No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pokúsil sa o vraždu manželky a samovraždu, život jej zachránili zuby a petrolejová lampa

Fotografia nemocnice je ilustračná. Zdroj: Hungaricana.hu

Dezider Bartók bol rúčim šuhajom, pochádzal z obce Stránska. Do oka mu padlo mladé pekné dievča Piroška Czókoly z Tomášoviec a keďže sa ich srdcia v láske spojili, logicky nasledovala svadba. Idylka príliš dlho netrvala, písal sa rok 1932, teda obdobie keď vo svete naplno úradovala veľká hospodárska kríza. O prácu prišiel aj Dezider Bartók a z núdze sa živil ako nájomný robotník. Išlo len o krátkodobé a nie príliš dobre honorované práce.

Jeho svokor Karol Czókoly bol gazdom, ktorý hospodáril na malom majetku. Mal síce príjem, ale dosť skromný, napriek tomu však pomáhal svojej dcére ako len vedel. Dúfal, že jeho zať si nájde stálu prácu a potom sa im už bude ľahšie žiť.

Mesiace plynuli a Dezider bol stále bez práce. Situácia v jeho domácnosti začala hustnúť. Manželka mu neustále vyhadzovala na oči, že ich musí živiť jej otec. Dezider sa ocitol medzi dvomi mlynskými kolesami, vadil sa na neho svokor a tiež ním nahuckaná jeho dcéra. Zvady a rôzne výstupy boli na každodennom poriadku.

Článok pokračuje pod reklamou


Začiatkom mesiaca október to vyústilo až do takej situácie, že Piroška vmietla svojmu manželovi do tváre slová, že ďalej žiť s ním už ona nebude. V tej chvíli sa medzi manželským párom zrodila doslova nenávisť na život a na smrť. Dezider si s hnevom líhal a s ním sa aj budil. Navonok nedával nič najavo, ale v jeho mysli sa postupne rodil krvavý plán.

Jedného rána bez slova odišiel z domu a namieril si to do Rimavskej Soboty. V Braunovom železiarstve si kúpil revolver ráže deväť milimetrov. Kúpil si k tomu aj šesť nábojov, na viac peniaze nemal, ale tento počet považoval za dostatočný a k večeru sa vrátil domov do Tomášoviec. Keď vstúpil do izby, hodiny na stene odbíjali akurát deviatu hodinu večer. Jeho manželka sedela v izbe sama a čítala knižku pri svetle petrolejovej lampy.

Dezider neprehovoril ani slovo, prisadol si k stolu a z vrecka nebadane vytiahol revolver. Do čítania zahĺbená Piroška nezbadala vôbec nič. Neregistrovala ako sa k nej natiahla ruka jej manžela a z tej tesnej blízkosti od jej tváre prst stlačil spúšť. Ozval sa výstrel, Piroška sa so zúfalým výkrikom zosunula zo stoličky pod stôl.

V izbe z neznámych príčin zhasla petrolejka, následkom toho Dezider v tme vôbec nič nevidel. Domnieval sa, že Piroška je mŕtva, veď jej z blízka trafil do hlavy a počul jej bolestivý výkrik a registroval tiež ako spadla na zem. Obrátil hlaveň revolvera k sebe a strelil si do otvorených úst. V bezvedomí sa zrútil na zem a tak ležali obaja spolu pod stolom.

Na dva výstrely vbehol do izby Karol Czókoly a jeho rodinní príslušníci. Najskôr si logicky ratoval dcéru a tú sa po krátkom čase podarilo prebrať k životu. Z úst sa jej rinula krv, ale mala obrovské šťastie. Projektil jej zasiahol horné predné zuby, pričom dva z nich vyrazil. Na zuboch sa zmenila dráha letu guľky, keď jej neskočila v hlave, ale sa od zubov odrazila a rozbila petrolejovú lampu. Bola to vlastne dvojnásobná náhoda, lenže Piroške zachránila život. Kvôli tme sa Dezider nevedel presvedčiť, či je jeho manželka mŕtva.

Potom, ako sa Piroška prebrala, domáci ratovali aj svojho nepodareného zaťa. Po dlhšom čase sa im podarilo ho prebrať. Rozprávať nevedel, strelil si síce do úst ale guľka si aj tu vybrala divnú dráhu letu. Deziderovi najskôr roztrieštila podnebie a potom sa zavŕtala do sánky. Skoro ráno oboch previezli do nemocnice v Rimavskej Sobote.

Článok pokračuje pod reklamou


Piroška tam pobudla len pár dní, okrem straty dvoch zubov utrpela len banálne poranenia. Dezider bol na tom výrazne horšie, čakal na neho operačný zákrok, keď sa mu odstraňoval v sánke zavŕtaný projektil. Po operácii, ktorá úspešne dopadla, čakali na neho v nemocnici žandári a odprevadili ho do výkonu väzby v miestnej väznici.

O pol roka neskôr sa postavil Dezider Bartók pred súd. Pôvodne svoju manželku len ľahko zranil, ale do rany sa dostala infekcia a jej zdravotný stav sa skomplikoval. Napokon po dlhšom liečení sa vystrábila a svedčila na súde. Prokurátor vznášal obžalobu za pokus o vraždu. Svedecké výpovede, posudky znalcov a tiež vyšetrovanie žandárov preukázali, že skutok sa stal tak, ako je tu opísaný.

Dezider Bartók bol uznaný za vinného pre trestný čin pokusu o vraždu svojej manželky. Súd ho odsúdil na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov. Do výkonu trestu sa mu započítal aj čas trvania väzby a tak na neho čakalo vo väzení zo zvyšku trestu už len pár dní. Jeho manželstvo s Piroškou sa stalo uzavretou minulosťou.

Zdroje:
Gömör zo dňa 30. 10. 1932
Gömör zo dňa 23. 4. 1933

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross