No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vrodené luxácie bedrových zhybov

29. mája 2012 |  | 

Problematika bedrových kĺbov je témou príspevku doktora Júliusa Bugára, ktorý na ňu chce poukázať zo zorného uhla pediatra. „Vrodené luxácie bedrových zhybov “ /Luxatio coxae congenita / Tento názov, ktorý uvádzam v úvodzovkách,  prípadne názov „Vrodené dysplazie“  sa najčastejšie vyskytuje pri popise tohto ochorenia z pera ortopédov. Teória vrodenosti sa však jednoznačne nepotvrdila, preto je na mieste hovoriť nanajvýš o novorodeneckých dysplaziách. Nejde ani o luxáciu- vykĺbenie v bedrovom zhybe v pravom slova zmysle, z týchto dôvodov najlepšie vystihuje tento chorobný stav názov:  Novorodenecká deštrukcia /dysplazia/ puzdra bedrového zhybu.

Na  problematiku chcem poukázať  zo zorného uhla  pediatra  s novým pohľadom na  kauzálnu genézu ochorenia, ktorá  umožňuje logické vysvetlenie  rizika vzniku dysplazie  a zároveň umožňuje efektívne predchádzať vývoju ochorenia bez lekárskeho zásahu.

Kauzálna genéza rizikových faktorov

Vychádzajúc z dlhoročných štatistických poznatkov bolo  konštatované, že  luxácie bedrových zhybov  sa vyskytovali a vyskytujú  prevažne u dievčat a to  až  6 – 10 krát častejšie ako u chlapcov.  Nesporne tu zohráva svoju úlohu hormonálny faktor. V tehotenstve dochádza k zvýšenej tvorbe  ženských hormónov /estrogénov a progestínov /, ktoré sa dostavajú samozrejme placentárnym obehom aj do plodu a pretrvávajú v krvnom obehu novorodenca aj po pôrode ešte asi po dobu  3 až 4 týždňov. Pri pôrode sa  k nim  pridáva aj  nesteroidný typ hormónu tzv. relaxin. Tieto ženské hormóny majú okrem mnohých iných  vplyvov veľmi významný vplyv aj na väzivovú tkáň a to hlavne na panvové väzivové spoje a puzdier bedrových zhybov, ktoré sa stávajú presiaknutejšie tekutinami, pohyblivejšie a teda  poddajnejšie, čo je nevyhnutná podmienka pre fyziologický pôrod. / príloha /.

Typickým prejavom je napr. aj  kačacia chôdza tehotných žien. U novorodených dievčat je charakteristickým, prejavom  vplyvu  týchto hormónov až  6 –10 krát častejšie a intenzívnejšie zdurenie prsných žliaz  ako u chlapcov,  u ktorých zrejme mužské hormóny-androgény dá sa povedať kompenzujú /neutralizujú/ ich vplyv.  Tu tkvie vysvetlenie, prečo je riziko vzniku  dysplazie  u dievčat častejšie. Okrem toho je v dôsledku presiaknutia väziva panvových spojov a bedrového väziva nápadná,  výrazná pohyblivosť najmä dolných končatín u  novorodencov.

Dynamika vzniku dysplazie

Presiaknutie a uvoľnenie väziva a zhybových puzdier je  normálna súčasť doprevádzajúca pôrod  a prvé týždne novorodenca. Toto nie je príčina vzniku dysplazie, ale podmienka, ktorá umožňuje  pri ďalšej nefyziologickej polohe dolných končatín neadekvátne pôsobenie mechanických faktorov na konfiguráciu puzdra bedrového zhybu  práve v prvých týždňoch života novorodenca. Pri tomto uvolnenom väzive pôsobí fakticky relatívne intenzívnejšie aj napätie, tonus svalov preklenujúcich bedrový zhyb, ktoré  ťahajú  tak hlavicu stehennej kosti smerom nahor. /príloha /.  Fyziologická poloha dolných končatín novorodenca je veľmi dobre známa a charakteristická. Novorodenec ležiac na chrbte vždy má prirodzene skrčené dolné končatiny a vytočené /abdukované/ navonok, nikdy ich nevystiera a neprikladá k sebe. Pri násilne pritiahnutých  a vyrovnaných končatinách  tlačí chrupavčitá hlavica stehennej kosti na poddajný horný okraj chrupavčitého puzdra bedrového zhybu, ktorý sa postupne deštruuje, deformuje a  zošikmuje  až nakoniec sa hlavica prešmykne cez tento okraj a vzniká  tzv.vykĺbenie- luxácia. /príloha/

Prevencia

Závery uvedených pozorovaní potvrdzujú, že sa nejedná o vrodené ochorenie pred ktorým  sme bezmocní,  ale  práve naopak,  pri poznaní  stavu popôrodných podmienok sme schopní bez lekárskej pomoci zabrániť  vzniku dysplazie bedrového puzdra. Prevencia je celkom jednoduchá. Treba do dôsledkov dodržiavať fyziologické polohovanie novorodenca najmä v prvých týždňoch života novorodenca. To znamená, plienkové balenie musí byť také, aby zabezpečilo fyziologickú polohu a postavenie dolných končatín s ponechaním dolných končatín v skrčenej polohe s abdukciou a pritom s umožnením aj primeraného voľného pohybu prípadne aj s rozšírenou plienkou. Nikdy sa nesmú fixovať dolné končatiny addukované, vystreté a pevne pritiahnuté k sebe !!!  Takéto dôsledné polohovanie je treba dodržať aspoň do 3 mesiacov. Je samozrejmé, že je nutné pravidelne kontrolovať vývoj bedrového kĺbu ultrazvukom podľa pokynov lekára.

Poznámka: Táto časť článku je určená pre širšiu laickú verejnosť. Záujemci o podrobnejší rozbor, dokumentáciu,  štatistiku a literatúru nájdu  tieto údaje v doleuvedenej prílohe.

Príspevok k patogenéze a prevencii novorodeneckých luxácií bedrových zhybov.

Autor článku: MUDr.Július Bugár

 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross