No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Viete správne vybrať kliešťa? Rim. Sobota je ohniskom choroby, ktorú spôsobujú, nakaziť sa môžete aj z mlieka

Niektoré recepty starých mám a zaužívané spôsoby odstraňovania kliešťov odborníci neodporúčajú. Vedeli ste, že ich napríklad nie je dobré natierať olejom a ani vyberať krúživým pohybom?

Rimavská Sobota patrí k rizikovým lokalitám, pozor si však treba dávať aj na iných miestach

Chytiť kliešťa v tomto období vôbec nemusí byť náročné. Stačí sa prejsť po trávnatých plochách alebo ísť do lesa na huby. Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) varuje pred niekoľkými lokalitami, kde sa vo zvýšenej miere vyskytuje ochorenie spôsobené kliešťami – kliešťová encefalitída. V tabuľke nechýba ani Rimavská Sobota a jej okolie.

Prírodné ohniská ochorenia lokalizuje ÚVZ SR na území mesta najmä v mestských častiach Dúžava, Kurinec a Sabová. Výskytu kliešťov vo zvýšenej miere sa nevyhli ani mestá obce v okrese, a to Klenovec, Tisovec, Hrachovo, Husiná, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Vyšná Pokoradz, Zacharovce a Gemerský Jablonec.

Článok pokračuje pod reklamou



„Od konca apríla tohto roka ku 26. 6. 2020 je na Slovensku hlásených 26 prípadov kliešťovej encefalitídy. Najviac prípadov je z Banskobystrického kraja (okres Banská Bystrica, Brezno, Zvolen, Rimavská Sobota),“ uvádza hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) Mária Tolnayová.

Ako správne vybrať kliešťa? Stručný návod od odborníkov

ÚVZ SR odporúča nasledovný postup:

  1. Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho.
  2. Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany.
  3. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou.
  4. Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je po ruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu.
  5. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Kliešťovú encefalitídu môžete dostať aj vypitím nepasterizovaného mlieka

Ochorenie nemusíte dostať len vďaka kliešťom číhajúcim na steblách trávy. Takmer polovica prípadov ochorenia z posledného obdobia bola hlásená v súvislosti s konzumáciou ovčieho a kozieho nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho. „Pred konzumáciou rizikových výrobkov zo surového mlieka odporúčame mlieko prevariť a syr aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia,“ hovorí MUDr. Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Nakaziť vás môžu infikované kliešte

Najčastejšie sa prisajú na pokožku medzi vlasmi, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta. Ak sú infikované, môžu spôsobiť napríklad kliešťovú encefalitídu. „U dvoch tretín infikovaných ľudí sa nemusí vôbec prejaviť. U zvyšnej tretiny sa zvyčajne prejaví dvojfázovo. Prvá fáza je typická chrípkovitými príznakmi (horúčka, bolesť svalov, únava), potom nastáva na pár dní bezpríznakové obdobie,“ hovorí epidemiologička Jana Kerlik.

Ako ďalej uvádza, druhá fáza sa prejavuje ľudovo povedané „zápalom mozgu“. Príznakmi sú bolesť hlavy, stuhnutosť šije, vracanie, svetloplachosť a horúčka. „Ochorenie môže mať dlhodobé následky v podobe ochrnutia, bolestí hlavy, poruchy koncentrácie či pamäte,“ konštatuje odborníčka. „Dobrá správa je, že na rozdiel od lymskej boreliózy (ďalšie ochorenie, spôsobené kliešťami), existuje proti kliešťovej encefalitíde očkovanie, čiastočne hradené niektorými zdravotnými poisťovňami,“ uzatvára tému odborníčka z RÚVZ BB.

Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR, npz.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross