No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rimavskosobotskí ZUŠ-kári odhaľujú históriu prostredníctvom vlastného filmu

Zdroj: Archív Jana Janove

RIMAVSKÁ SOBOTA – Základná umelecká škola (ZUŠ) a jej Odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby sa už pravidelne zapája do súťaže Zlatá Klapka organizovanej Základnou umeleckou školou Jána Albrechta v Bratislave a ministerstvom školstva.

V tejto súťaži sú oceňované nielen vybrané filmy, ale aj samotní pedagógovia, ktorí dostávajú špeciálnu cenu ministra školstva. Rimavskosobotskej ZUŠ-ke a jej pedagogičke sa ju podarilo získať niekoľkokrát. 

“Film, okrem Zlatej klapky, posielame aj do postupovej súťaže CINEAMA, kde postupne prechádza regionálnymi kolami až na celoslovenskú prehliadku, kde sme boli medzi najlepšími niekoľkokrát,” uviedla pre portál Rimava.sk talentovaná pedagogička Jana Janove. V roku 2016 sa umiestnili na svetovom kole na bronzovom mieste s filmom STRANGER. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Tento rok mojich žiakov a študentov zaujala téma pádu bombardéra na Kurineckej dubine v auguste 1944. S CHKO Cerová vrchovina sme točili filmy o dubine, keď sme tam natrafili na túto udalosť. Všetkým nám bolo hneď jasné, že práve toto bude téma nášho spoločného ročníkového projektu,” uviedla Jana Janove.

Začalo sa pátranie, googlenie a telefonovanie. Žiaci spolu s Janou Janove zistili, že ani samotní pamätníci vyše sedemdesiat rokov netušili, či to bolo americké alebo britské lietadlo. Detaily pátrania, osudy pilotov a samotného vraku mladých filmárov zaujali, pretože bombardér modelu B-17 bol legendou na oblohe, ktorý bol veľký a uniesol mnoho munície.

“Počas toho dňa letel ten náš vo formácii niekoľko desiatok dalších nad naším územím. So žiakmi sme o tejto udalosti diskutovali a rozhodla som sa im sprostredkovať túto históriu aj naživo. V ´onlajne´ žijú mnoho hodín denne, takže som ich vytiahla v zime do lesa a spoločne s Jánom Rešetárom, ktorý je nadšencom vojenskej histórie, sme miesto dopadu našli,” doplnila Janove.

Rešetár dokonca priniesol aj pozbierané kusy bombardéra, aby si mohli deti históriu ohmatať. Veľkú pomoc poskytol aj Ján Bozó z mestského úradu, ktorý priznal, že sa s kusom lietadla ako malý hrával. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Najviac ich zaujal príbeh pamätníka, že na mieste dopadu našli čokoládu, po ktorej dva dni nespali. Na pamiatku týchto dní sme si na mieste dopadu dali minútu ticha za všetkých letcov, ktorí počas vojny nad našim územím padli. Tento projekt je stále otvorený, uvažujeme, či by sme nenašli príbuzných letcov a nedozvedeli sa niečo viac od nich. Uvidíme, či táto téma zaujme porotu a verejnosť, a možno budeme v pátraní pokračovať," doplnila.

Mladí žiaci a študenti z audiovizuálneho odboru sú šikovní a zaujímajú sa o dianie okolo seba nad rámec školských povinností. “Keďže náš školský systém je dosť rigidný a zastaralý, som rada, že v našej ZUŠ-ke máme možnosť deti rozvíjať iným spôsobom a môžeme v nich podporiť individuálny potenciál. Samozrejme, udržať ich pozornosť je čoraz zložitejšie, trávia veľa času online, takže i tam sa ich snažím nasmerovať, aby tento čas nevyužívali len konzumovaním, ale skôr tvorením,” dodala na záver pedagogička. 

Film Pád B-17 sa teda pripravuje na svoju súťažnú šnúru, mladí filmári dúfajú, že ich film zaujme aj za hranice okresu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross