No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rim. Sobota: Anonymné udanie malo zničiť konkurenciu

8. marca 2022 | | |  | 
Foto ilustračné - Rimavská Sobota na prelome 19. a 20. storočia.

RIMAVSKÁ SOBOTA - Vianoce a koniec roku 1914 boli už ovplyvnené prebiehajúcou I. svetovou vojnou. Na túto situáciu doplácali aj obchodníci, ktorým klesali tržby.

V Rimavskej Sobote predával cukríky Simon Steiner a neveľmi sa mu darilo. Okrem toho, že klesol záujem o cukrovinky aj napriek sviatočným dňom, tak mu ešte zákazníkov odoberala vdova Zuzana Nagyová rod. Štefániková. Taktiež predávala cukrovinky a či už mala kvalitnejšie produkty alebo prijateľnejšie ceny, Simon Steiner sa rozhodol zlikvidovať svoju konkurenciu. Premýšľal, ako by mal svoj skutok uskutočniť a rozhodol sa naozaj netradične.

Článok pokračuje pod reklamou


Hneď v úvode nového roku 1915 napísal anonymný list a adresoval ho priamo na Ministerstvo spravodlivosti do Budapešti. V liste stálo, že Zuzana Nagyová sa má stretávať s osobami srbského pôvodu a plánuje do povetria vyhodiť hrad v Budíne. Mala už vykonať tiež osobnú návštevu Budína, aby si miesto riadne obhliadla.

Na ministerstve anonymný list spôsobil poplach, napokon v tom období panoval pohon na srbských špiónov. Žandári v Rimavskej Sobote si nešťastnú Zuzanu Nagyovú zobrali do parády a pri takomto závažnom obvinení, pravdepodobne ani nejednali s ňou v rukavičkách. Napokon sa zistilo, že je úplne nevinná a ani v Budíne nikdy nebola. Nepoznala žiadne osoby srbského pôvodu a nedisponovala potrebnými výbušninami.

Vyšetrovacie orgány boli dosť nabrúsené na anonymného pisateľa, a tak pokračovali v objasňovaní prípadu. Počas celého procesu, keď vyšetrovali Zuzanu Nagyovú, si všimli aj jej konkurenta v podnikaní. Zobrali si teda pod drobnohľad Simona Steinera. Ten vinu popieral a prehlásil, že on nič nepísal a ani o ničom nevie.

Článok pokračuje pod reklamou


Prípad sa ťahal celý rok, pričom žandári postupne nadobudli presvedčenie, že pisateľom anonymného listu je práve on. Súd na ich žiadosť rozhodol o prijatí súdnych znalcov z oblasti grafológie. Porovnávaním anonymného listu s jeho rukopisom dospeli znalci k jednoznačnému záveru, že autorom je Simon Steiner. Súd v Rimavskej Sobote tento dôkaz uznal za dostatočný a aj keď Simon Steiner svoju vinu nepriznal, odsúdil ho na trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov.

Zdroje:
Gömör - Kishont zo dňa 16. 1. 1916
Budapesti Hírlap zo dňa 12. 1. 1916

Autor: Vladimír Gondáš


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross