No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri skálnickom rybníku sa usadili bobry, vytvorili si vlastné jazierko (VIDEO)

VYŠNÝ SKÁLNIK – Vodná nádrž pri dedine Vyšný Skálnik má nových obyvateľov. V tesnej blízkosti rybníka sa usadili noví „nájomníci“ – bobry. Pred niekoľkými dňami sme sa boli pozrieť, ako sa im na tomto mieste darí.

Bobry si za svoj domov vybrali východnú stranu nádrže (pod chatovou kolóniou), ktorá je ako jediná zarastená stromami. Na prvý pohľad nič nesvedčí o ich prítomnosti, stačí však prísť bližšie a objavia sa prvé ohlodané dreviny. Tie postupne pribúdajú a celkovo sme v lokalite narátali niekoľko desiatok stromov, ktoré bobry svojimi zubami poznačili, prípadne ich rovno poslali k zemi.

Článok pokračuje pod reklamou



Kúsok ďalej už nachádzame ich hlavný výtvor – dosť rozsiahlu bobriu hrádzu, vďaka ktorej si tieto tvory v tesnej blízkosti rybníka vytvorili vlastné jazierko. Hoci sme sa okolo neho opatrne ponevierali skoro polhodinu, samotné zvieratá sa nám uvidieť nepodarilo.

Bobry tu boli v minulosti a aj teraz

Hoci bobry nepatria medzi typických obyvateľov regiónu Gemer-Malohont, podľa biologičky Gemersko-malohontského múzea Moniky Gálffyovej nejde ani o raritu. „V súčasnosti v našom regióne bobry žijú (aj trvalo). Podobne ohlodané stromy môžeme nájsť popri takmer všetkých tokoch - napríklad Rimave, Slanej, Muráni, Blhu,“ priblížila.

V minulosti na dnešnom území Slovenska žili bobry tiež, no pre neregulovaný lov tu boli podľa Gálffyovej vyhubené v 19. storočí. „Postupne sa začali na Slovensko vracať z okolitých krajín - prvé od roku 1977 z Rakúska, neskôr Poľska, do Gemera-Malohontu sa rozšírili z Maďarska,“ načrtla biologička s tým, že prvé ohlodané stromy pri Slanej videla v zime 2013/2014.

„Odvtedy sa postupne rozšírili po celej Slanej, Rimave a postupne po ich menších prítokoch. Sú tu celoročne, budujú si nory, hrady, občas hrádze, rozmnožujú sa. V súčasnosti sa im na Slovensku darí a ich populácia rastie “ povedala Gállfyová. Ako dodala, pozostatky predchodcu súčasných bobrov boli objavené v Kostnej doline pri Hajnáčke a pochádzajú z prelomu treťohôr a štvrtohôr.

Bobry sú chránené

Ako na stránke Správy Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina upozornila Jana Garayová, bobor je zákonom chránený živočích a na prípadné odstraňovanie jeho stavieb je potrebná legislatívna výnimka. „Býva povolená len v odôvodnených prípadoch. Odstraňovanie nie je žiaduce na vodohospodársky menej významných tokoch, kde nie je predpoklad ohrozenia života ľudí alebo majetková škoda vyššieho rozsahu povodňou, ktorú by zapríčinila bobria stavba,“ vysvetlila Garayová.

Článok pokračuje pod reklamou



Doplnila tiež, že svojou stavebnou činnosťou, spojenou so zadržiavaním vody v krajine, bobor pozitívne pôsobí na rozmanitosť ďalších druhov, ktoré láka voda. „Napríklad diviaky, jelene, srnky, ale aj veľa drobného vodného hmyzu a obojživelníkov. Hoci niekoľko stromov padne pod jeho hlodákmi, zároveň je aj pestovateľom drevín, pretože pri príprave zásob potravy zapicháva konáriky vŕb do zeme a tým podporuje aj ich rozmnožovanie,“ zakončila Garayová.

Za tip na článok ďakujeme nášmu čitateľovi Vratkovi Bubelínimu.

Zdroj a foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross