No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MÚZEUM: Predmetom mesiaca bude častý letný návštevník interiérov, Behúnik plstnatý

2. septembra 2019 |  | 

Súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj zbierkové predmety z oblasti zoológie. Patria k nim aj suché entomologické preparáty behúnikov plstnatých (Pseudoophonus rufipes), ktoré sú predmetom mesiaca september. V priestoroch stálej vlastivednej expozície múzea budú vystavené od 2. do 30. septembra 2019.

Možno ste si v auguste a začiatkom septembra aj v Gemeri-Malohonte všimli podlhovasté čierne chrobáky, dlhé približne 1,5 cm, ktoré sa snažili vliezť do domu alebo lozili po múroch budov. Veľmi pravdepodobne to boli práve behúniky plstnaté.

Chrobák behúnik plstnatý patrí do čeľade bystružkovitých. Patrí k najhojnejším bystružkovitým chrobákom polí, lúk, ruderálov a okrajov lesov. Je rozšírený v takmer celej Európe. Hlavu, hruď a bruško s krovkami má čierne, nohy a tykadlá hrdzavočervené. Živí sa prevažne semienkami rastlín, napríklad jahôd, púpavy a repky, no loví tiež menšie druhy hmyzu. V čase rozmnožovania sú preňho typické migrácie, pri ktorých preniká často v obrovskom množstve do miest. Priťahuje ho osvetlenie a často vlietava cez otvorené okná do budov.

Vo všeobecnosti je pre človeka neškodný, no keď sa cíti ohrozený, vylučuje sekrét, obsahujúci prevažne kyselinu mravčiu a v menšom množstve iné chemické látky, ktorý môže na pokožke spôsobiť mierne poleptanie a tvorbu pľuzgierov. Preto keď sa u Vás doma objaví, nechytajte ho holými rukami, ale použite rukavice, alebo lopatku a metlu.

Tieto jedince sa 3. augusta 2017 snažili dostať do budovy Gemersko-malohontského múzea a boli zlikvidované v rámci dezinsekcie. Následne boli vypreparované a stali sa súčasťou nášho zbierkového fondu, kde aj takto dokumentujeme živočíchy žijúce na území regiónu.

Predmet mesiaca je aktivita zameraná na prezentáciu zbierkových fondov múzea. Po dobu jedného mesiaca sa vystaví predmet alebo súbor predmetov, ktoré sú späté s regiónom, mestom Rimavská Sobota, či s múzeom alebo sú zaujímavé svojim vzhľadom, využitím a dodnes neboli prezentované verejnosti. Preparáty behúnikov plstnatých si môžu návštevníci múzea pozrieť v nasledujúcich otváracích hodinách: pondelok až piatok od 8:00 do 18:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00.

Zdroj: Monika Gálffyová (biologička GMM)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross