No active "ca-sidebar-197687" sidebar

180-ročný živý klenot Hnúšte ocenila aj verejnosť v prestížnej ankete

11. novembra 2021 | |  | 

HNÚŠŤA – Strom, ktorý predstavuje najväčší exemplár na strednom Slovensku. Aj takéto pomenovanie dostal strom katalpa bignóniovitá z Hnúšte. Oddnes sa môže pýšiť aj tretím miestom v ankete Strom roka 2021. Získala 3 600 hlasov.

Ako dnes odznelo na odovzdávaní cien, hnúšťanská katalpa zrejme patrí k najstarším na Slovensku. Ceny odovzdával spevák Peter Lipa, ktorý patronát nad anketou drží desiaty rok. Na druhom mieste sa umiestnil dub letný z Giraltoviec – získal 3 803 hlasov verejnosti. Stromom roka 2021 sa stal buk lesný previsnutý zo Starého Smokovca. Hlas mu udelilo 4 833 hlasov.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnili na 2. a 3. mieste, získajú peňažnú sumu 300 eur na ich ošetrenie. Na víťaza čaká odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka, kde bude reprezentovať Slovensko.

Článok pokračuje pod reklamou


Na 180-ročná katalpa reprezentovala celý región

“Ide o strom, ktorý nie je pre naše končiny obvyklý. Pôvodne bol rozšírený v juhovýchodnej časti severoamerického kontinentu, od Georgie cez Floridu a Mississippi do Luisiany. Do Európy sa dostala okolo roku 1726. V tomto roku sa ako jediný strom z regiónu Gemer-Malohont dostala medzi finalistov ankety Strom roka 2021, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis,” informoval Patrik Beňuš, odborný referent pre rozvoj regiónu z Mestského úradu v Hnúšti.

Katalpa má aktuálne 180 rokov a v roku 1966 bola vyhlásená za chránený strom z dôvodu jej biologického a architektonického významu. “Esteticky prekvitá najmä v máji až júni, keď je obsypaná bielymi kvetmi. Jedinečná je hlavne pre jej nezvyčajný čiastočne poliehavý vzrast. S výškou 12 metrov a obvodovom 396 cm patrí k najväčším katalpám v našom regióne i na Slovensku. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode v Hnúšti, ktorým boli Mariássyovci,” doplnil Beňuš. 

Čo sa týka Mariássyho záhrady, tá bola založená koncom 19. storočia miestnym zemepánom Gustávom Fáyom. “Mnohí si s ňou nostalgicky spájajú spomienky na svoje detstvo – hrávali sa pri nej celé generácie detí, vznikali tu koncoročné fotky z miestnych škôl. V budúcnosti má byť zaradená ako jedna zo zastávok náučného chodníka mestom Hnúšťa,” konkretizoval. 

Zdroj foto: Mesto Hnúšťa


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross