No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: V Dome osvety si pripomenuli 70-ročnú osvetársku činnosť v našom regióne

RIMAVSKÁ SOBOTA – V predposledný októbrový piatok (20. 9.) sa v Dome osvety v Rimavskej Sobote oslavovalo. Slávnostný večer pripomenul 70-ročnú osvetársku činnosť v našom regióne. Ako na podujatí odznelo, osvetová činnosť má v rámci slovenskej kultúry nezastupiteľnú úlohu.

"Osveta musí byť srdcu blízka, bez toho, aby ste ju mali v srdci sa nedá robiť. Osvetári nehľadia na to, či je piatok, či je sviatok, jednoducho keď sú akcie, tak sme tam všetci,“ uviedla pre Rimava.sk Darina Kišáková, riaditeľka GMOS v Rimavskej Sobote.

Kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja GMOS, je inštitúciou venujúcou sa i národnostným menšinám. Jej prvoradou úlohou je poskytovať podporu neprofesionálnemu umeniu – divadlu, folklórnym kolektívom, fotografovaniu či výtvarnému umeniu ale aj organizáciám rôznych súťaží, napríklad divadelných, ku ktorým, ako Kišáková priznala, má ona sama veľmi blízko.

Spomenula niekoľko z nich – prehliadku detských divadelných súborov v Revúcej, Lojkov divadelný festival, ktorý sa tento rok konal v Rimavskej Sobote a predtým v Tisovci, krajskú súťaž Zochova divadelná Revúca, súťaž činoherného divadla mladých a tiež celoštátny Festival divadla mladých v Tisovci (FeDiM).

Článok pokračuje pod reklamou


Na starosti majú tiež celoslovenskú súťaž v prednese slovenskej rozprávky Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Okrem divadla sú však známe aj ich mnohé ďalšie akcie. Venujú sa napríklad tradičnej ľudovej kultúre a folklorizmu. V tomto roku sa uskutoční 45. ročník Gemersko-malohontskej ľudovej slávnosti, ktorý nesie názov Klenovská Rontouka. Organizujú tiež Fašiangy na Gemeri-Malohonte či krátke animované filmy pod názvom Takto vidím ja. Pripísať im môžeme však aj celoštátnu súťaž Hviezdoslavov Kubín.

V rámci roztratených zrniek sa venujú výskumnej činnosti v oblasti tradičnej ľudovej kultúry. Každoročne spracujú dokumentárny film, o významnej ľudovej osobnosti, venujúcej sa tradičnému remeslu (Po stopách nositeľov tradícií). Každý mesiac pripravujú kurz tradičných ľudových remesiel zameraný na rôzne oblasti. Známy sú tiež aj organizáciou Festivalu detských súborov Gamera-Malohontu – Gemerská podkovička či festivalom, ktorý sa venuje zborovému spevu pod názvom Daxnerov Tisovec.

Zaujímavé sú i výstavy ako Fašiangy na Gemeri a Malohonte, Naši národovci, AMFO, kde sa jedná o výstavu fotografií, Čarovná studnička s možnosťou vidieť remeselné výrobky a iné. Vianočnú náladu si budete môcť udržať vďaka decembrovej výstave s vianočnou tematikou Čaro Vianoc.

"Našou úlohou je starať sa o tých, ktorí sa umeniu venujú neprofesionálne,“ priblížila Kišáková. Okrem toho však osvetári podporujú i voľnočasové aktivity. Známi sú tiež organizáciou mnohých školení a workshopov k jednotlivým žánrom umenia. Venujú sa však aj seniorom. Jedno z takýchto podujatí sa konalo v Rimavskom Brezove, kde sa prezentovali jednoty dôchodcov ale aj kluby. Za netradičný možno považovať historický festival v Kraskove, ktorý sa teší obľube.

Piatkové podujatie poukázalo na to, že osvetová činnosť je skutočne dôležitá. "Cieľom bolo uctiť si všetkých tých, ktorí sa osvetovej činnosti venovali počas celého života,“ uviedla riaditeľka. Súčasťou spomienkového aktu bolo aj premietanie fotografií zobrazujúce množstvo spomienok zo života osvetárov.

"Dôležité bolo spomenúť si na to, že tá osveta existuje už 70. rokov a ja pevne verím, čo je aj mojou takou túžbou, alebo snom, nech tá osveta zostarne aj o ďalších 70. rokov, lebo je dôležitá,“ dodala riaditeľka Kišáková.

Najbližšie predstavenie, ktoré sa v priestoroch Domu osvety uskutoční, nás čaká 24. októbra v podaní Potulného divadla J+T s predstavením Temer kompletná slovenská divadelná klasika za cca 60. minút.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross