No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pozorovaniu padajúcich hviezd počasie neprialo, kvadrantidy sú však stále v činnosti

perex-hviezdyVečernému pozorovaniu meteorického roja Kvadrantíd v noci 3. januára a ráno 4. januára neprialo počasie. Dôvodom bola vysoká oblačnosť, pre ktorú nadšenci „hviezdneho neba“ nemohli pozorovať tento mladý meteorický roj. „Zvečera bolo ešte jasno a potom už prišla vysoká oblačnosť a zamračilo sa,“ uviedol pre Rimava.sk riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý. Ako poznamenal počas nedeľňajšej noci neboli na Slovensku žiadne pozorovania.

Podľa jeho slov však pozorovanie by mohlo byť možné, avšak frekvencia padajúcich Kvadrantíd sa zo svojho maxima, 120 meteorov za hodinu, zníži až na 10 meteorov za hodinu. „Pozorovanie však bude možné iba za priaznivého počasia,“ avizuje riaditeľ hvezdárne a dodáva, že meteorický roj bude v činnosti až do utorka, 12. januára.

Kvadrantidy sú veľmi mladým meteorickým rojom, prvé zaznamenané pozorovanie je z Talianska z roku 1825. Materským telesom je blízkozemný asteroid typu Amor s označením 2003 EH1 s obežnou dobou 5,5 roka a vysokým sklonom dráhy (71º). Najbližšie k Slnku bol 12. marca 2014 a je možný jeho súvis s kométou C/1490 Y1, ktorá bola pozorovaná v Číne, Japonsku a Kórei.

Tento meteorický roj je pomenovaný podľa dnes už neexistujúceho súhvezdia Nástenný kvadrant (Quadrans Muralis), v ktorom sa nachádza radiant, miesto z ktorého meteory zdanlivo vylietavajú. Súhvezdie pomenoval v roku 1795 Jérôme Lalande a nachádzalo so súhvezdiami Pastier, Herkules, Drak a Veľký voz. Radiant roja v severnej časti súhvezdia Pastier je cirkumpolárny, nezapadajúci, teda stále nad obzorom, po polnoci nad severovýchodom.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross