali. "Je obdivuhodné, akú silu majú niektoré tieto stromy žiť a aj napriek podmienkam v akých rastú a rodia chutné plody," podotkla na mieste ďalšia anketárka. Hlasovať sa dalo do konca septembra na internete či vyplnením anketového lístka, zapojili sa aj základné či stredné školy. Najviac hlasov vyplnením lístkov spomedzi škôl podľa našich informácií z R. Soboty odovzdali na ZŠ P. K. Hostinského.
Podporu Oskoruši v Laponi vyjadril aj František Tóth, ktorý pomocou záhradkárov a Jána Vigodu na najväčšej výstave záhradkárov a poľnohospodárov v Rimavskej Sobote vyzbierali niekoľko stoviek hlasov. Oskoruše sú podľa jeho slov vzácnosť, pretože pôvodne rastú v teplejšom podnebí. "Oskoruša zhodila listy už pri prvých mrazoch, kým ostatné stromy v okolí ešte len naberajú farby jesene," povedal počas objavovania ďalších starých ovocných odrôd pre Rimava.sk Tóth, predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predseda družstva Gemerprodukt Valice. Ako podotkol, je dôležité vedieť oceniť kvalitné veci a vedieť dať najavo, čo všetko cenné máme v regióne. "Ľudí to zaujíma, lebo je to téma, ktorá nieje negatívna a tých negatívych vplyvov je veľa," uzavrel s tým, že z Oskoruše sa napríklad vyrába kvalitný džem a ešte lepšia pálenka.
Na stretnutie prísť aj napriek prísľubu nevedel starosta tamojšej obce Peter Babík z Uzovskej Panice. Ako však pre Rimava.sk potvrdil, že tak, ako zbierali hlasy v ankete, pomôžu na jar aj s prečistením niektorých lokalít, kde sa spomínané stromy nachádzajú.
Ľudia mali možnosť objavovať klenoty starého ovocného sadu
Najstarší ovocný strom v regióne bol len čerešničkou na torte, ešte predtým mali ľudia možnosť v odľahlej časti Uzovskej Panice vidieť takmer desiatku starých stromov, ktoré sú ale zarastené náletovými drevinami. Sú tak ukryté pred zrakmi okoloidúcich, vo vnútri však vytvárajú mohutné konáre "miniprales". Pod vedením Jána Vigodu z OZ Zogor – Združenia na ochranu geneticky ohrozených rastlín sa dozvedeli viac o Moruši čiernej. "Spoločne sme tam navštívili celkom tri veľmi staré, okolo 200 rokov staré Moruše, nesprávne nazývané ako Trnavské," priblížil Vigoda. Ako spomenul, obdivovali aj starú marhuľu, v tom istom sade je aj osamotený jedlý gaštan. "Ten je mladší, má len možno nejakých 70 rokov," priblížil a dodal, že okrem toho sú tam roztrúsené mnohé ďalšie staré ovocné stromy, hrušky, jablone, slivky bystričky, durancie, jabloňové aj hruškové plánky.
"Výnimočné a vzácne sú najmä tie staré oskoruše a moruše čierne, ktoré boli nájdené len severne od Rimavskej Soboty, južne doteraz ani jedna," poznamenal Vigoda, ktorý v regióne mapuje tieto staré odrody Oskorúš. Podľa jeho slov nie je vylúčené, že sa v spomínanej lokalite vyskytuje aj viac takýchto klenotov, lebo pre ťažký prístup a veľmi hustý porast je podrobnejšie preskúmanie celej lokality čoraz obtiažnejšie. "Vyskytuje sa tu aj niekoľko druhov iných vzácnych chránených rastlín," dodal.
Strom bol prihlásený do ankety aj z iniciatívy našej redakcie, ako aj miestnych odborníkov, záhradkárov, ktorí sa snažia zachovať a rozširovať pôvodný genofond stromov v regióne Rimavskej Soboty.
Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé, tajomné a vzácne. Strom ešte stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. Pre jeho mohutnosť a dlhovekosť ho používali ako hraničný strom medzi chotármi a neskôr aj ako signalizátor dobrej polohy pre výsadbu ovocia. V súčasnosti má približne 14 metrov, obvod kmeňa takmer tri metre a nachádza sa v miestnej časti Lapoňa, neďaleko bývalých prosperujúcich ovocných sadov, o ktoré sa už roky nikto nestará. Svojou majestátnosťou však pripomína silu a dlhovekosť prírody. Je tak výzvou aj pre ďalšie generácie, aby existujúce stromy zachránili a objavili ďalšie, na ktoré sa už takmer zabudlo.
Zdroj: Rimava.sk