No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Mesto nemá peniaze na útulok pre psov, investorovi by prispelo

25. marca 2015 |  | |

psikPoslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva na utorkovom rokovaní jednohlasne odsúhlasili vypísanie verejno-obchodnej súťaže na zriadenie útulku pre opustených a túlavých psov. Materiál týkajúci sa vyhlásenia výzvy dostali poslanci počas rokovania, návrh na uznesenie predložil primátor Jozef Šimko. Podľa neho by bolo prevádzkovanie dočasného domova pre psov veľkou záťažou pre mesto, ako spomenul na jeho realizáciu je potrebné nájsť v rozpočte mesta sumu 80 až 90 tisíc eur. Ak by sa podľa neho našiel záujemca, vedeli by mu prispieť na prevádzku vo výške 70 percent z výnosu dane za psa, čo ročne predstavuje približne 16 tisíc eur. Psí útulok by mal byť pritom na Včelinci.

Poslanci sa približne pred rokom na návrh poslanca Júliusa Sojku uzniesli, že mesto má použiť celý výnos z dane za psa na zabezpečenie čistoty verejných priestranstiev aj na starostlivosť o túlavé psy.

Tému útulku otvorila na rokovaní poslankyňa Eva Bornayová, podľa ktorej by sa mal tento problém riešiť urgentne a nie presúvať ho z roka na rok. Ako pripomenul poslanec Július Sojka, ani po roku nedostal odpoveď na petíciu za vybudovanie útulku, pod ktorú sa podpísalo približne 3 600 občanov Rimavskej Soboty. "Petičný zákon hovorí o tridsiatich dňoch," podotkol Sojka, podľa ktorého na fungovanie útulku nie je potrebná až taká veľká suma ako spomínal primátor. "Myslím si, že je nás dosť ľudí, ktorí by sme do značnej miery aktivizovali masu, ktorá za týmto problémom je," dodal.

Viacerí poslanci vidia problém v lokalite, Včelinec smerom na Kurinec, kde by sa mal dočasný domov pre opustené a túlavé psy vybudovať. Podľa poslancov na tomto mieste nie je potrebná infraštruktúra. Ako spomenula poslankyňa Bornayová, stavať na mieste, kde nie je „nič“, vidí ako alibizmus.

Útulok pre opustené a túlavé psy chcelo v minulosti postaviť občianske združenie Best Friends útulok RS, jeho výstavbu mala financovať súkromná spoločnosť Automax na pozemku prenajatom od mesta, smerom na Rimavské Janovce. Spoločnosť ale od zámeru odstúpila, podľa nich mesto nevyčistilo pozemok tak, aby mohli začať stavať.

Viceprimátor Ladislav Rigó po skončení rokovania na margo chýbajúcich inžinierskych sietí pripustil, že by sa mohli vrátiť aj k pôvodnému pozemku. "Keď by žiadateľky toho času trvali na tom, že tam chcú mať útulok, myslím si, že primátor dodrží slovo," povedal Rigó, ktorý ako tvrdí, najradšej by bol, keby boli dodržané podmienky vyhlásenej výzvy.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články


VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross