No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V dobových novinách uverejňovali návod, ako si vyzdobiť vianočný stromček

24. decembra 2022 | | |  | 
Fotografia je ilustračná, Zdroj: filatelia-album.sk

Tesne pred Vianocami, v roku 1881 uverejňovali noviny Gömör – Kishont návod, ako by si mali našinci vyzdobiť vianočný stromček. Hneď v úvode článku bolo podotknuté, že táto práca by mala byť určená pre ženy a dievčatá. K vyzdobeniu neboli potrebné drahé veci, z úplne bezcenných drobností sa mali dať vyhotoviť pekné a milé predmety, ktoré vytvoria čarovný stromček.

Na výrobu ozdôb treba sklenené korálky, drôt, farebný a pozlátený papier, zlatý a strieborný prášok, farebné stužky a sviečky. Čím bude pestrofarebnejší stromček, tak tým bude krajší. Vyhotoviť sa malo veľa farebných vlajok, červené, zelené a biele. Tieto sa prilepia na drevené špajdle a jemne sa posypú zlatým a strieborným práškom.

Článok pokračuje pod reklamou


Z farebného papiera sa vystrihnú kvietky a týmito sa zaplní prázdny priestor na stromčeku spolu s cukríkmi, ktoré sa tiež tam umiestnia. Svoje miesto na stromčeku patrí tiež v zlatom papieri zabaleným orechom a jablkám. Z farebného papiera sa dajú vyhotoviť vkusné košíčky. Štvorcový list papiera sa preloží trojmo a to tak, aby sa z neho stále vytváral trojuholník. Potom ostrými nožnicami sa urobí dierka presne v strede papiera a najskôr sa zastrihne zľava doprava tak, aby na konci zostal len úzky pás nedotknutého papiera.

O kúsok vyššie sa zastrihne sprava doľava a tak sa postupuje až na koniec trojuholníka. Pokiaľ sa to bude pozorne robiť, tak na počudovanie vznikne z papiera pekný košíček. Čím bližšie budú zastrihnuté časti pri sebe, tým krajší košíček bude. Potom sa už len vyzdobí farebnými stužkami. Pekné košíčky sa dajú tiež vyrobiť za pomoci drôtu a sklenených koraliek.

Na záver sa ešte dávala dobrá rada. Vianoce patria v prvom rade deťom a tie sa radi hrajú. Obľubujú lopty a v domácnosti vznikajú pri hrách potom rôzne nehody. Odporúča sa z kartónu vystrihnúť kruh veľkosti toliara a v jeho strede spraviť otvor. Cez otvor potom husto preťahovať berlínsku vlnu až dovtedy, kým kartónový kruh nie je úplne zakrytý s vlnou. Potom sa vlna po obvode kartónu prestrihne a v strede pri otvore zviaže tenkým špagátom. Odstráni sa kartón a vznikne malá mäkká lopta, s ktorou sa určite nestane žiadna nehoda v domácnosti. Aj tie najroztatárenejšie deti sa s ňou môžu pokojne hrať. Nerozbijú v príbytkoch drahé zrkadlá.

Začiatkom decembra v roku 1894 sa v Múzeu obchodu v Budapešti uskutočnil Vianočný bazár. Na tomto podujatí sa zúčastnili aj podnikatelia z Tisovca. Najväčší úspech zožal Daniel Kuchta majiteľ miestnej tehelne a fabriky na výrobu dreveného riadu. Vystavoval a predával vychádzkové palice a valašky. Podaril sa mu „husársky kúsok“, keď presvedčil významného uhorského staviteľa a neskoršieho politika Františka Košúta (1841 – 1914), aby svoje výrobky mohol predávať pod jeho menom.

Článok pokračuje pod reklamou


Jeho otec Ľudovít Košút (1802 – 1894) bol vodcom uhorskej revolúcie v rokoch 1848/49 a práve to meno Daniel Kuchta chcel. Z Tisovca sa teda na trh dostávali obchodnou známkou chránené košútove vychádzkové palice a uhorské valašky. Cena bola jednotná vo výške 5 forintov a 60 grajciarov. Pokiaľ si však výrobok kúpil niekto z Gemersko-malohontskej župy, tak mal zľavu a zaplatil okrúhlych 5 forintov. Tesne pred Vianocami sa dali kúpiť aj na dnešnom Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, v predajni Leopolda Löfkovicsa.

V roku 1894 sa vychyteným vianočným darčekom stal poniklovaný stojan na stromček. Tento stojan za zvukov sviatočných melódií v pomalom rytme otáčal vianočný stromček. Jeho cena sa pohybovala v rozpätí 25 až 32 forintov a celé vidiecke obyvateľstvo kvôli nemu cestovalo do Budapešti. Len tam sa dal v tej dobe dostať. V novinách Gömör sa písalo o celých húfoch záujemcov o kúpu. Či si naši predchodcovi kúpili túto najnovšiu vychytávku, nevedno. Rimavská Sobota však zaspala dobu, okolité mestá elektrifikovali, pokiaľ u nás bola ešte stále tma. Bez elektrickej energie sa totiž vianočný stromček nekrútil a ani nehral sviatočné melódie.

Gömör – Kishont zo dňa 18. 12. 1881
Gömör – Kishont zo dňa 6. 1. 1895
Gömör zo dňa 16. 12. 1894

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross