No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/KLENOVEC: Po prvýkrát mohla verejnosť nazrieť do útrob vodnej nádrže

V lone Stolických vrchov, obkolesená Klenovskými vrchmi, týčiaca sa nad obcou Klenovec a predsa ukrytá. Aj tak by sa dala opísať Klenovská priehrada, ktorá uplynulý piatok a sobotu (22. a 23. marca), po prvýkrát ukázala verejnosti svoje útroby. Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa vody, za ktorý je vyhlásený 22. marec. A ak ste túto možnosť nevyužili, tak sme sa do jej útrob boli pozrieť za vás.

Vodná nádrž Klenovec, ktorú spravuje Slovenský vodohospodársky podnik, správa povodia Slanej Rimavská Sobota, je najväčšou zásobárňou pitnej vody pre okres Rimavská Sobota, Poltár a Lučenec. Málokto však vie, že pri obci Hrachovo je vytvorená „vodná“ odbočka pre tieto dva okresy a tak v prípade núdze alebo havárie Klenovská priehrada dokáže zabezpečiť prepojenie vody pre tieto dva okresy. Samotnú priehradu vodou zásobuje niekoľko prítokov. Tým hlavným je Klenovecká Rimava, no význam má aj Čerešňov potok. Prítoky ako aj zrážky tak zabezpečili vybudovať priehradu na maximálny odber 460 litrov sekundových. Aktuálne sa ale pohybuje na úrovni 80-90 litrov sekundových. Dôvodom je podľa vodohospodárov aj zánik množstva podnikov v okolí.

Klenovská priehrada patrí aj do 12 NAJ regiónu Malohont.

História výstavby tejto vodnej nádrže siaha do rokov 1968 až 1973, kedy sa koncom toho roka zahájilo s napúšťaním a v roku 1974 bola už priehrada v plnej prevádzke. Nádrž je špecifická svojím zložením, keďže ide o heterogénnu zemnú sypanú hrádzu. To znamená, že jadro stavby je zložené z ílovitého tesnenia a podložie nádrže tvoria geologicky tvrdé horniny ako granity, bridlice a rôzne druhy hornín, pričom celkový násyp tvorí viac ako 500 tis. kubíkov horniny.

Táto masa násypu je tak oporou pre objem nádrže približne 8 mil. metrov kubických vody pri rozlohe 75-80 hektárov, pričom hĺbka nádrže je zhruba 25 metrov. Priehrada je však oporou aj pre skeptikov, ktorí by mali obavy z jej pretrhnutia či inej havárie. Bezpečnostný priepad vodnej nádrže – komín kruhového tvaru - je naprojektovaný na tisícročnú vodu, teda vodu, ktorá sa štatisticky vyskytne raz za tisíc rokov. Okrem združeného funkčného objektu, ako sa tiež nazýva bezpečnostný priepad je súčasťou priehrady aj vodná elektráreň, ktorá sa nazýva Jednotka.

Klenovskú priehradu obkolesujú tri ochranné pásma. To tretie platí na samotnej vodnej nádrži a aj z toho dôvodu je zakázané sa kúpať, člnkovať, rekreovať a podobne. Vodná nádrž spoločne s vodárenskými nádržami Hriňová a Málinec tvoria jednoúčelovú vodárenskú sústavu nádrží, ktorá zásobuje obyvateľov na strednom Slovensku kvalitnou pitnou vodou.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross