No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kolíková vojna je na prokuratúre. Podľa obyvateľa Skočovského si primátor robí čo chce

Kolíkovou vojnou na Sídlisku Rimava v Rimavskej Sobote, ktorá autám znemožňuje prejazd druhým najväčším sídliskom a predlžuje cestovanie v meste, sa zaoberá už aj prokuratúra. Informoval o tom hlavný kontrolór mesta Ladislav Šťavina na rokovaní mestského zastupiteľstva (MsZ). Ako uviedol, približne pred dvomi týždňami ho z prokuratúry žiadali o všetky podklady ku tzv. kolíkovej vojne. Podľa člena výboru mestskej časti Ondreja Köböla, podnet na prešetrenie zákonnosti rozhodnutia poslancov MsZ ponechať zátarasu podal predseda petičného výboru mestskej časti Jozef Bella.

K problému niekoľko rokov trvajúcej kolíkovej vojny na poslednom rokovaní MsZ vystúpil obyvateľ sídliska a iniciátor petície Milan Skočovský (bývalý riaditeľ Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v R. Sobote). Ako pred plénom uviedol, zaujímalo by ho, ako si primátor mohol dovoliť nechať dodatočne schváliť protizákonné veci. "Vy ste nechali osadiť panel a za každú cenu na tejto myšlienke trváte," povedal Skočovský a dodal, že na sídlisku je za zábranu približne 46 obyvateľov a proti 1 200, pritom drží stranu 46-tim ľuďom. Ako tvrdí, je to na ujmu všetkých. "V roku 2012 si nemôžte uzavrieť žiadnu cestu," zdôraznil Skočovský. "Vy manipulujete s ľudmi, poslancami, robíte si čo chcete. Spojenie medzi vedením mesta s poslancami je nulové," ostro vytkol primátorove kroky Skočovský. Vystúpenie si vypočuli takmer všetci poslanci, k ďalšej diskusii na túto tému však nedošlo. Panel odstránený nebol.
[media url="https://www.youtube.com/watch?v=BnlrihbEnUo" width="600" height="388"]

"Verte mi, mne je to úplne jedno či tam bude panel alebo nebude. Záleží na tom, ako sa občania rozhodnú. Ja rešpektujem furt väčšinu a v danom prípade musím rešpektovať aj poslanecký zbor," reagoval Šimko, podľa ktorého Skočovský nemá viniť za situáciu jeho. "Nepripisuj mi vinu, že som ich (poslancov, pozn red.) naviedol," konštatoval primátor, podľa ktorého mali poslanci dve aleternatívy, o ktorých mohli rozhodnúť a panel tam ostal na základe hlasovania poslancov.

Prejazd sídliskom už niekoľko mesiacov znemožňuje betónová zábrana, ktorá je podľa niektorých obyvateľov osadená protizákonne. Obyvatelia sídliska tak niekoľkokrát adresovali svoje sťažnosti a petície na mestský úrad. O ponechaní betónovej zábrany rozhodli najnovšie rimavskosobotskí poslanci v januári, ktorým sa o probléme na rokovaní zmienil primátor Jozef Šimko. Ako tvrdil, na stole mal dve protichodné petície občanov a za kolíkovú vojnu nechce niesť zodpovednosť, aby ho občania kvôli tomu nenapádali. Názory poslancov sú rôzne ale zhodli sa, že zátarasa ostane na mieste, kým sa dopravná situácia nevyrieši komplexne. Proti tejto myšlienke nebol nikto, za hlasovali desiati, zdržali sa traja poslanci. Mesto navyše požiadalo odborníkov o vyriešenie dopravnej situácie a navrhnutie dvoch alternatív.

V minulosti na sídlisku kvôli protestom obyvateľov už boli proti prejazdu vozidiel osadené železné kolíky, bola položená aj betónová zábrana, dokonca prekopali aj cestu. Začali sa však sťažovať obyvatelia ďalších bytových domov, keď sa im kvôli bariéram predĺžila cesta o niekoľko kilometrov. Veľa vodičov – obyvateľov sídliska, si tak skracovalo prejazd z jednej časti sídliska na druhú aj cez trávniky. Podľa väčšiny členov výboru mestskej časti by však bolo najbližšie k spokojnosti všetkých obyvateľov riešenie, uložiť zábranu pri prvej výškovej bytovke na Malohontskej ulici č. 1. Samospráva však zátarasu uložila na základe ďalších pripomienok obyvateľov Hostinského bytovky inde, na pôvodné miesto železných kolíkov, ktoré boli pred šiestimi rokmi odstránené.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
KOLÍKOVÁ VOJNA: Podľa člena výboru mestskej časti betón nemal byť osadený tam, kde je
KOLÍKOVÁ VOJNA: Primátor dostal ďalšiu petíciu, o nevyhovujúcej zábrane mali rozhodnúť poslanci
KOLÍKOVÁ VOJNA: Dočasne uložená zábrana na Sídlisku Rimava je podľa dopravnej polície nevyhovujúca
KOLÍKOVÁ VOJNA: Betónová zábrana znovu znemožňuje prejazd sídliskom Rimava
Stretlo sa vyše sto obyvateľov Sídliska Rimava, chcú cestu pri bytovke
Kolíková vojna: Autá chceli pustiť cez ihrisko, časť obyvateľov ostro protestovala
Kolíková vojna pokračuje, prejazd áut Sídliskom Rimava je opäť zablokovaný
Kolíková vojna na sídlisku Rimava vyriešená, obnovujú prechod medzi bytovkami
Sídlisko Rimava by sa malo napojiť na kruhovú križovatku
O kolíkovej vojne by mali nakoniec rozhodnúť poslanci 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross