No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Teplé leto končí, začína farebná jeseň

jesenPo extrémne teplom lete začína v týchto dňoch astronomická jeseň. Úderom 10-tej hodiny a 20-tej minúty v stredu, 23. septembra, jesenná rovnodennosť ukončí astronomické leto. Ako ďalej Rimava.sk informoval riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý, rovnodennosť je okamih, keď je Slnko presne na nebeskom rovníku. „Rovnaká dĺžka dňa a noci však v dôsledku lomu slnečného svetla v zemskej atmosfére nastane až 26. septembra,“ doplnil Rapavý a dodal, že jesenná rovnodennosť nenastáva každý rok v presne stanovený čas a dátum, prichádza v čase od 21. do 23. septembra, dôvodom je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupového dňa - 29. februára.

Podľa jeho slov v čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej jar, na severnom póle sa začína polárna noc, na južnom polárny deň. Ako dodal pravidelné striedanie ročných období je spôsobené sklonom zemskej osi k jej obežnej dráhe a obehom Zeme okolo Slnka.

jesen-450

S jesennou rovnodennosťou sa podľa Rapavého spája aj príjemné počasie v podobe „babieho leta“, ktoré nastáva na prelome mesiacov september a október. „Toto obdobie je spôsobené rozsiahlou tlakovou výšou nad strednou a juhovýchodnou Európou. Dĺžka „babieho leta“ je však v jednotlivých rokoch veľmi rozdielna, od niekoľkých dní až po takmer 2 mesiace,“ priblížil riaditeľ, podľa ktorého je jesenné obdobie nostalgické, melancholické s typickými rannými hmlami, no aj krásne farebné. „Je to čas zberu úrody, hlavná sezóna hubárov, vo vzduchu poletujú pavučinky,“ dodal.

Ako poznamenl s jesennou rovnodennosťou je u nás o niečo menej zvykov ako je tomu pri jarnej rovnodennosti alebo slnovratoch. „Naši predkovia si uctievali bohyňu Oseň, pod dotykom ktorej všetko dozrieva, zlatne, sfarbuje do červenkastých tónov, príroda sa pripravuje na zimný odpočinok. Je to koniec leta, čas poďakovania za úrodu, príprava na dobu chladu. Obetovali jej chlieb, pripravovali oplátky a kašu z obilia, kukuričnej múky aj typické jedlá z fazule,“ povedal riaditeľ, podľa ktorého to bol čas hodovania, vinobrania, pitia medových nápojov.

V rokoch 1792 –1805 jesennou rovnodennosťou začínal aj Francúzsky revolučný kalendár a dodnes je to významný sviatok v Japonsku ako spomienka na predkov a mŕtvych. V Číne ju oslavujú dračími tancami so zdobenými lampášmi a vo Veľkej Británii sa slávi ako deň vďakyvzdania a „rohu hojnosti“. Starogrécka Persefona, Diova dcéra, sa vracia v jeseni do podzemia k svojmu krutému manželovi Hádesovi, príroda smutnie, kvety vednú, príroda začína byť pustá a nevľúdna.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross