Florbalové hokejky cez leto vymenili za pracovné náradie. Mladí športovci si od mesta prenajali opustenú telocvičňu T-18 na Šibeničnom vrchu a vlastnými rukami z nej chcú vytvoriť prevádzky schopnú halu. „Baví nás šport, chceme ho v našom meste rozvíjať a je obrovská škoda, že takáto hala, ktorá je v Rimavskej Sobote jedinečná, tu už niekoľko rokov chátra,“ vysvetlil pre Rimava.sk Richard Totkovič z florbalového klubu FBC Slovan Rimavská Sobota, ktorý je však známy aj ako úspešný zápasník. Ako podotýka, väčšina florbalistov v tomto klube sú buď bývalí alebo aktívni zápasníci, ktorí v hale na Šibeničnom kedysi trénovali.
Najbližšia vyhovujúca hala je v Detve
Telocvičňa je podľa Totkoviča ideálna nielen pre florbal, ale aj pre futsalistov či hádzanárov. „Najbližšia hala, ktorá vyhovuje na florbal, je v Detve. Tu sme museli hrávať aj naše druholigové zápasy, čo nás stálo nemalé peniaze. Futsalisti musia trénovať vo Fiľakove či v Jesenskom, hádzanári tiež nemajú vhodný priestor. Školské telocvične nie sú postačujúce pre všetky športy. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli, že ideme do toho,“ objasňuje mladý športovec, ktorý spolu s Marekom Gémešim a Michalom Radnótim požiadali samosprávu o prenájom nevyužívanej telocvične, na ktorú sa doteraz kupec nenašiel. Od primátora dostali súhlas na 5-ročný prenájom, za symbolické euro ročne. „S tým, že sprevádzkovať ju budeme musieť na vlastné náklady,“ hovorí florbalista – zápasník.
Chcú vytvoriť halu, ktorá ľuďom „vybije oči“
Zoznam plánovaných opráv je podľa jeho slov poriadne rozsiahly. Do telocvične sa za posledné roky neinvestovalo, neraz sa dokonca stala útočiskom bezdomovcov. Noví nájomcovia chcú postupne naniesť nové omietky, vymaľovať všetky steny, zbrúsiť a nalakovať podlahu v telocvični, zariadiť šatne, sprchy, toalety, zveľadiť okolie, opraviť rozvody elektriky, vody, vyriešiť kúrenie. Koľko financií si to vyžiada, zatiaľ športovci nemajú presne vyčíslené. „Presné čísla ani nechceme mať, aby sa nám hlava nezatočila,“ hovorí s úsmevom Richard Totkovič, ktorý cez leto spolu s ďalším florbalistom (a tiež zápasníkom) Michalom Radnótim trávi v telocvični na Šibeničnom vrchu celé dni. Aj s ďalšími športovcami, ktorí prichádzajú vo voľnom čase, vyčistili vstupný dvor, opravili chodník, natreli a opravili strechu. Všetky práce robia zatiaľ svojpomocne, s materiálom im pomáhajú známi a sponzori. „Postupne to tu dáme dokopy tak, že to každému vyrazí oči,“ hovorí odhodlane Totkovič a dodáva, že po piatich rokoch chcú potom požiadať o predĺženie nájmu na ďalšie obdobie.
Podľa jeho slov by sa vo vynovenej hale chceli zamerať hlavne na mládežnícky florbal, ako povedal, už teraz oň prejavuje záujem veľmi veľa detí. „Spolupracujeme napríklad s riaditeľom Základnej školy P. Dobšinského, iba tam je 40 až 50 žiakov, ktorí chcú hrať florbal. Takže by sme tento šport chceli podchytiť a verím, že sa nám podarí vytvoriť úspešný mládežnícky tím,“ hovorí športovec a dodáva, že telocvičňa na Šibeničnom vrchu však bude otvorená pre všetky športy. „Ktokoľvek ju bude chcieť využívať, či futsalisti, hádzanári, volejbalisti – dohodneme sa nejakom harmonograme,“ avizuje Totkovič.
Risknú to
Telocvičňu mesto zatvorilo pre nevyhovujúci technický stav ešte v roku 2010. Odvtedy sa ju samospráva niekoľkokrát pokúšala predať. Najprv za 110 tisíc eur, neskôr poslanci rozhodli o znížení kúpnej ceny na 90, potom na 80 tisíc eur. Záujemca sa nenašiel. "Sme si vedomí, že podľa zmluvy máme telocvičňu len v prenájme a nie je vylúčené, že o ňu "prídeme" ak sa nájde niekto, kto bude ochotný ju kúpiť. Do opravy sme sa pustili napriek tomuto riziku" priznáva Richard Totkovič. "Hlavne chceme mať miesto na športovanie a ak sa nájde niekto, kto tú halu kúpi a bude prevádzkovať, prípadne postaví novú telocvičňu s veľkou palubovkou na zelenej lúke, nemáme byť prečo nespokojní."
Prenájom telocvične pre Rimava.sk potvrdil aj primátor mesta Jozef Šimko. Podľa všeobecne záväzného nariadenia je v jeho kompetencii schváliť nájom mestského majetku na dobu neurčitú a dobu určitú, najviac na päť rokov. Ako vysvetlil, žiadosti florbalistov vyhovel, keďže telocvičňa roky chátra, no jej využívanie podľa jeho slov nie je nebezpečné či ohrozujúce. „Mám dôvodné podozrenie, že to bolo pripravované na predaj, no nakoniec to dopadlo tak, ako dopadlo,“ podotkol primátor a spomenul, že ak by sa našiel záujemca o kúpu za cenu, ktorú poslanci naposledy stanovili, považoval by to za zázrak. Zároveň pripustil, že nájomná zmluva pre florbalový klub môže byť po čase predĺžená na dlhšie obdobie.
---------
Telocvičňa bola postavená v takzvanej akcii „Z“ v 80-tych rokoch minulého storočia, do majetku mesta ju zaradili v roku 1990. Objekt mala od roku 2001 vo výpožičke spoločnosť FGH Slovakia, od roku 2007 ŠK Tempus. O bezodplatnej výpožičke rozhodli mestskí poslanci s tým, že samospráva bude ročne prispievať na prevádzkové náklady sumou 350 tis. korún. Podmienkou bolo, aby nájomník umožnil prístup do objektu všetkým klubom v meste. Podľa Úradu bezpečnosti práce aj podľa hasičov však telocvičňa dlhšiu dobu nevyhovovala, preto mesto z bezpečnostných dôvodov výpožičku ukončilo. Aj podľa stanoviska hygieny z roku 2010 bol objekt za daného stavu považovaný za neschopný prevádzky. Samospráva do potrebnej opravy budovy neinvestovala, rovnako ani nájomca. Ako sa v tom čase pre Rimava.sk vyjadril predseda klubu Tempus Július Vrábeľ, “nikto by neinvestoval do cudzieho majetku, navyše s trojmesačnou výpovednou dobou.”
Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články:
Mesto bude svoje prebytočné budovy predávať lacnejšie
V telocvični na Šibeničnom vrchu sa chceli udomácniť bezdomovci
Telocvičňu na Šibeničnom vrchu sa mestu zatiaľ nepodarilo predať
Telocvičňu na Šibeničnom vrchu zatvorili pre nevyhovujúci technický stav