No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto začalo s vývozom smetí v ďalších dvoch obciach, miestne poplatky zvýšilo

12. januára 2016 |  | | | | |

smeti-vyvozRimavskosobotská samospráva, ktorá zvýšila poplatky za vývoz tuhého komunálneho odpadu, začala smeti vyvážať z ďalších dvoch obcí, Jesenského a Rimavských Janoviec. „Dnes začíname s vývozom v Rimavských Janovciach,“ uviedol pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec, podľa ktorého Technické služby mesta RS prišli vo verejnej súťaži s najnižšou ponukou 39,72 eura za tonu odpadu (bez DPH). Na druhom mieste skončila spoločnosť Fúra z Košíc, ktorá ponúkla o pár centov viac za tonu odpadu a na treťom mieste skončila spoločnosť Brantner, ktorá smeti v obci vyvážala donedávna. Podľa starostu majú v obci približne 340 domov a smeti vyvážajú dvakrát mesačne. Poplatky za vývoz odpadu v obci podľa Krahulca zatiaľ meniť nebudú, časom však počíta s úsporou. Starosta jej výšku zatiaľ uviesť nechcel, spomenul však, že dodnes sa riadia Všeobecným nariadením o výškach poplatkov, ktoré nemenili od roku 1995. „Odvtedy sa nezvyšovali poplatky vôbec ani za komunálny odpad, dane či kanalizáciu. V okrese máme najnižšie poplatky,“ dodal Krahulec, podľa ktorého občan za vývoz smetí zaplatí 8,63 eura za rok.

Po desiatich rokoch zmenili vývozcu TKO aj v obci Jesenské. „Služby budeme zabezpečovať ako doteraz, zmenil sa ale zákon o verejnom obstarávaní. Museli sme po desiatich rokoch urobiť súťaž,“ priblížil pre Rimava.sk starosta Jesenského Gabriel Mihályi. Ako poznamenal, s najnižšou ponukou, 54,72 eur za tonu, vyhrali TSM Rimavská Sobota, čo je približne o 5 eur menej ako ponúkli ostatné spoločnosti. „Dodávateľa meníme na rok. Uvidíme ako budeme spokojní,“ priblížil starosta, podľa ktorého separovaný odpad počas prvého polroka bude vyvážať spoločnosť Fúra z Košíc.
Obec Jesenské má približne 2250 obyvateľov a približne 600 domácností či inštitúcií, smetiarske autá budú odpad zvážať na približne 17 kilometroch miestnych komunikácií. Podľa starostu majú v obci zabehnutý systém množstevného vývozu TKO. „Keď domácnosť šetrí, tak o to menej platí,“ povedal Mihályi a dodal, že ďalším spôsobom, najmä pre sociálne slabších občanov, je kúpa sáčkov na obecnom úrade za euro, ktoré sú potom vyvážané.

Rimavskosobotská samospráva začala s vývozom tuhého komunálneho odpadu v roku 2012, po tom, ako nepredĺžila zmluvu spoločnosti Brantner Gemer. Na zvážanie odpadu TSM používajú jazdené smetiarske autá, ktoré boli zakúpené v Nemecku za približne 20 tis. eur, ďalšie pribudlo vlani. Zmenou systému vývozu samospráva znížila výdavky na vývoz TKO a upravila poplatky z 20 eur na 17 eur, poslanci však časom cenu za vývoz smetí odsúhlasili až na hranicu 13 eur. Záverom minulého roka však cenu opäť upravovali a zvýšili ju na 17 eur. Získané financie samospráva deklarovala obnovou strojového parku TSM ako aj kúpou približne štyristo kusov veľkokapacitných kontajnerov. V polovici roka 2016 má mesto TKO riešiť formou pyrolýzy a zariadením na spaľovanie odpadov.
TSM vyvážajú smeti od roku 2013 aj v neďalekej obci Veľký Blh, neskôr pribudla aj obec Ožďany.

 

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

V. BLH: Smeti chceli vyvážať tri spoločnosti, najlepšiu ponuku dali TSM R. Sobota
Tornaľa odkúpila skládku odpadu, prenajala ju novému vývozcovi smetí
R. SOBOTA: Mesto začalo s vývozom smetí aj vo Veľkom Blhu

R. SOBOTA: Za vývoz smetí zaplatia občania o štyri eurá menej
R. SOBOTA: Primátor zatiaľ rozpočet nepodpísal
Nákup smetiarskych áut preverí prokurátor
R. SOBOTA: Kúpou smetiarskych áut primátor porušil záväzné nariadenie mesta
Mesto kúpi kontajnery, primátor pripustil, že pri nákupe smetiarskych áut porušil nejakú maličkosť
R. SOBOTA: Kontrola nákupu smetiarskych áut z Nemecka má byť ukončená do týždňa
Kontrolór začal preverovať kúpu smetiarskych áut z Nemecka
Mesto dnes doviezlo dve desaťročné smetiarske autá z Nemecka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross