No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dnes si pripomíname sviatok Cyrila a Metoda. Kto to boli?

Dnes, 5. júla máme na Slovensku štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda. Tento sviatok sa oslavuje nie len v našej krajine, ale aj v Čechách a v niektorých krajinách s rímskokatolíckou cirkvou. 

Článok pokračuje pod reklamou


Kto bol svätý Konštantín (Cyril)?

Svätý Konštantín bol najmladším synom byzantského dôstojníka Leva. Štúdium absolvoval vo svojom rodisku a v Carihrade, kde študoval filozofiu, gramatiku, rétoriku, aritmetiku, muziku, astronómiu a zemepis. So svojim bratom, Metodom, boli povolaní v roku 863 na christianizačnú misiu do Veľkomoravskej ríši. Na tomto území vykonávali liturgiu a šírili kresťanstvo. 

K uzákoneniu slovanského liturgického jazyka boli solúnsky bratia prinútení navštíviť Byzantskú ríšu. Tam sa stretli s latinskými kňazmi, tzv. trojjazyčníkmi, ktorí uznávali tri jazyky: hebrejčinu, gréčtinu a latinčinu. Solúnskych bratov pozval do Ríma aj pápež Mikuláš I., no tam bratia dorazili až po jeho smrti a na tróne bol už pápež Hadrián II. Ten uznal slovanský liturgický jazyk a okrem toho vysvätil Metoda a Konštantínových učeníkov Gorazda, Klimenta, Nauma, Angelára a Sáva za kňazov a diakonov. 

Konštantín už v Ríme ostal až do svojej smrti. Tam vstúpil do kláštora, kde prijal rehoľné meno Kyrillos - Cyril. Po tejto udalosti žil Cyril ešte 50 dní, po ktorých po chorobe zomrel. Pochovaný bol v chráme svätého Klimenta. 

Kto bol Metod? 

Svätý Metod sa venoval štúdiu práva v Solúne a aj v Carihrade. So svojim bratom Cyrilom odišiel na christianizačnú misiu v roku 863 do Veľkomoravskej ríši. Po Konštantínovej smrti v roku 869 žiadal u pápeža Hadriána II. knieža Koceľ Metodove prepustenie a z Ríma odišiel s pápežskou bulou, v ktorej schválil pápež slovienske bohoslužby a aj slovienske preklady bohoslužobných kníh. V roku 870 ho pápež vysvätil na biskupa, neskôr na arcibiskupa. 

Článok pokračuje pod reklamou


Po Metodovom návrate do Veľkomoravskej ríše sedel už na tróne Svätopluk. Ten sa viac prikláňal k Východofranskej ríši, čo pre kresťanstvo vo Veľkej Morave znamenalo, že bohoslužby viedli franskí kňazi po latinsky. Po novom pápežovi, Jánovi VIII. boli opäť zakázané slovienské bohoslužby na našom území. Pápež však chcel nájsť kompromis a Svätoplukovi poslal bulu  s tým, že bohoslužby sa mali vykonávať tak, že najskôr by ich viedli latinskí kňazi, neskôr slovienski. 

Pred smrťou si Metod za svojho nástupcu určil Gorazda. Po jeho smrti sa však okolnosti otočili proti slovienskym kňazom. Nátlakom nitrianskeho biskupa Wichinga podľahol nový pápež Štefan V., ktorý v roku 885 zakázal slovienske bohoslužby. Táto situácia mala negatívne dopady na slovienskych kňazov, ktorí boli vyhnaní z Veľkomoravskej ríši a odišli najmá do Chorvátska, Macedónie či Bulharska. 

Rímskokatolícka cirkev oslavuje Cyrila a Metoda od roku 1880, keď pápež Lev XIII. vyzdvihol solúnskych bratov encylikou “Grande Munus”. Čo sa týka ostatných cirkví, slovanské pravoslávne krajiny oslavujú sviatok sv. Cyrila a Metoda 11. mája podľa pravoslávneho kalendára (u nás to je 24. máj) a to z dôvodu príchodu bratov na Veľkú Moravu zo Solúna. Všeobecný rímsky kalendár ustanovuje tento sviatok na 14. februára, čo je deň úmrtia Cyrila. 

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Pravoslavnekrestanstvo.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross