No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: V Tornali slávnostne otvorili Agentúru integrovanej starostlivosti

10. júna 2022 | |  | 

TORNAĽA - V Tornali dnes slávnostne otvorili Agentúru integrovanej starostlivosti. Mesto pri tejto príležitosti navštívil aj Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, odkiaľ iniciatíva zriadiť centrum integrovaných sociálnych a zdravotných služieb prišla.

BBSK projekt verejnosti predstavil na tlačovej konferencii v júni minulého roka. Jeho cieľom je poskytnúť sociálnu starostlivosť seniorom a odkázaným osobám priamo v ich domovoch, kam agentúra vysiela svojich opatrovateľov a opatrovateľky. "Štát a rovnako aj župa sa musia postarať o starších ľudí. Keby sme chceli každého dostať do domova dôchodcov, tých domovov by sme potrebovali veľmi veľa. A všetci viete, že nie je príjemné byť v domove dôchodcov," povedal Ján Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou


"Teší ma, že už táto agentúra začala pracovať. Je to pilotný projekt, ktorý je sledovaný aj Bruselom. Nepriniesli sme ale nóvum, takéto riešenia sú aj v krajinách, ktoré majú silnejšiu ekonomiku," dodal s tým, že verí, že projekt sa osvedčí.

Ako ďalej povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, mikroregión Slaná je jedným zo štyroch mikroregiónov, kde pilotne spúšťajú tento projekt. "Ďalej je to okres Lučenec, Veľký Krtíš a Banská Štiavnica. Budeme pokračovať, naším cieľom je, aby sme do ďalších štyroch rokov pokryli 50 percent nášho územia, pretože je obrovské množstvo ľudí, ktorí potrebujú takúto pomoc," priblížil a dodal, že aktuálne komunikujú s približne 20 mikroregiónmi, ktoré o takúto službu prejavili záujem.

"Chcem sa poďakovať Ministerstvu sociálnych vecí a rodiny SR, že s nimi máme veľmi dobrú spoluprácu a dnes už máme predpripravené zdroje na financovanie rozširovania takýchto služieb aj do ďalších okresov," doplnil podpredseda BBSK Lunter, podľa ktorého na Slovensku potrebuje tieto služby zhruba 10-tisíc ľudí. "Potrebujú sociálnu starostlivosť, ale nemôžu ju dostať kvôli nedostatočným kapacitám," doplnil.

Podľa predsedu Združenia obcí Mikroregiónu pri Slanej a starostu obce Štrkovec Norberta Kesziho ide o inovatívny projekt, pretože v sebe zahŕňa prvky, ktoré nikdy spoločne riešené neboli. "Zastrešuje totiž okrem poradenstva v sociálnej a zdravotnej oblasti aj posilnenie originálnych kompetencií samospráv a predovšetkým poskytovanie domácej opatrovateľskej starostlivosti - takej, o akú mali naši seniori dávno záujem," vysvetlil Norbert Keszi s tým, že takto môžu seniori jeseň života stráviť v domácom a známom prostredí, a nie v zariadení.

Agentúra spustila svoju činnosť oficiálne 2. mája, počet zamestnancov je 23, z toho jedenásť opatrovateliek. Starajú sa o 19 klientov s rôznym stupňom odkázanosti, ktorí pochádzajú zo šiestich obcí regiónu (Tornaľa, Štrkovec, Riečka, Včelince, Rumince a Lenka) – otvorená je však pre ľudí zo všetkých 15 obcí mikroregiónu.

Článok pokračuje pod reklamou


"Projekt bude úplne ukončený, keď sa nám podarí zriadiť aj Centrum integrovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Máme veľmi pekný projekt, chceme ho realizovať v priestoroch Centra voľného času. Tento týždeň sme boli projekt obhajovať na ministerstve zdravotníctva a myslím si, že sme začali dobre a dúfam, že ho úspešne ukončíme. Bude prínosom pre celý región," povedala Anna Szögedi, primátorka Tornale, ktorá sa poďakovala všetkým zúčastneným za realizáciu Agentúry integrovanej starostlivosti.

Ako nám priblížila jedna z opatrovateliek, pani Marcela, cez deň sa stará o dve klientky. Prvú navštevuje ráno a druhú poobede, pričom na obe má vyhradené po 4 hodiny. „Keď ráno prídem ku klientke, pripravím jej raňajky. Potom nasleduje starostlivosť o domácnosť, klientom dávkujeme lieky. Keď klientke prinesú obed, pripravím jej ho. Potom odchádzam k druhej klientke, ona napríklad potrebuje vybaviť poštu, nákupy či postarať sa o domácnosť. Ku klientom pristupujeme individuálne, podľa toho, čo práve potrebujú. Ďalšej klientke napríklad chodím po obedy,“ priblížila opatrovateľka Marcela, ktorá predtým 10 rokov pracovala vo Viedni. Neskôr sa vrátila domov a dlho si nevedela nájsť prácu ako opatrovateľka. Možnosti zamestnať sa v Tornali sa veľmi potešila. Ako na záver povedala, klientov dobre poznajú a dôležitý je podľa nej empatický a individuálny prístup.

Na vznik agentúry sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju prostredníctvom iniciatívy Catching-Up Regions podarilo získať 1,2 milióna eur z európskych zdrojov.

Záznam z tlačového brífingu:

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross