No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Tak podobní, tak rozdielni, tak Európsky

5. marca 2012 |  | 

V našej rozdielnosti je naša krása...

Motto kampane Európskej komisie je zároveň jednou zo základných filozofii zakladateľov Európskej únie. V priebehu polstoročia sa Európska únia čoraz viac integrovala a zároveň priberala nových členov. Väčšinou sa tieto dva procesy odohrávali paralelne.

Nárast členstva bol hneď od začiatku súčasťou európskej integrácie. Dnešná EÚ s 27 členmi a obyvateľstvom, ktoré sa počtom blíži k pol miliarde, je oveľa bezpečnejšia, prosperujúcejšia, silnejšia a vplyvnejšia ako pôvodné Európske hospodárske spoločenstvo spred 50-tich rokov, ktoré malo 6 členov a necelých 200 miliónov obyvateľov.

Vlády členských štátov EÚ zoskupené v Európskej rade sa dohodli, že umožnia perspektívu Únie krajinám juhovýchodnej Európy – Chorvátsku, Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko, Albánsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Srbsku, Kosovo v zmysle rezolúcie č. 1244 Bezpečnostnej rady OSN a Turecku. V júni 2010 rozhodla Európska rada o začatí prístupových rokovaní s Islandom.

Najnovším potenciálnym prírastkom do EÚ je Srbsko, ktorej štatút kandidujúcej krajiny bol definitívne schválený 2. marca 2012.

SUMMIT: Kandidatúra Srbska je definitívne schválená

BRUSEL 2. marca - Hlavy štátov a predsedovia vlád európskej dvadsaťsedmičky odsúhlasili rozhodnutie udeliť Srbsku štatút kandidáta na členstvo v únii. Po skončení dvojdňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli to v piatok potvrdila slovenská premiérka Iveta Radičová. Tomuto kroku sa podľa nej nakoniec nepokúsilo zabrániť ani Rumunsko, ktoré krátko pred summitom nečakane vznieslo námietku proti kandidatúre Srbska týkajúcu sa dodržiavania práv národnostnej menšiny srbských Valachov. Hoci rumunská delegácia túto tému otvorila, netrvala na zásadných zmenách v spoločnom vyhlásení, uviedla premiérka.

Dosiahnutie konečnej dohody o kandidátskom štatúte Srbska ešte vo štvrtok večer oznámil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Ako následne vyhlásil, tento "pozoruhodný úspech je výsledkom úsilia preukázaného oboma stranami v dialógu medzi Belehradom a Prištinou“. Narážal tak na minulotýždňovú prelomovú dohodu medzi srbskou vládou a odštiepeneckou provinciou, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť. Tá umožňuje Prištine aktívnu účasť na regionálnych vrcholových stretnutiach bez toho, aby Belehrad musel uznať samostatnosť Kosova. Vyjednávači tiež dospeli k dohode v otázke správy spornej srbsko-kosovskej hranice. Lídri EÚ mali pôvodne rozhodnúť o udelení kandidátskeho štatútu Srbsku už v decembri, nakoniec však tento krok odložili a podmienili ho práve zlepšením vzťahov s Kosovom.

Inzercia. Zdroj: Európska komisia, SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross