No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chôdza s paličkami: Nový fenomén prospieva zdraviu a opantáva stále viac ľudí

perex-nordicNa Slovensko sa z Fínska rozšíril nový druh športu – Nordic Walking, ktorý si čoraz viac získava nových priaznivcov. Jeho výhodou je finančná nenáročnosť, keď vám stačí zohnať si špeciálne palice, športovú odev, zájsť do lesa a už mať len chuť a výdrž kráčať tempom niekoľko kilometrov. Priaznivcov si našiel aj v našom regióne.Štefan Lieskovský z Lučenca mal nadváhu takmer 130 kíl a zašiel v roku 2012 do Fínska, kde sa učil o chôdzi s paličkou s jej zakladateľom Tuomo Jantunenom. „Keď som sa vrátil do Lučenca, najprv som chodil po lese sám a postupne sa ku mne pridávali ľudia a my sme náš Nordic Walking klub ani nezakladali, on postupne sám vznikal,“ povedal pre Rimava.sk šéf Nordic Walkingu Štefan Lieskovský. „Je úžasné vidieť ako sa mladí, ale aj starší ľudia tešia z toho, že sa môžu prejsť po prírode, občas si robíme aj výlety do Tatier a dokonca už máme niekoľko jednotlivcov, ktorí sú takí dobrí, že už chodia na súťaže,“ pokračuje Lieskovský, ktorý vysvetľuje o čom vlastne chôdza so špeciálnymi paličkami je a že ju môže robiť každý.

„Tie palice sú odlišné. Je určitá technika chôdze, ktorá sa dá naučiť. Výhodou je, že chôdza so špeciálnymi palicami je kondične nenáročná. Môže začať človek s nadváhou, s menšími zdravotnými problémami. Zapája sa až 90 percent svalstva, čiže je oveľa väčší výdaj energie, na druhej strane sa odľahčujú nohy aj kĺby. Dá sa to robiť pre deti od 10 rokov do 100 rokov. V lese je krásny vzduch aj atmosféra,“ tvrdí Štefan Lieskovský, podľa ktorého sa ich v súčasnosti stretáva už približne štyridsať a trénujú intenzívne zhruba hodinu až hodinu a pol. Nordic Walking bol podľa neho využívaný aj ako letná príprava na bežecké lyžovanie, na ktoré sú čoraz horšie podmienky. „Takto môžme chodiť celoročne," podotkol. Ako poznamenal, táto aktivita sa delí do štyroch základných skupín a jednou z nich napríklad aj rehabilitácia. „Používa sa aj na podpornú liečbu srdcovo-cievnych ochorení ako i pohybového aparátu," doplnil.

Zanietenci, ktorých je stále viac sa stretávajú vždy v utorok, štvrtok aj nedeľu pri priehrade v Lučenci, kde si sami urobili 3 a 7 kilometrovú trasu a už sa k nim pripojili aj Fiľakovčania, Poltárčania či Veľkokrtíšania. Záujem podľa Lieskovského už prejavilo aj pár nadšencov z Rimavskej Soboty.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross