No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Boli sme sa pozrieť na covidové oddelenie. Túžbu nadýchnuť sa strieda smrť

26. novembra 2021 | | | |  | 
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je covid_oddelenie-10-1024x578.jpg
Na covidovom oddelení lučeneckej nemocnice. Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

LUČENEC - Väčšina pacientov bezvládne leží, tí s trochou síl sa snažia chvíľu posedieť alebo postáť. Rozhovory na izbách nepočuť. Ústa hospitalizovaných zakrývajú kyslíkové masky, prípadne im na debaty ešte nestačí dych.

Po chodbách sa pohybujú zdravotníčky a zdravotníci v nepriepustných skafandroch, pod ktorými začína byť teplo už po pár minútach od ich navlečenia. Personál v nich takto v službe strávi dvakrát po tri aktívne hodiny plné pohybu, dokým ich pri pacientoch vystriedajú kolegyne a kolegovia.

Článok pokračuje pod reklamou


V skafandroch, s respirátormi či tvárovými štítmi chodia z jednej izby do druhej, sledujú a polohujú pacientov, starajú sa o ich hygienu, robia odbery, dopĺňajú infúzie, antibiotiká i rôzne prípravky na uľahčenie dýchania a vykašliavania.

Keď sa dostanú na koniec chodby, môžu sa vrátiť na začiatok. Prestávky na toaletu alebo oddych musia počkať do vyzlečenia zo skafandra.

Takto pracujú v dvanásťhodinových zmenách. Napriek viditeľnej únave medzi zdravotníckym personálom panuje dobrá nálada. Kolegovia a kolegyne sa takto navzájom podporujú. "Sme dobrý kolektív a o tom to celé je," povedala nám v rozhovore špecializovaná sestra infekčnej JIS Dana Spodniaková.

V čase našej návštevy (24. 11.) mali na oddelení 62 hospitalizovaných pacientov.

Túžba nadýchnuť sa

Stav a životné funkcie pacientov monitorujú aj prostredníctvom špeciálnych zariadení, prihovorenie sa a osobný kontakt s pacientom priamo na izbe však dokáže viac.

"Ako sa cítite? Kývnite," pýta sa sestra pacienta. Ten s námahou hlavou pokynie na znak, že mu je dobre. Snaží sa aj čosi povedať, ale zmôže sa len na nezrozumiteľné zachrčanie. Zdravotníčky mu upravia polohu a pacient sa s úľavou nadýchne.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je covid_oddelenie-27-1024x578.jpg
Príprava high flow prístroja pre pacienta. Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

Práve túžba po hlbokom a pokojnom nádychu je na tomto oddelení citeľná najviac. Mnohým hospitalizovaným musia s dýchaním pomáhať profesionálne high flow prístroje. Keď už nestačia ani tie, pacienta pripoja na umelú pľúcnu ventiláciu. Tá je však pre mnohých poslednou zastávkou.

"Na umelej pľúcnej ventilácii boli devätnásti, doteraz z nich neprežil ani jeden. Sú to veľmi zlé čísla, ktoré sú však porovnateľné s celým Slovenskom," ozrejmil počas našej stredajšej (24. 11.) návštevy priebeh tretej vlny v lučeneckej nemocnici primár infekčného oddelenia MUDr. Peter Kirschner.

Ventilátory boli v čase našej návštevy vypnuté. Posledný ventilovaný pacient umrel v noci predtým.

Článok pokračuje pod reklamou


Aj primár sa spolu s kolegyňami a kolegami z oddelenia stretol s nepochopením zo strany niektorých pacientov alebo ich blízkych. Na infekčnom oddelení v Lučenci tak na ich adresu zazneli aj vulgarizmy a vyhrážky.

Na druhej strane, dočkali aj vďaky či precitnutia zo strany pacientov, ktorí na oddelení zmenili svoj postoj k očkovaniu a ochoreniu. Žiaľ, mnohí to už napraviť nestihli a v nemocnici umreli.

Naše rozhovory s primárom infekčného oddelenia MUDr. Petrom Kirschnerom a špecializovanou sestrou na infekčnej JIS Danou Spodniakovou prinesieme čitateľom v najbližších dňoch.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross