No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PETER MURÍN: Fotograf, ktorý odkrýva tajomnú stránku života cez masky

17. decembra 2016 |  | | |

perex-peter-murinPeter Murín, mladý umelec z Lučenca, ktorému učarovala fotografia. Poviete si, nič nezvyčajné, ale Peter cez svoje fotografie rozpráva príbehy ľudí dnešnej doby. Spája ich s vlastnoručne vyrobenými maskami. Dobre, možno ani to nepôsobí ako niečo nezvyčajné. Mladý Lučenčan však prostredníctvom svojich umeleckých fotografií odkrýva ľudské tajomstvá, odvrátenú stránku života, ktorú sa väčšinou bojíme vyjadriť. S Petrom sa naša redakcia Rimava.sk porozprávala a priblížil nám odkedy sa venuje tomuto druhu umenia, čo ho inšpiruje a prečo témou jeho fotografií je práve to skryté, nepoznané a tajomné.

„Začínal som ako každý iný fotograf. Fotil som deti, rodinky, portréty. No vedel som a cítil som, že toto nie je moja cesta,“ hovorí Peter, ktorý vždy chcel robiť umeleckú fotografiu vlastnou cestou, byť nezávislý a oslobodiť sa od všetkého bežného okolo neho. Preto začal experimentovať s hororovým make upom, ale ako poznamenal, už aj toho je slovenský trh presýtený. „Tak som sa začal pohrávať s myšlienkou masky. Už dlho to vo mne driemalo a cítil som, že toto je ten správny čas. Vytvoril som prvú, strašidelnú masku, ktorá sa stretla s celkom slušným úspechom. Odvtedy nič iné ako fotky v maskách nerobím,“ priblížil a dodal, že je to už jeden a pol roka, čo sa vydal touto cestou.

Keďže témou fotografií je odvrátená, takpovediac zlá stránka ľudského života, Peter svoju inšpiráciu hľadá v hororoch i v hudbe od skupiny Slipknot či vo svojom okolí. „Snažím sa vnímať a vstrebávať všetky veci, ktoré sa okolo mňa dejú. Či už sú pozitívne alebo negatívne. A v konečnom dôsledku sa pri fotení snažím z toho vyťažiť maximum,“ povedal. Peter sa však vždy snaží komunikovať aj so svojimi fanúšikmi a s danou osobou, ktorú ide fotiť. „Môže si navrhnúť vlastný motív masky, ktorého sa potom ja pri výrobe držím. Vždy je to o vzájomnej komunikácií a o tom, čo sa komu páči. Nikoho do ničoho nenútim, práve naopak, snažím sa byť ústretový,“ poznamenal.

peter-murin

Peter Murín

A čo pre neho znamená spojenie masky a fotografie? Maska je pre neho tajomné vykreslenie pocitov, ideálov a túžob každého z nás. Podľa Petra zachytáva odvrátenú stranu klasického umenia, je temná a tajomná, so skrytým významom. „Fascinuje ma. Fotografiou dávam maske život, dušu, atmosféru a energiu. Cez fotografiu dokáže maska povedať svoj príbeh a odhaliť všetky tajomstvá. Strháva strach a hanblivosť, je dokonale úprimná. Odhaľuje podstatu citov a zmýšľania,“ vysvetlil.

Hoci sa mladý umelec po zhotovení prvej masky stretol s úspechom, začiatky neboli len ružové. Bežne sa stretával s odmietaním jeho fotiek, či už vo forme výsmechu alebo ponižovania. Peter to však akceptoval. Vedel, že všetko čo je istým spôsobom nové a neznáme je spoločnosťou odmietané. Podľa neho ide o prirodzený jav, keďže negatívne veci každý vníma inak. „V dnešnej spoločnosti je veľmi ťažké sňať masku a ukázať svoju pravú tvár. A človek, ktorý na to poukazuje je automaticky zavrhnutý. Som o tom presvedčený, že v každom z nás je aj temná strana. Kde existuje svetlo, tam musí byť aj tieň. Moje fotky sú temné, sú strašidelné a niektoré kontroverzné, ale zároveň by mali prinútiť človeka, aby začal kus čítať medzi riadkami. Či sa mi to darí, alebo nie uváži asi každý sám.“

Petra sa redakcia opýtala aj na to, či jeho tvorba bude len o fotení v maskách a temnosti života. Mladý fotograf má v tom jasno. „Či už budem fotiť temné veci alebo nie, určite budem fotiť v maskách. Začal som vyrábať masky, ktoré nie sú strašidelné. Tam vlastne ide len o tú podstatu zahalenej tváre. Do budúcna plánujem projekty, ktoré budú skôr rozprávkové a zasnené, ako strašidelné,“ ozrejmil s tým, že každý umelec sa časom posúva niekde inde, je to prirodzený proces. Momentálne však so svojim agentom Martinom pustili do sveta projekt Černobyľ - Mesto duchov, na ktorý zháňajú finančné prostriedky, aby sa tento výnimočný projekt mohol uskutočniť.

Petrovu tvorbu zatiaľ nezahliadnete v žiadnej galérii. Výstavy s touto tematikou sa na Slovensku podľa jeho slov riešia veľmi ťažko, ale ako Peter avizuje, každej spolupráci s akoukoľvek galériou alebo výstavou je otvorený. Tvorbu 29-ročného Lučenčana si však môžete prezrieť na jeho webe: c39art.com, kde nájdete odkazy aj na všetky jeho profily na sociálnych sieťach.

Fakty o výrobe masky
Maska ako len nápad vzniká podľa Petra aj niekoľko týždňov. Samotná výroba klasickej keraplastovej masky mu trvá približne 3 až 4 dni. Vyrába aj špeciálne kovové konštrukcie, nákrčníky a podobné veci. Pri nich je výroba o čosi dlhšia, keďže ide o kov, ktorý treba spracovávať a spájať do výsledného efektu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív Petra Murína


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross