No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ÚPSVaR prešetruje prípady aktivačných pracovníkov, ktorí údajne nepracujú a poberajú vysoké dávky

15. augusta 2008 |  | 

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Rimavskej Sobote od začiatku augusta dostal od občanov päť podnetov na prešetrenie prípadov, kde uchádzači zúčastnení na aktivačnej činnosti poberajú príspevky a sami sa činností nezúčastňujú.

Rimava.sk o tom informovala riaditeľka ÚPSVaR v Rimavskej Sobote Ida Melichová, podľa ktorej sa takéto prípady vyskytujú v obciach Rimavská Seč, Sútor, Abovce, Rumince, Šimonovce a iné. 

„Kontrolou nebolo možné preukázať ich opodstatnenosť,“ uviedla pre Rimava.sk Melichová a dodala, že neprítomnosť väčšinou uchádzači dodatočne preukážu, napríklad zo zdravotných, prípadne iných dôvodov. Ako upozornila, v prípade preukázania viny by sa s účastníkom odstúpilo od dohody s jeho následným vyradením z evidencie.

„V súčasnosti je do aktivačnej činnosti zapojených v rimavskosobotskom regióne viac ako 7 300 nezamestnaných a realizuje ich 241 subjektov,“ vyjadrila sa Melichová, podľa ktorej zmena legislatívy pri ich realizácii prináša aj určité problémy. Aj o nich boli oboznámení starostovia obcí z Rimavskosobotského okresu, ktorí sa dnes stretli na Obvodnom úrade v Rimavskej Sobote.

Ako Melichová poznamenala, doteraz jednou z foriem na udržanie pracovných návykov bola aktivačná činnosť. Tá sa od mája rozčlenila na aktivačnú činnosť (AČ) formou obecných služieb (1 900 Sk) a formu dobrovoľnej služby (5 130 Sk), ktorú môžu poskytovať občianske združenia, neziskové organizácie a obce. “Druhá forma slúži hlavne ako nástroj pre prípravu uchádzača pre potreby trhu práce, to znamená následného zamestnania,“ zdôraznila Melichová. Ako ďalej povedala, cieľom stretnutia bolo informovať o praktickom priebehu a zmenách súvisiacich s financovaním tohto národného projektu. Melichová vo svojom vystúpení starostov vyzvala k zvýšenej komunikácii a súčinnosti pri riešení tejto problematiky.

Podľa reakcií niekoľkých starostov, ktoré odzneli v pléne, starostovia za vysoké príspevky schválené vládou nemôžu. Zhodli sa, že verejnoprospešné práce (VPP) boli efektívnejšie a odznelo aj konštatovanie, že nezamestnaní na týchto aktivačných činnostiach finančne získajú viac, ako keby sa zamestnali, čo ich nemotivuje hľadať si prácu. Nehovoriac o tom, že im z dobrovoľných AČ vyplýva veľa povinností. Medzi návrhmi na riešenie problému jednodňovej práceneschopnosti (P) odznelo - osloviť lekársku komoru vo vzťahu k sprísneniu vystavovania dokladov, alebo nerešpektovania dokladov predložených na druhý deň, pokiaľ zamestnanec vopred neohlási vyšetrenie u lekára.

V Rimavskosobotskom okrese s takmer 27 % nezamestnanosťou je predpokladaný rozpočet podľa uzavretých dohôd na tieto AČ v objeme takmer 155 mil. korún na tento rok. V rámci celého projektovacieho obdobia rozpočet pre Rimavskosobotský okres na tento Národný projekt predstavuje 1/13 pre menšie obecné služby a 1/5 rozpočtu v rámci projektu na dobrovolnícku službu. V roku 2006 a 2007 výdavky dosiahli približne po 80 mil. korún.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross