No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Túlavých psov sa najviac obávali v Tomašovej a na Nižnej Pokoradzi

23. marca 2015 |  | | |

tomasova-pesRimavskosobotská mestská časť Tomašová a Nižná Pokoradz patria k lokalitám, v ktorých túlavé psy v minulom roku najviac znepokojovali tamojších občanov. Svoje sťažnosti a oznámenie preto adresovali na mestskú políciu. Ako sa v správe o činnosti mestskej polície (MsP) za minulý rok uvádza, majiteľov psov sa podarilo zistiť v štyroch prípadoch, sankcionovaní boli v zmysle platných právnych predpisov. Podľa náčelníka mestskej polície Petra Berecza sa policajtom v troch prípadoch nepodarilo preukázať, že psy patria konkrétnym majiteľom napriek tomu, že vbiehali do ich dvorov. "Tieto zvieratá boli neskôr odchytené," informuje Berecz, podľa ktorého vo viac ako 30 prípadoch sa po výjazde hliadky na miesto nepodarilo psov nájsť.

msp-adopciaMestskí policajti v priebehu minulého roka celkovo odchytili 44 túlavých psov, 18 psov vrátili pôvodným majiteľom, pre 14-tich našli nových majiteľov. Nechcené zvieratá našli dočasne miesto v útulku aj vo Fiľakove a v Lučenci. Z kapacitných dôvodov museli mestskí policajti ďalšie oznámenia od občanov o potulujúcich sa psoch po uliciach odmietnuť, a to až v 60 prípadoch.
Ostatné psy boli umiestnené v kotercoch MsP a starajú sa o ne dve pracovníčky, ktoré vykonávajú aktivačné práce prostredníctvom úradu práce a jedna je aj aktivistkou Občianskeho združenia Best Friends. "Tieto osoby pomáhajú pri ošetrovaní, chovaní, venčení a následnom umiestňovaní psov do nových domovov a toto občianske združenie aj finančne kryje niektoré ošetrenia a operácie zvierat, ktoré sú potrebné. Bez ich pomoci by bola starostlivosť o odchytených psov oveľa ťažšia a finančne náročnejšia," uvádza v správe náčelník Berecz.

Občianske združenie Best Friends útulok RS chcelo v meste postaviť útulok, výstavbu mala financovať súkromná spoločnosť Best Automax, na pozemku prenajatom od mesta, smerom na Rimavské Janovce. Spoločnosť ale od zámeru odstúpila, podľa nich mesto nevyčistilo pozemok tak, aby mohli začať stavať. Poslanci sa potom na návrh Júliusa Sojku uzniesli, že na starostlivosť o túlavé psy bude použitý výnos z dane za psa čo žiadalo aj približne 3 tisíc obyvateľov v petícii.

Výstavba útulku bola neskôr presunutá do lokality Včelince smerom na Kurinec a podľa rozpočtu boli financie vyčlenené na vyhotovenie projektovej dokumentácie, potrebných povolení či výstavbu útulku.

tomasova-pes-rs

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články


VIDEO: Hádka kvôli útulku pre psov! Poslanci išli overiť, či je pozemok (ne)vyčistený

R. SOBOTA: Útulok pre psov nebude. Aktivisti stratili s mestom trpezlivosť

R. SOBOTA: Opusteným psom pomôžu aj valentínskou zbierkou na námestí
Výstavbe útulku pre psov by už nemalo nič brániť, poslanci schválili úpravu zmluvy
Útulok pre psov poslanci podporili, schválili prenájom pozemkov za mestom
Útulok pre psov ide pred poslancov, rozhodnú o prenájme pozemkov
Útulok pre psov do zimy nebude, aktivisti zatiaľ nezískali pozemok
Útulok pre psov chcú postaviť čo najskôr, čakajú na prenájom pozemkov

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross