No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Múzeum v septembri oslávi 130 rokov, približuje svoju činnosť

19. marca 2012 |  | | |

Práca v múzeu by sa mohla zdať nudnou či nezaujímavou. Jeho pracovníci sa neraz stretávajú s otázkou, ako vyzerá ich pracovný deň, aká je ich pracovná náplň. Pri príležitosti významného jubilea Gemersko-maohontské múzeum približuje svoju činnosť:

Deti sa často pýtajú odkiaľ sme získali všetky tie predmety, ktoré vidia vo vitrínach v expozícií alebo na výstave. Je to vhodná otázka, nakoľko sa všetko začína „príchodom“ predmetu do múzea. Predmety sa stávajú súčasťou zbierkového fondu darom či kúpou. Zbierkový fond sa každoročne rozširuje aj vlastnými terénnymi výskumami, ktoré absolvujú odborní pracovníci pri plnení vedecko-výskumných úloh. Najčastejšie sa touto formou obohacuje archeologický zbierkový fond.

Od začiatku roka 2012 v múzeu evidujeme 64 715 zbierkových predmetov. Keď sa definitívnym vlastníkom predmetu stane múzeum, zbierkový predmet dostane svoje prírastkové číslo, neskôr nasleduje jeho odborné zhodnotenie, odfotografovanie a následné uloženie v depozite. Niektoré múzejné predmety bývajú poškodené, vtedy prichádzajú na rad konzervátori a reštaurátori, ktorí najrôznejšími technikami predmety ošetrujú, rekonštruujú a zbavujú od nečistôt. Takto ošetrené zbierkové predmety sú vystavené v expozícii múzea. Jednou zo základných funkcií každého múzea je sprístupňovanie zbierkových fondov verejnosti prostredníctvom stálych expozícií a výstav.

Stála vlastivedná expozícia múzea už neuveriteľných 130 rokov dokumentuje prírodu a históriu regiónu Gemer-Malohont. Priestory múzea nedovoľujú sprístupniť verejnosti rozsiahli zbierkový fond. Z tohto dôvodu odborní pracovníci múzea – tzv. kurátori, pripravujú v pravidelných intervaloch zaujímavé výstavy z oblasti zoológie, archeológie, histórie, ľudovej kultúry a výtvarného umenia.

Múzeum okrem toho pripravuje aj rôzne kultúrno-výchovno-vzdelávacie aktivity, ktorými sa snaží nadviazať intenzívnu spoluprácu so všetkými typmi škôl v regióne Gemer-Malohont. Spoluprácou so školami v okrese Poltár a Revúca sa snažíme suplovať absenciu kultúrnej ustanovizne rozsiahlejšieho múzejného charakteru.

Z kultúrnych podujatí je azda najzaujímavejšia aktivita - Noc v múzeu. V rámci výzvy parížskych múzeí sa bohatým kultúrnym programom a nočnými prehliadkami expozícií a aktuálnych výstav počas neopakovateľnej noci predstavia i významné osobnosti regiónu. Počas tohtoročného VIII. ročníka, ktorý je stanovený na 19. mája, k nám zavíta rodáčka z Tisovca a vynikajúca humoristka Elena Vacvalová. Nebude chýbať ani tradičné podávanie čaju. V uplynulom roku 2011 múzeum počas tejto noci navštívilo 808 návštevníkov. Viacerí z nich tu pobudli tri – štyri hodiny a nevedeli sa nadýchať tejto čarovnej atmosféry.

V tomto roku, 3. septembra, múzeum oslávi 130-te výročie svojho vzniku. September 2012 sa bude niesť v znamení osláv. Pripravujú sa najmä zaujímavé výstavy a konferencia, ktoré predostrú bohatú a rôznorodú históriu múzea a na výstavách predstavíme ukážky najzaujímavejších zbierok múzea.

Tieto riadky len v krátkosti reflektujú aktivity pracovníkov Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Aj napriek nedostačujúcemu financovaniu kultúry sa neustále snažíme pre verejnosť pripravovať čo najpútavejšie výstavy a kultúrno-výchovné podujatia. Týmto pozývame širokú verejnosť do Gemersko-malohontského múzea, ktoré je otvorené denne od pondelka do piatku v čase od 8:00 do 16:00. V sobotu, 31. marca, spúšťame letnú sezónu, počas ktorej sú brány múzea otvorené aj počas víkendov od 9:00 do 16:00.

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum Rim. Sobota (redakčne upravené)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross