No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Čerenčanoch sa našli zvyšky šperkov a nádob spred tritisíc rokov

Pri výskume sídliska z neskorej doby bronzovej, ktoré bolo narušené pri výstavbe IBV Čerenčany v okrese Rimavská Sobota,  sa našli fragmenty pochádzajúce z  obdobia 1000 -700 rokov pred Kristom. Dosvedčujú, že naše územie v tom čase obývali ľudia tzv. kyjatickej kultúry. Pre Rimava.sk to dnes potvrdil archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš.

„Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí  zlomok bronzovej ihlice, bronzová korálka, ktorá bola pravdepodobne súčasťou náhrdelníka, hlinený závesok, slúžiaci tiež na ozdobu, hlinený praslen, ktorý bol používaný pri tkaní a zlomok miniatúrnej nádoby,“ priblížil Botoš. Ako doplnil, ďalšie nálezy predstavujú črepy  pochádzajúce z úžitkovej keramiky.

Podľa Botoša ide o jedno z prvých skúmaných sídlisk kyjatickej kultúry na území Gemera a Malohontu. Spoločenský a historický význam nálezu spočíva predovšetkým v doplnení obrazu o sídelnej štruktúre v dobe bronzovej na našom území.

„Nepredpokladalo sa, že by v tejto lokalite mohla byť objavená osada. Územie Gemera a Malohontu je pomerne slušne zmapované vďaka povrchovým zberom, nálezy z doby bronzovej v Čerenčanoch ale neboli evidované,“ vysvetlil archeológ.

Podľa jeho slov sa vo výskume ešte bude pokračovať. „Počas dvoch – troch dní nám ostáva preskúmať ešte nejaké vrstvy, momentálne však nepracujeme kvôli počasiu,“ uviedol a dodal, že výstavba IBV sa potom môže obnoviť.

Nájdené keramické fragmenty sa v nasledujúcich mesiacoch pokúsia v múzeu zrekonštruovať a poskladať, zapíšu sa do prírastkového fondu Gemersko-malohontského múzea.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Pri príprave novej IBV v Čerenčanoch objavili pozostatky pilinskej kultúry


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross