No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najstarší most cez Rimavu je zrekonštruovaný, viaže sa naň legenda o Turkoch

HNÚŠŤA – Najstarší most, ktorý vedie cez rieku Rimava, sa nachádza v Hnúšti a familiárne ho ľudia nazývajú turecký most. Podľa slov primátora mesta Romana Lebedu je most po niekoľkoročnej obnove už zrekonštruovaný.

„Po rekonštrukcii mosta je miesto obľúbeným oddychovým miestom Hnúšťanov i návštevníkov mesta. Pribudla oddychová zóna, v tomto roku chceme ešte doplniť ohnisko na opekanie a vysadiť v priestore nejaké stromy. Inak je už projekt úspešne ukončený,“ povedal Lebeda s tým, že v súčasnosti sa s občianskymi združeniami Horná Rimava a Hnúšťanské labky venujú vybudovaniu útulku pre opustené psíky.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako ďalej doplnil, rekonštrukcia mosta sa skladala z piatich fáz, ktoré boli v roku 2020 úspešne dokončené. „Záchranné práce stáli spolu niečo vyše 6-tisíc eur a všetky ich financovalo občianske združenie Horná Rimava z vlastných zdrojov a z darov občanov a sponzorov,“ konkretizoval.

Na most sa viaže legenda

Jednou z legiend, ktoré sa na tento most v Hnúšti viažu, je, že ho vybudovali Turci. To však podľa primátora nie je pravda.

„Ak by bola pravda, že ho postavili Turci, most by mal už takmer 500 rokov. Archeológ Alexander Botoš z Gemersko-malohontského múzea v jednom z článkov uviedol, že Turci v tom období nestavali kamenné mosty ani v meste Szolnok, ktoré bolo sídlom sandžaku a aj tu využívali iba mosty drevené. Z tohto dôvodu súhlasím s názorom, že ani zaniknutý „turecký" most v Rimavskej Sobote, ba dokonca ani dobre známy turecký most v Poltári, nie sú dielom Turkov, ale neskorším dielom spojeným s rozvojom poštových staníc,“ priblížil Lebeda.

Podľa jeho slov sa história mostu datuje do obdobia roku 1772, kedy v Hnúšti – Maši vznikla železolejáreň. „Počas čistenia terénu sa začali v zásypoch po oboch stranách mosta objavovať kusy tzv. trosky. Ide o vedľajší produkt záverečnej fázy vysokopecnej výroby surového železa v drevouhoľnej vysokej peci. Táto troska mohla pochádzať iba zo železolejárne v Maši a potvrdzuje to aj veľké množstvo trosky v koryte rieky od mosta až po Mašu, ktorá sa dá nájsť dodnes,“ priblížil Lebeda s tým, že aj napriek tomu, že most nie je turecký, je vďaka tomu názvu z marketingového hľadiska ľahšie zapamätateľný a zaujímavejší. „Na informačných tabuliach na moste uvádzame legendu na pravú mieru,“ ukončil primátor.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako postupovali práce na moste od samotného úvodu, dočítate sa to na webe tureckymost.sk.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross