No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Včelárstvo je laboratórium všetkého možného, hovorí Marián Prcín, ktorý vybudoval včelnicu s 50-timi rodinami

Zdroj: Archív Beelaboratory

LUKOVIŠTIA – Marián Prcín vybudoval včelárstvo v nádhernom prostredí pri Lukovištiach od nuly a včely sú pre neho vášňou, ale aj psychohygienou. Jeho včelia farma Beelaboratory dnes disponuje značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“.

Zdroj: Facebook Marián Prcín

Odkedy v tomto krásnom prostredí včelárite?

Naša rodina vlastní pozemok od tridsiatych rokov, bývali tu, potom odišli preč a bolo to opustené, ja tu pôsobím približne šesť rokov a dávam to postupne do poriadku, keďže predtým to, čo tu vidíme, bol les. Vyčistil som to tu sám a zriadil si túto včelnicu.

Koľko včiel tu máte?

Zhruba 50 rodín.

To je veľmi pekné číslo. Ako ste sa k včelárstvu vôbec dostali?

Ja som taký prírodný od malička, bol som skaut, vždy som miloval turistiku a celkovo mám blízky vzťah k prírode. Chodievali sme na návštevy ku známym, ktorí majú včely a vždy ma to fascinovalo, tak som si zadovážil dva úle a postupne z toho vzniklo toto.

Máte ale aj iné zamestnanie.

Áno, pracujem v Centre poradenstva a prevencie ako špeciálny pedagóg.

Takže včelárstvo je pre vás aj akousi psychohygienou.

Áno.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo všetko starostlivosť o včely obnáša?

Zdroj: Archív Beelaboratory

Včelárstvo je taká alchýmia, je to laboratórium všetkého možného. Zahŕňa manuálne zručnosti, chémiu, fyziku, ja si aj všetky úle vyrábam sám, čiže ovládam základy stolárstva. Začína to tým, že si idem kúpiť nejaké dosky, alebo dostanem smrek. Musím ísť na pílu, potom ho osušiť, napíliť, pozliepať a spraviť podľa noriem úle. Ja včelárim v úľoch Langstroth, to je celosvetovo populárna úľová miera, je to dobré pre komerčnejších a väčších včelárov, lebo sú na to stroje na celom svete rovnaké a je to také typizované, dá sa s tým robiť všetko možné.

Kedy začína včelársky rok?

Na jeseň zakŕmením včiel, kedy sú včely preliečené voči najväčšiemu parazitovi – klieštikovi a sú zakŕmené cukrovým roztokom a potom čakáme, čo bude z toho na jar. Mne prežila väčšina včelstiev, no a teraz začíname jarné prehliadky a začíname rozširovať včelstvá.

Ako vyzerá bežný deň včelára počas sezóny?

Keď je sezóna, mám tu prácu od rána do večera, alebo po práci do noci a rad radom kontrolujem úle, či majú dostatok miesta včely, či sa nechcú rojiť, pridávam im nové rámiky s medzistienkami, pridávam, alebo odoberám nové medníky, zužujem rozširujem, alebo ich delím.

Čo všetko vyrábate?

Ponúkam rôzne medy, väčšinou kvetové z čerešní, jabloní a ovocných stromov, ktoré väčšinou zapastujem. Ponúkam aj agátový med, je trošku netypický, sfarbený do žlta a tiež zvyknem mať aj lipový. Vyrábam aj voskový peľ a rôzne voskové sviečky a ozdoby.

Mávate aj po toľkých rokoch strach z uštipnutia?

Nie je to strach, skôr obava, ale to je prirodzená súčasť včelárstva, najmä na jar, kedy sú včely o čosi ostrejšie. Je to nepríjemné najmä do tváre, ale nevnímam to už tak. Odstránim žihadlo a idem ďalej.

Článok pokračuje pod reklamou


Chceli by ste sa včelárstvu venovať do konca života?

Samozrejme, chcem ešte rozširovať svoje pôsobenie. Tento rok plánujem otvoriť ďalšiu včelnicu pri Kokave nad Rimavicou. Tu na tejto včelnici chcem postaviť dielňu, aby to bolo ešte profesionálnejšie ako to mám teraz. Začínal som od nuly, u nás v rodine nie je nikto včelár, čiže ja kupujem nové veci všetky a kupujem už profesionálne veci, aby mi to zjednodušilo prácu.

Môžu vás navštíviť aj ľudia, ktorí by včelárstvo chceli zažiť na vlastnej koži?

Samozrejme, nie je problém, rád tu prívítam záujemcov. Pred štyrmi rokmi som bol podporený cez projekt Adoptuj úľ, mal som 25 včelstiev, ktoré si adoptovali záujemcovia z celej Európy a ďalej plánujem rozširovať svoje pole pôsobnosti do celého Slovenska.

Čiže pokiaľ si chce niekto vyskúšať včelárstvo, môže si od vás aj adoptovať úľ?

Áno. Ja zriadim nový úľ s novou rodinou a záujemca tiež dostane určitý počet medu a môže sa kedykoľvek prísť pozrieť, ja mu urobím ukážku a naučím ho ako s včelami pracovať.

Vy ste sa s včelami naučil pracovať sám?

Stále chodím do Banskej Bystrice na strednú odbornú školu, kde študujem včelárstvo, aby som si čo najviac rozvíjal vedomosti ohľadne včiel.

Viac ste sa naučili ale asi praxou...

Keď som začal študovať, už som päť rokov včeláril. Človek tým proste musí žiť.

Viac o Beelaboratory nájdete na tomto linku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross